Öğrenci kredilerinize şimdi ne olacak?

Vefa

Global Mod
Global Mod
Yargıtay, Başkan Biden’ın öğrenci borç affı teklifini bloke ettikten sonra, kredi bakiyesi olanların yakın vadede iki şeye dikkat etmesi gerekiyor.

İlk olarak, aylık ödemelerdeki salgınla ilgili ara 1 Eylül’de sona eriyor ve ilk ödeme Ekim’de yapılacak.

Sonra bir umut ışığı belirir: Milli Eğitim Bakanlığı bu aylık ödemelerin büyüklüğünü hesaplamak için yeni bir sistem uygulamaya çalışıyor. Bu, birçok insan için ödemeleri azaltabilir. Ayrıca, Yüksek Mahkeme’nin Cuma günü reddettiğinden farklı bir sistemle borcu daha erken affedebilir.

Ödemelerin nasıl yeniden başlatılacağına ilişkin talimatları burada yayınladık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yakında daha fazla ayrıntı açıklaması bekleniyor. Ulusal Öğrenci Mali Yardım Yöneticileri Birliği’nin yönetici direktörü Justin Draeger, “Mali yardım uygulayıcılarının öğrencilere hizmet etmeye iyi hazırlanmaları için departmanı mümkün olan en kısa sürede herhangi bir planı paylaşmaya çağırıyoruz” dedi.

Öğrenci kredisi uzmanları, idarenin borçlulara bir güvenlik ağı sunmasını ve onlara ödemelerini havale etmeleri için en az üç aylık bir ödemesiz süre olmak üzere fazladan süre vermesini bekliyor. Dolayısıyla, bir borçlu bu süre içinde ödeme yapamazsa, kredi bürolarına gecikmiş bir ödeme bildirilmez. Ancak Eylül ayı itibariyle faiz tahakkuk etmeye devam edecek ve borçluların borçlarını artıracaktır.

Borçlular artık bu durumu tamamen önlemek için adımlar atabilirler. Borçluların çoğu, Ekim ayı ödemelerini yapamamaktan endişe duyarak, ödemelerin gelire ve aile büyüklüğüne bağlı olduğu, gelirle ilgili bir geri ödeme planına kaydolmayı deneyebilir.

Biden yönetiminin önerdiği plan, REPAYE adlı mevcut gelire dayalı planı elden geçirecek ve milyonlarca borçlu için aylık ödemeleri yarıdan fazla azaltabilir. Eğitim Bakanlığı teklifi Ocak ayında yayınladı ve orijinal tekliften uyarlanmış olabilecek nihai bir kural 23 Mayıs’ta değerlendirilmek üzere Beyaz Saray’a gönderildi.

Bu, planın nihai sürümünün yayınlanmasına daha yakın olduğu anlamına gelir ve bu önümüzdeki haftalarda gerçekleşebilir (orijinal teklifle ilgili rehberimiz burada bulunabilir).

Ancak nihai plan yayınlandıktan sonra bile, onu Ekim ayına kadar hazır hale getirmek ve çalıştırmak zor olacaktır. Artık borç erteleme önerisinin bloke edilmesinin ardından Biden yönetiminin süreci hızlandırmaya çalışması ve planı kademeli olarak uygulamaya koyması bekleniyor. Planın tamamlanmasına tam olarak ne kadar yakın olacağı hala belirsiz – ve ayrıca onu engellemeye çalışmak için dava açılması da mümkün.