Meslek liselilerin ürettiği ‘Şal şepik’ kumaşı dünyaya açılıyor

KriptoKamil

New member
Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında Şırnak Nazmiye Demirel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan el sanatları teknolojisi alanında, döner sermaye işletmesi bünyesinde yöresel kumaş şal şepik üretimine başlandı.

Bölgede dokunan birinci kumaşlardan olan ve büsbütün doğal tiftikten üretilen şal şepik, okulun atölyelerinde öğrenciler tarafınca kök ve rejenere boyalar ile renklendiriliyor.

Yaz mevsiminde serin, kışın ise sıcak tuttuğu ve son derece güçlü olduğu için yurt içi ve haricinde tercih edilen bir kumaş çeşidi olan şal şepik, ağır el emeği niçiniyle yüksek maliyetler kararında elde edilebiliyor.

Metre fiyatı yurt ortasında 500 lira ve yurt haricinde 40 dolara alıcı bulan kumaşın, 15 metresinden 1 grup elbise üretilebiliyor.

Kelam konusu üretimde, el sanatları teknolojisi alanı atölye şefi ve hem de Kültür ve Turizm Bakanlığından Tiftik Dokuma Sanatkarı unvanı alan Mustafa Aslankılıç’ın koordinesinde, 36 öğrenci eğitim alıyor ve faal olan 15 el dokuma tezgâhında üretime katkı yapıyorlar.

Ulusal Eğitim Bakanlığının klasik Türk sanatı ve külçeşidinin unutulmuş ögelerini şimdiki yaklaşımlarla ele alarak gelecek jenerasyonlara miras bırakmak için bir fazlaca çalışma yürüttüğünü belirten Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları kaydetti:

“Şal şepik üretimini, yüzseneler evvelce başlayan bir üretim geleneğinin bir daha canlandırılması, genç nesillere aktarılması ve iktisada kazandırılması bağlamında epeyce önemsiyoruz. Kumaşın üretim süreci, çok zahmetli… Üretim kapasitesinin artırılması için AR-GE çalışmaları devam ediyor. Kumaşın üretim maliyetinin azaltılması ve seri üretim yapılabilmesine imkan sağlayacak başlangıç ödeneğini okulumuza gönderdik. Şal şepik ile coğrafik işaret tescili için de müracaatta bulunduk. Meslek liselilerimizin ürettiği klasik kumaşın ihracatına başlandı. Pazarı genişleterek şal şepiğin tüm dünyaya açılmasına dayanak vermeye devam edeceğiz.”

Mesleksel eğitimde yapılan dönüşümde evvelarinin “eğitim- üretim-istihdam” döngüsünü güçlendirmek olduğunu vurgulayan Bakan Özer, “Meslek liseleri; patent, tasarım, tescil üreten ve yurt dışına ihracat yapan bir okul cinsine dönüştü. Hamdolsun. Bu süreci muvaffakiyetle yürüten vilayet ulusal eğitim müdürlüğümüzü, Nazmiye Demirel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinin öğretmen, öğrenci ve yöneticilerini tebrik ediyorum.” diye konuştu.