Okul kütüphanelerinde kitap rekoru! Bir yılda 103 milyonu aştı

KriptoKamil

New member
Eğitim seferberliğine imza atan AK Parti iktidarının bu alandaki bir başarısı daha tescilleniyor. Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi kapsamında 81 kentteki bütün okullara kütüphane kurulmasının akabinde, kütüphanedeki kitap sayısı da yüz güldüren düzeye ulaştı.

Sadece 1 yılda “100 milyon” gayesinin aşıldığı projede, okullarımızdaki kitap adeti 103.1 milyona çıktı. Projedilk evvel okullardaki kitap adeti 28 milyon 677 idi.

222 MİLYONLUK ÖDENEKLE GELEN REKOR

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer
, okullar ortası imkân farklılıklarını azaltmak ve fırsat eşitliği sağlamak gayesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ülke genelinde 26 Ekim 2021 tarihinde Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi’ni başlattıklarını hatırlatarak, “31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okula yeni kütüphane imalini tamamlayarak Türkiye’de hiç bir okulumuzu kütüphanesiz bırakmadık. Bu proje kapsamında; kütüphanesi olmayan tüm okullarımıza kütüphane kurulması, mevcut kütüphanelerin çağdaş bir görünüme kavuşturulması, içeriklerinin zenginleştirilmesi ve güçlendirilmesi maksadıyla projenin başlangıcından bu yana 222 milyon lira ödenek kullandık.” dedi.

ARTIŞ ÖLÇÜSÜ YÜZDE 260

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi öncesinde Türkiye genelinde okul kütüphanelerinde 28 milyon 677 bin kitap bulunduğuna işaret eden Bakan Özer, şunları tabir etti:

ANAOKULLARINDA BİLE 3 MİLYON

Bu kapsamda açılması planlanan yeni okullara kütüphaneler kurmaya, mevcut okul kütüphanelerin çağdaş bir görünüme kavuşturulmasına ve içeriklerinin zenginleştirilmesine devam edeceklerini belirten Özer, eğitim kademesi olarak okulların sahip olduğu kitap sayısı hakkında şu ayrıntıları verdi: “Anaokullarımızdaki kütüphanelerin sahip olduğu kitap sayısı, 3 milyon 355 bin 113; İlköğretimdeki kütüphanelerimizin kitap sayısı, 68 milyon 985 bin 198; ortaöğretimdeki kütüphanelerimizin sahip olduğu kitap sayısı ise 30 milyon 834 bin 250 adet olmak üzere, toplam kitap sayısı 103 milyon 174 bin 561’e ulaştı. Bu vesileyle projede emeği geçen vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürlerine, okul yöneticilerine ve öğretmenlerimize teşekkür ederim.”

GERİ DÖNÜŞÜM KÜTÜPHANELERİ ÇOĞALIYOR

Bakan Özer, ayrıyeten etraf şuuru geliştirmek ve geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak maksadıyla Sıfır Atık Projesi kapsamında 1.325 “Geri Dönüşüm Kütüphanesi” yapıldığını tabir etti.