Sizin Paranız: 20 Yaşındakiler İçin Bir Eğitim Kampı

Vefa

Global Mod
Global Mod
20 Yaşındakiler için Finansal Eğitim Kampı: 5'in 1. Günü

Paranızı düzene koymanın zamanı geldi.

Belki 20'li yaşlarınızdasınız ve geçiminizi sağlamakta zorlanıyorsunuz ya da belki de sonunda size finansal istikrar sağlayacak bir işe yerleşiyorsunuz. Ancak durumunuz ne olursa olsun hepsinin ortak noktası, en iyi finansal kararları alma arzusudur.

Bu hafta başlamanıza yardımcı olacağız.

Bizi hayatımızın bu önemli yönüne hazırlayacak her şeyi kapsayan bir kurs olsaydı iyi olurdu – Amerikan Kapitalizminde Finansal Yetişkinlik gibi bir şey. Ancak çoğu zaman bunu kendimiz çözmemiz gerekir. Başlangıç maaşınızla masraflarınızı nasıl karşılıyorsunuz? Emeklilik için birikim yapmak yerine öğrenci borcunuzu ödemeye mi odaklanmalısınız? Ne tür bir sağlık sigortasına ihtiyacınız var ve maliyeti ne kadar olmalı?

Beş günlük finansal temel eğitim kampımız, tüm bu büyük sorunları sindirimi kolay parçalarla çözmenize yardımcı olacaktır. Her gün sizden sizi doğru yöne taşıyacak küçük bir görevi tamamlamanızı istiyoruz. (Bugünkü eylem öğesi bu notun sonunda yer almaktadır.)

Rehberleriniz şunlar olacak: Your Money köşe yazarı Ron Lieber; Finans muhabiri Tara Siegel Bernard; ve Mike Dang, kişisel finans editörü. Birlikte, bu konular hakkında yazma ve düşünme konusunda yarım yüzyıldan fazla deneyime sahibiz.

Ve hepimiz yirmili yaşlarımızı atlattık.

Aksiyon nesneleri

• Finansal hayatınızın sizi en çok endişelendiren ve size en çok umut veren yönlerini düşünün. Hepsini yazın ve geliştirmek veya optimize etmek istediğiniz şeylerin bir listesini yapın. (Bunalmışsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sorun değil. İşte tam bu noktada devreye giriyoruz. Yol boyunca size birçok fikir vereceğiz.)

• Maaş çekinizin bir kopyasının elinizde olduğundan emin olun, ardından tüm aktif finansal hesaplarınızın, kullanıcı adlarının ve şifrelerinin bir listesini yapın. Bunlar şunları içerebilir: çek, tasarruf ve diğer banka hesapları; öğrenci borcuyla ilgili tüm hesaplar; bütçeleme uygulamaları; 401(k) ve bireysel emeklilik hesapları; ve sağlık sigortası.

• Parayla ilgili cevaplanmasını istediğiniz yakıcı bir sorunuz mu var? Bize buradan sorun.
Konuya dalmadan önce 20'li yaşlarımızın bizim için nasıl geçtiğine bir göz atalım.

Mike Dang, kişisel finans editörü

20'li yaşlarımın başındayken, gazetecilik diplomasından yeni mezun olmuştum ve ABD konut piyasası çöktüğünde ve Büyük Durgunluk ortaya çıktığında, yılda 30.000 dolardan az bir ücretle araştırmacı ve teyitçi olarak çalışıyordum. Bir yandan göçmen ebeveynlerime bazı faturalarda yardım ederken bir yandan da ödemeye çalıştığım yaklaşık 70.000 dolarlık öğrenci kredim vardı. Pek çok insan aniden işini ve evini kaybetti; çok karanlık ve korkutucu bir dönem gibi geldi.

Para hakkında pek bir şey bilmiyordum ama öğrenmek istedim. Akıllı kararlar vermek istiyordum ama aynı zamanda endişelenmeden ara sıra birkaç mali hata yapabileceğimi de hissetmek istiyordum. Genç ve bağımsızken biraz daha uzun yaşamam gerektiğini söyleyerek, kredi kartıma karşılayamayacağım birkaç seyahat yükledim. Bu aynı zamanda finans medyasının en büyük isimlerinden biri olan Suze Orman'ın insanlara istedikleri şeylere maddi güçlerinin yetip yetmeyeceğini söylediği bir televizyon programı yaptığı dönemlere denk geliyordu. Yiyecek ya da barınak olmayan bir şey istediğim için bana bağırdığı kabuslar gördüm.

