Okullarda telafi eğitimin detayları aşikâr oldu

KriptoKamil

New member
Sorumluluk imtihanlarının tamamlanmasının akabinde, 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı’nın (UDEP) yaz tatili kısmı olan “Telafide Ben de Varım” programı 5 Temmuz-31 Ağustos’ta yapılacak.

Öğrenciler, bu süreçte Aile ve Toplumsal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Sıhhat ile İçişleri bakanlıkları ve belediyelere bağlı tesis ile merkezlerden yararlanabilecek.

Program kapsamında okul, ilçe ve vilayet genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, toplumsal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ve etkinliklerle ilgili detaylara “telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.

DÖRT ANA TEMA

Gönüllülük aslına bakılırsa öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini içeren programda eğitim faaliyetleri “fiziksel”, “sosyal duygusal”, “akademik gelişim” ve “özel eğitim alanı” olmak üzere dört ana temaya uygun planlanacak.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDEN YARARLANAMAYANLARA YAZ OKULU

Eylülde ilkokula başlayacak bulunmasına karşın okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş seviyesini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit kaidelerde başlamalarını sağlamak hedefiyle okul öncesinde yaz okulları açılacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılıyla sonlu olmak üzere, okul öncesi eğitim almamış çocukların evvela kaydedilmesi kaidesiyle imkanları uygun okullarda, okul öncesi eğitim almış çocuklar da yaz okuluna kaydedilebilecek.

Okul öncesi eğitimde, velilerin tam gün çocuk kulübü talepleri ise açılacak çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, bu haftadan itibaren açılabilecek.

İKİNCİ SINIFA GEÇEN ÖĞRENCİLER İÇİN OKUMA YAZMA TARAMASI

Program kapsamında, 1’den 2’ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak, bu taramaların neticelerina göre, muhtaçlığı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek gereç takviyesi sağlanacak. Ayrıyeten 3. ve 4. sınıf öğrencileri İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulamasıyla desteklenecek.

Destekleme programı için 1-8. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan çalışma kitapları ve 1-4. sınıf öğrencilerine tamamlayıcı çalışma yaprakları eylülde fiyatsız dağıtılacak.

Liseler için de kritik kazanımlar taraması hazırlayan Bakanlık, 2021-2022 eğitim öğretim yılında okulların tam vakitli açılması ve eğitim öğretimin yüz yüze yapılmasını hedefliyor.

Ayrıyeten Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarın Gaziantep’te “Telafide Ben De Varım” aktifliklerine katılacak.

YÜZ YÜZE VE UZAKTAN EĞİTİM

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak 31 Ağustos 2020’de başlatılan uzaktan eğitim, koronavirüs önlemleri niçiniyle kimi birtakım uzaktan kimi bazı yüz yüze yürütüldü.

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda Bakanlık tarafınca tüm kademelerdeki öğrencilerin karne ve muvaffakiyet evrakları, 18 Haziran’dan itibaren e-Okul’dan erişime açıldı.

Bakanlık, 21 Haziran’dan itibaren okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda öğrencilerin gereksinimlerine nazaran akademik, fizikî, toplumsal duygusal, kültürel ve sportif alanlarda etkinlikler düzenledi.

Bu süreçte uzaktan eğitimde lise öğrencilerinin daha fazla desteklenmesine gereksinim duyulduğu tespit edilen başta toplumsal, sportif ve kültürel etkinlikler olmak üzere tüm alanlarda eğitim öğretim faaliyetleri yapıldı.