“Romeo ve Juliet – Danilo Donati'nin Oscar ödüllü kostümleri” sergisi açıldı

Paşa4141

Global Mod
Global Mod
Zeffirelli Vakfı'nın müzik odası, 16 Ocak – 18 Şubat 2024 tarihleri arasında, Franco Zeffirelli'nin Romeo ve Juliet filminden Danilo Donati'nin Oscar ödüllü kostümleri olan Romeo ve Juliet sergisine ev sahipliği yapıyor.

Zeffirelli Vakfı başkanı Pippo Zeffirelli'nin, Cerratelli Vakfı yöneticisi Diego Fiorini ile işbirliği içinde yaptırdığı sergi, ziyaretçilere, Franco Zeffirelli'nin Olivia Hussey ve Olivia Hussey ile birlikte yönettiği 1968 yapımı Romeo ve Juliet filminin çekimleri sırasında giyilen otuzdan fazla orijinal kostüm sunuyor. Leonard Whiting, Casa d'Arte Cerratelli tarafından yaratılmıştır.

Sergi bu sabah başkan Eugenio Giani, Pippo Zeffirelli Vakfı başkanı ve Floransa Belediyesi meclis üyesi Federica Giuliani ile birlikte açıldı.

Başkan Giani, “Güzel bir sergi,” dedi; Oscar ödüllü büyük Danilo Donati'nin yaratıcı dehasının muhteşemliğini tanımak isteyenler ve onunla daha yakın temasa geçmek isteyenler için değerli ve eşsiz bir fırsatı temsil ediyor. Sanatsal mirasını memleketine emanet eden büyük usta Zeffirelli'nin dünyası. Sergi, Floransa'yı sinema, tiyatro ve opera tarihi boyutuna yerleştiriyor, birçok teşvik sağlıyor ve Toskana'nın film yapımında temsil etmek istediği rolü zenginleştiriyor. Şu anda Franco Zeffirelli gibi büyük ustalar ve büyük okullar aracılığıyla sinema, tiyatro ve kültürel üretim ülkesi olarak bakış açısını da güçlendiren bölgemiz Toskana'da film yapmak isteyenler için bir çağrı başlattık.”

“Floransa Belediyesi meclis üyesi Maria Federica Giuliani, Zeffirelli Vakfı sayesinde, Maestro Zeffirelli'nin doğumunun yüzüncü yıl dönümünde, belediye yönetiminin istediği Palazzo delle Arti'de burada olmaktan mutluyuz” dedi. Bugün önemli bir tat aldık çünkü 1968 yapımı “Romeo ve Juliet” filmi gerçek bir sanat ve kültür şiiridir. Bu çalışma sinemayı tiyatroya, tiyatroyu da sinemaya yerleştirmeyi başardı. Uluslararası düzeyde elde edilen tüm başarı, tam da yapıldıkları sanatsal değer ve ihtişam nedeniyle Oscar'ı kazanan bu kostümlerde temsil ediliyor.” “Bunları bağışladığı için Cerratelli Vakfı'na teşekkür ediyoruz – meclis üyesini ekledi – ve bizi onurlandıran Pippo Zeffirelli'ye Maestro'nun en güzel eserlerinden birini örnek bir şekilde hatırladım. Şehir, böylesine önemli bir varlık için ona minnettar.”

“Bu yıl,” dedi Pippo Zeffirelli, Zeffirelli'nin yüzüncü yıldönümü kutlamalarını 12 Şubat'ta kapattık ve bu nedenle Zeffirelli'ye ve yüzüncü yılına ithaf edilecek son sergi olarak “Romeo ve Juliet”i hayata geri getirmeyi düşündük. kariyeri için en önemli filmlerden biri oldu ve aynı zamanda kostüm tasarımcısına Oscar kazandıran, Floransa'da olağanüstü, İtalya'nın en önemli, olağanüstü Sartoria Cerratelli tarafından yapılan kostümlerinin yaratılmasının önemini gösterdi. 60 yıl sonra da mükemmel olan, bu çaptaki profesyonellerin tipik özeni ve özverisiyle yaratılmış başyapıtlar yarattık.”

Bu, Cerratelli Vakfı tarafından nezaketle sunulan geniş bir koleksiyon: Kahramanların ikonik kıyafetlerinin yanı sıra, hemşirenin, ebeveynlerin ve film uyarlamasının birçok başkahramanının giydiği kostümler de sergileniyor.
Sergilenen kıyafetler, dönemin stil ve klasik çizgilerini modern malzemelerle ustalıkla birleştirerek yarattığı ve kendisine Oscar kazandıran eşsiz kostümlere hayat veren büyük kostüm tasarımcısı Danilo Donati'ye saygı duruşunda bulunuyor.

Kostümler aslında 1968'de Nastro d'Argento, İngiliz Akademi Film Ödülü ve Akademi Ödülü “Oscar” ile ödüllendirildi.

Filmin ana sahnelerinde Juliet'in giydiği üç elbise, Donati'nin trajedinin ruhunu ve Shakespeare çiftinin aşkını yorumlama becerisinin çok yönlülüğünü ortaya koyuyor.

Geçici sergi, Zeffirelli Müzesi'ne tam giriş bileti ile ziyaret edilebilir.

Danilo Donati

Danilo Donati, 1926'da Reggio Emilia eyaletinin Luzzara kentinde doğdu. Piero Tosi ile birlikte yirminci yüzyılın en büyük kostüm tasarımcılarından biri olarak kabul ediliyor. Hemen hemen aynı yaşta olan Donati ve Tosi, savaştan hemen sonra Floransa'daki Porta Romana Sanat Enstitüsü'ne katılarak arkadaş oldular; ancak farklı kurslardaydılar: Donati, resim dersinde Ottone Rosai'nin, sahne tasarımında ise Gianni Vagnetti'nin Tosi'sinin öğrencisiydi.

Profesyonel hayatlarının başlangıcında, Franco Zeffirelli'nin onları tanıştırdığı, Floransa'da tanışıp onları takdir eden ve onlardan daha girişimci olan İtalyan Şirketi ile bir sözleşme yaparak önce Roma'ya taşınan Luchino Visconti ile işbirliği yaptılar. Visconti'nin yönettiği düzyazı. Visconti'nin yönettiği tiyatro gösterilerinde set tasarımcısı yardımcısı ve kostüm tasarımcısı olarak kısa bir çıraklık yaptıktan sonra, hem Donati hem de Tosi zaman içinde kendilerini her şeyden önce sinema kostümlerine adadılar; her biri kendilerini çok kişisel bir tarzla farklılaştırdı: ilki yaratıcı, ikincisi filolojik.

1957 ile 1972 yılları arasında, Pasolini ve Fellini'nin favori kostüm tasarımcısı olmadan önce Donati, Zeffirelli ile birkaç kez işbirliği yaparak iki opera, üç oyun ve aralarında Romeo ve Juliet'in de bulunduğu üç film için kostüm tasarladı ve bu ona iki Oscar'dan ilkini kazandırdı. kariyerinin; ve yine Zeffirelli için hayata geçirilmemiş birçok projede de çalıştı.