Aynı anda aylık faturalarınızı ödemeye, öğrenci kredilerinizi ortadan kaldırmaya ve ailenize yardım etmeye çalışırken emeklilik için nasıl tasarruf edersiniz? Bu, yirmili yaşlarımdayken ve bu haber bülteni gibi şeyleri okurken kendime sorduğum ve sonunda yanıtladığım türden bir soruydu.

Ron Lieber, Paranız köşe yazarı

1993'ten 2003'e kadar olan çalışmamın ilk on yılını düşündüğümde her şeyden önce minnettarım.

Şansım yaver gitti ve ucuz kira aldım – Somerville, Massachusetts'teki beş yatak odalı bir evin ikinci en büyük odası için 260 dolar ve ardından Brooklyn'deki kesinlikle güzel iki yatak odalı bir evden payıma düşen yaklaşık 600 dolar, çünkü indirimdeydi. hapishaneye bir bloktan daha yakın, gürültülü bir sokak.

1994 yılında Time Inc. adında 401(k) planına ve buna eşdeğer katkı payına sahip bir işveren bulduğum için şanslıydım. Orada, bir cumartesi öğleden sonra, ofiste tek kişi olduğumuz sırada bir meslektaşımla tanışacak kadar şanslıydım. Konuşkan bir tavırla bana 401(k) ifadesini (altı rakamlı) gösterdi ve programı başlatmam için beni teşvik etti.

Ordu gazisi olan ve öncelikli olarak ABD askeri personeline hizmet veren bir banka olan USAA'nın müşterisi olan bir babayla tanışma şansına sahip oldum. Bileşik faizin gücünü gösteren, gördüğüm ilk grafiği bankanın dergisi yayınladı. Genç yaşta başlayın ve mümkün olduğunca tasarruf edin dediler. Yaptım.

Cömert maddi destekle üniversiteye gitme şansına sahip oldum. 8.000 dolarlık öğrenci kredisi borcumla mezun oldum ve New York'ta bir gazetecinin maaşıyla bile bu borcu geri ödeyebildim.

Beceriler daha sonra gelecekti, ancak çoğunu iş sırasında edindiğim, aldığım kitaplara kendime çok fazla itibar etmiyorum. Uzmanların telefon açıp benimle konuştuğu yerlerde çalışabilmek de büyük bir nimetti.

“Şanslı olmaya çalışın” pek yararlı bir tavsiye olmasa da birçok profesyonelin kabul ettiğinden daha önemlidir.

Tara Siegel Bernard, muhabir

Benimle 90'ların sonlarında New York'a bir yolculuğa çıkın. Bill Clinton başkandı, Rudy Giuliani belediye başkanıydı ve üniversiteden sonra ilk işimi yılda yaklaşık 32.000 dolara rapor asistanı olarak aldım. Dotcom hisseleri çok revaçtaydı.

Emlak piyasası yanıyordu ya da en azından Manhattan'da bir daire kiralamaya çalışan 20 yaşındaki halim böyle hissetmişti. Kredi raporunuzu ve peşinatınızı temizlemek için elinizde çek defteriyle kalabalık açık evlere gitmek zorundaydınız. Sonunda West Village'da kirası sabit, küçük bir stüdyoda ayda 877 dolara yaşamaya başladım.

Aylık masraflarımı bir not defterine yazdığımı ve eve götürdüğüm maaşla tüm bunları nasıl yapabileceğimi bulmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Muhtemelen 401(k) eşleşmesine yetecek kadar biriktirdim ama daha fazlası değil.

Zaten fazla hareket alanı yoktu ve daha büyük harcamalar (dizüstü bilgisayar, tatil) bazen kredi kartıma düşüyordu. Anlamsız bir his değildi ama iyi de değildi. O günler benim temel para derslerimden bazılarıydı.

Eğer yapabilseydim bile yirmili yaşlarımda ne kadar değişeceğimden emin değilim. Ama keşke geleceğe, o anın ötesine biraz daha bakabilseydim; belki daha fazla finansal risk alırdım.

Haftanın programı

Salı: Bulunduğunuz yerde tanışın: İster öğrenci olun, ister iş arıyor olun, ister çalışıyor olun, sizin için bazı ipuçlarımız var.

Çarşamba: Nefret edenler için bütçeleme: Bütçeler bir değerler beyanıdır. Onları bu şekilde gördüğünüzde harcamalarınızı incelemek bir tür konsantrasyon egzersizine dönüşür.

Perşembe: Borç Yönetimi: Borç Ödemeyi Nasıl Düşünmelisiniz (Utanmadan).

Cuma: Gelecek hakkında düşünmek: tasarruf etmek, emeklilik ve mantıklı hedefler bulmak.