Okulların orta tatil yapacağı tarihler belirlendi! MEB 2021-2022 Birinci orta tatil (Kasım) uzun mu sürecek?

baboli

Global Mod
Global Mod
Okulların orta tatil yapacağı tarihler belirlendi! MEB 2021-2022 Birinci orta tatil (Kasım) uzun mu sürecek?
Orta tatil, bir ve ikinci periyot olmak üzere yılda iki kere yapılıyor. Öğrenciler Sömestr ve yaz tatilinin yanında periyotta içerisinde okulların ağır temposundan uzaklaşmış oluyor. Bilhassa geride bıraktığımız yılda uzaktan ve yüz yüze eğitime bir ortada alan öğrenciler yorucu bir yılı geride bırakmıştı. 6 Eylül’de başlayan tam vakitli eğitimin akabinde orta tatil tarihleri Eylül ayının sonlarına hakikat aileler tarafınca araştırılmaya başlandı. Tatil planlaması yapacaklar havalar daha da soğumadan tarihleri netleştirmek istiyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim yılı çalışma takvimini periyot başında paylaştı. Pekala birinci orta tatil ne vakit? İşte Kasım orta tatilinin yapılacağı tarihler…

Birinci Orta Tatil Ne Vakit Yapılacak?

Öğrencilerin tabiriyle birinci orta tatil olarak tanımlanan Kasım tatili, bu yıl 15-19 Kasım tarihleri içinde uygulanacak. Hafta sonu dahil olmak üzere toplam 9 gün tatil yapacak. İşte ayrıntılı MEB Bakanlığı 2021-2022 yılı yarıyıl, yaz tatili ve orta tatil takvimi;

Tatiller Kaç Gün Sürecek?

2021-2022 eğitim öğretim yılında Kasım ve Nisan ayında uygulanacak orta tatiller hafta sonu ile birlikte 9 güne kadar uzuyor. Sömestr tatili olarak bilinen 15 tatil ise hafta sonu dahil olmak üzere 16 gün olarak yapılacak. Ulusal Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim yılı 17 Haziran’da sona erecek ve akabinde öğrenciler yaz tatiline girecek. Yeni eğitim devrinin Eylül ayının birinci haftasında başlaması bekleniyor.

2021-2022 Sınıfta Kalma Olacak Mı?

6 Eylül’de başlayan yüz yüze eğitime iştirak mecburî tutuldu. Ulusal Eğitim Bakanlığı, yalnızca mazereti olan öğrencilerin uzaktan eğitime devam etmesi sonucunı aldı. Okullarda tam vakitli eğitim verildiğinden ölçme ve kıymetlendirme süreçleri yani imtihanlar okul ortamında gerçekleştirilmeye başlandı. MEB yönetmeliğine bakılırsa İlkokullarda (1,2,3,4. sınıf) sınıfta kalma olmuyor. Ortaokul 5,6,7 ve 8. sınıflarda yüz yüze yapılan imtihanların akabinde yıl sonu ortalaması 45’ten az olan öğrenciler sınıf yenidenına kalabilecek. Bu sonucu okulların Şube Öğretmenler Heyeti alacak. Lise 9,10,11 ve 12. sınıflarda ise yıl sonu not ortalaması 50’nin altında olan ve 3 dersten zayıfı bulunanlar sınıf yenidenına bırakılacak.