Paolucci, Giani: “Sanata ve güzelliğe tutkuyla bağlı, sıra dışı bir adamı kaybediyoruz”

Paşa4141

Global Mod
Global Mod
“Kültürel ve siyasi bağlılığının ne kadar yüksek olduğunu unutamayacağımız, ulusal ve uluslararası düzeyde kültür sahibi büyük bir Floransalı öldü. Sanat sevgisini ve entelektüel inceliği olağanüstü bir yurttaşlık duygusuyla birleştiren benzersiz bir kişilik.” Böylece Başkan Eugenio Giani, dün Floransa'da ölen sanat tarihçisi Antonio Paolucci'nin ölümü nedeniyle derin taziyelerini ifade ediyor. Dini hükümeti, Vatikan Müzeleri'nin müdürü ve Floransa müze kompleksinin şefi.

“Antonio Paolucci'ye derinden bağlıyım” dedi Giani, onu Floransa'da Belediye Meclisi deneyimini birlikte yaşadığımız andan itibaren hatırlıyorum; kültürel mirasın en büyük uzmanı, güzelliğin ve korunmasının aşığıdır. Kısa ve önemli bir süre Kültürel Miras Bakanı olarak görev yaptıktan sonra, tam da büyük yetenekleri nedeniyle Vatikan Müzeleri'nin direktörlüğüne atandı. Onu sohbetlerimizde, ona duyduğum hayranlıkla ama birlikte sergiler düzenlediğimizde bana gösterdiği saygıyla da hatırlıyorum.”

Giani, Paolucci'nin Floransa tepelerine olan sevgisini ve onları korumanın önemini hatırlattı: “'93'te Vittorini master planına ilişkin tartışma geliştiğinde, tepelerin güzelliğine odaklandığında onun olağanüstü müdahalesini hatırlıyorum. Ve Mugnone'ye yapılan müdahalelerden bahsettiğimizde Paolucci uçtu ve destansı bir konuşmayla bize Boccaccio'nun Decameron romanlarındaki Mugnone'un ne olduğunu anlattı. Kişisel başsağlığı dileklerimi ve tüm Toskana'nın aileye başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”