Meslek lisesi 27 ülkeye ihracat yapıyor!

KriptoKamil

New member
Okulun döner sermaye çalışmaları kapsamında, Bursa’da faaliyet gösteren Erbend Makine ile yapılan muahede gereği, firmanın imalatı sac bükme makinelerinde yer alan temas elemanları yataklama pernosu ve tahrik pimi lisenin atölyelerindeki makinelerde üretiliyor.

27 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Sipariş adabıyla çalışan firmanın ürettiği makineler, ABD, Kanada, İsveç, İngiltere, Almanya, Rusya, Ukrayna başta olmak üzere 27 ülkeye ihraç ediliyor.

Hürriyet Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojisi Alanı Atölye Şefi Ahmet Hamdi Sevindi, okulun döner sermaye kapsamına alınmasının akabinde endüstrideki firmalarla görüşmeler yaptıklarını söylemiş oldu.

“ÖĞRENCİLERİMİZ ENDÜSTRİYE ADAPTE OLSUN İSTİYORUZ”

Öğrencilerin endüstriye adapte olabilmesini amaçladıklarını belirten Sevindi, “Staja giden öğrencilerimizin bulunduğu firmalardan ‘Okulumuzda yapılacak işler var mı?’ diye bir araştırmaya çıktık ve bunun yardımıyla birkaç firmayla görüşmemize istinaden bu işlerin okulumuzda yapılabileceğini gördük.” dedi.

Kimi firmalarla görüş alışverişinden daha sonra bir şirketle mutabakat yaptıklarını vurgulayan Sevindi, bu firmanın ihraç ettiği makinelerdeki kimi kesimleri öğrencilerle atölyelerindeki makinelerde ürettiklerini anlattı.

“HEM MASRAFIMIZI KARŞILIYORUZ tıpkı vakitte ÖĞRENCİLERİMİZ KAZANIYOR”

Sevindi, ürettikleri modüllerin, sac sürece makinelerinde bükme süreçlerinde kullanılan temas elemanları olduğunu lisana getirerek, şöyleki devam etti:

“Bu modüller direkt makinenin ana bileşenlerini oluşturan kesimler. Şu anda birinci etapta başladığımız adet 200 modül. Firmanın makine üretimi sipariş yolu olduğu için sipariş arttıkça bizim de üretim kapasitemiz artacak. Aylık 15 bin lira gelirimiz var. Hem masraflarımızı karşılıyoruz tıpkı vakitte öğrencilerimiz kazanıyor.

Kısmımızda çalışan öğretmenlerimizin deneyimiyle bu işin yapılabileceğini biz aslına bakarsan öngörüyorduk. Zira birçok öğretmenimiz endüstride yetişerek öğretmen olup geldi.”

“TÜRKİYE’NİN İHRACATINA DAYANAK VERİYORUZ”

Okul müdürü Oktay Güllü ise döner sermaye faaliyetlerinin Ulusal Eğitim Bakanlığının öncelikli çalışmaları içinde bulunduğunu vurguladı.
Bölümle her alanda iş birliği ortasında olduklarını aktaran Güllü, makineler konusunda biroldukça farklı çalışmalar yaptıklarını fakat ihracat yapmanın kendilerini ayrıyeten memnun ettiğini kaydetti.

Çalışmalarda kendilerine Bursa Vilayet ve Osmangazi İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüklerinin takviye olduğunu belirten Güllü, sanayi ile iş birliklerinin süreceğini lisana getirdi.
Makine Teknolojisi Alanı öğrencilerinden Mert Özyurt, öğretmenlerinin teşvikleriyle üretim yaptıklarını belirterek, “Ülkemizin geleceği için meslek liseleri büyük kıymet arz ediyor. Okulumuz proje okulu ve bu usul üretimlerle Türkiye’nin ihracatına takviye veriyoruz.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Ali Özkan da okuldaki çalışmalardan epeyce fazla şey öğrendiğini, mesleksel olarak geliştiğini kaydetti.

Özkan, alandaki makineler yardımıyla dala hazırlandığını bildirerek, makine alanında ilerlemeyi düşündüğünü ve makine mühendisi olmak istediğini tabir etti.

KAYNAK: AA