Ortaokul ve lise öğrencilerine geri ödemesiz 480 TL burs imkanı! Eylül’de yapılacak…

baboli

Global Mod
Global Mod
Ortaokul ve lise öğrencilerine geri ödemesiz 480 TL burs imkanı! Eylül’de yapılacak…
MEB 2022 yılında bursluluk imtihanında başarılı olan öğrencilere verilen burs ölçüsünü 480 TL olarak duyurdu. Bakanlık muhtaçlık sahibi ortaokul ve lise öğrencilerinin eğitim masraflarını karşılayabilmesi için bursluluk imtihanı müracaatlarını alıyor. Öğrencilere uygulanan 100 soruluk imtihan kararına göre öğrencilerin burs hakkı kazanıp kazanmadığı belirleniyor. Müracaatlar geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle internet üzerinden gerçekleştirildi. Öğrencilere geri ödemesiz olarak eğitim hayatları boyunca verilecek burstan yararlanmak için Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca belirlenen kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Müracaatlarda en değerli kriterlerden birisi ise öğrenci ailesinin maddi durumu oluyor. Pekala 2022 İOKBS müracaat kuralları neler, müracaatlar ne vakit? İşte bursluluk imtihanına ilişkin tüm ayrıntılar…

Bursluluk İmtihanı 2022 Yılında 4 Eylül Tarihinde Düzenlenecek!

Ulusal Eğitim Bakanlığı, imtihan uygulama takvimine nazaran öğrenciler içinde İOKBS olarak da bilinen bursluluk imtihanları 4 Eylül tarihinde düzenlenecek. İmtihanlarda başarılı olan öğrencilere burs ödemesi yapılacak. Bursluluk imtihanı 100 sorudan oluşan bir test olarak uygulanırken imtihan mühleti 120 dakika olarak belirlenmiştir.

Bursluluk İmtihanı Müracaatları Ne Vakit?

Bursluluk imtihanı müracaatları geçtiğimiz 2021 yılında Şubat ayı içerisinde gerçekleştirilmişti. çabucak hemen bursluluk imtihanının müracaatlarının başlamasına yönelik bir açıklama bulunmuyor. Evvelki devirlerde müracaatlar okul idareleri üzerinden gerçekleştirilirken son 2 yılda pandemi sebebiyle müracaatlar internetten tamamlanıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı müracaat tarihlerini duyurduğunda gerekli şartları sağlayan adaylar e-Okul VBS üzerinden müracaat yapabilirler. İşte 2022 İOKBS burs müracaat koşulları;

Türkiye Cumhuriyeti yahut Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul koşullarını kabul etmek,

Ortaokul, İmam Hatip Ortaokulu yahut özel eğitim ortaokullarının 5,6,7,8 ile lise hazırlık sınıfı,9,10 ve 11.sınıflarında öğrenci olmak,

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, imtihanın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

Yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam ölçünün 2021 Mali Yılı için tespit edilen 16.080,00 (onaltıbinseksen) TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2020 yılında elde ettiği tüm gelirleri temel alınacaktır. (2021 yılı için geçerlidir)

Burs Fiyatı Ne Kadar?

Bursluluk imtihanına katılarak başarılı olan öğrencilere burs ödemesi eğitimleri devam ettiği sürece verilmektedir. Burs ödemeleri her ayın 25’ine kadar öğrenci hesaplarına yatırılır. 2021 yılında bursluluk fiyatı 360 TL düzeyinde iken 2022 yılında yapılan artırım ile bir arada bu ölçü 480 TL’ye çıkartıldı. Burs ödemeleri geri ödemesiz olarak öğrencilere yapılır.