Memleketler arası öğrencilerin mezuniyet coşkusu

KriptoKamil

New member
Dünyanın dört bir yanından gelerek YTB’nin Türkiye Bursları programıyla yükseköğrenimlerini tamamlayan memleketler arası öğrencilerin mezun olduğu ve çalıştıkları alanlarda başarılarıyla öne çıkan Türkiye Mezunlarının ödüllendirildiği “Türkiye Mezun Mükafatları ve Milletlerarası Öğrenciler Mezuniyet Töreni” gerçekleştirildi.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen memleketler arası öğrenciler mezuniyet merasiminin akabinde ülkemizdeki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde eğitim alan öğrenciler memleketlerine döndü. Mezuniyet heyecanı yaşayan milletlerarası öğrenciler eğitim aldıkları alanlarda ülkelerine katkı sağlayacak.

Merasim koronavirüs önlemleri altında hudutlu sayıda iştirakle Ankara’da yapıldı. Merasime, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, YTB Lideri Abdullah Eren, birtakım ülkelerin büyükelçileri ve 71 ülkeden 200 öğrenci katıldı. Merasimde kimi mezun öğrenciler de çevrim içi olarak yer aldı. Programda başarılı mezunlar da ödüllendirildi.

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bundan 9 yıl evvel, daha adil, huzurlu ve refah ortasında bir geleceği inşa etme yolunda gençlere duydukları inançla Türkiye Bursları programını başlattıklarını hatırlattı.

TÜKİYE BURSLARI EKONOMİK TAKVİYENİN ÖTESİNDE

Türkiye Bursları programının ekonomik bir takviye olmanın ötesinde öğrencilerin üniversitelerde istedikleri programlara yerleştirilmesini kapsayan; hayalleri, gaye ve amaçları destekleyen bir uygulama olduğunu söyleyen Ersoy, bu özelliğiyle dünyadaki başka burs programlarından ayrıştığını tabir etti.

Ersoy, Türkiye’de eğitim alan memleketler arası öğrencilerin bir yandan da müfredat dışı toplumsal, kültürel ve akademik aktivitelerden yaralanma imkanı bulduklarını söylemiş oldu. Bakan Ersoy, programın bünyesinde bulundurduğu farklı araştırma modülleri ve Türkçe lisan eğitimiyle de öbür ülkelerdeki akademisyenlere, araştırmacılara ve kamu çalışanlarına de takviye verildiğini kelamlarına ekledi.

Ersoy, 2012 yılında 42 bin civarı müracaatla başlayan Türkiye Bursları’nın bugün 178 farklı ülkeden 165 bin müracaat düzeyine ulaştığını aktardı ve milletlerarası öğrencilere yönelik her yıl yaklaşık 5 bin burs verildiğini bildirdi.

Bu yıl 104 ülkeden 940 lisans, 941 yüksek lisans ve 485 doktora öğrencisinin mezun olduğunu lisana getiren Bakan Ersoy, “Başarı dediğimiz sonuç bir insan olunca ondan daha hoşuna, daha anlamlısına ulaşamazsınız. İşte bugün karşımızda toplam 2366 eşsiz muvaffakiyet dimdik durmaktadır. Tek burukluğumuz salgın sebebiyle hepinizi ağırlayamıyor olmamızdır. Ben sizleri farklı ayrı tebrik ediyorum” diye konuştu.

MEZUNİYETTEN daha sonra BAĞLARI KOPARMIYORUZ

Öğrencilerle mezun olduktan daha sonra bağların koparılmadığına dikkat çeken Bakan Ersoy, Türkiye Mezunları Milletlerarası İş ve Bağlantı Portalı’ndan, Türkiye Mezun Dernekleri’ne, ferdî dayanaklardan sektörel ve bölgesel buluşmalara kadar farklı uygulamalarla mezunların yanında olunduğunun altını çizdi. Dünyanın 169 ülkesinde 150 binden çok Türkiye mezunu bulunduğunu bildiren Bakan Ersoy, “Türkiye ile ülkeleriniz içinde gönül elçisi olmanızı; önyargıların, ayrımcı ve ötekileştiren telaffuzların olmadığı bir geleceği inşa etmek için sorumluluk almanızı ümit ediyorum” dedi.

TÜRKİYE MEZUNLARI MUVAFFAKİYET KISSASINA İMZA ATTI

Türkiye Mezunları ailesinin fazlaca hoş muvaffakiyet kıssalarına imza attığını vurgulayan Bakan Ersoy, dört farklı kategoride ‘Türkiye Mezunları Ödülleri’ni onlara takdim ettiklerini söylemiş oldu. Ersoy, “Bundan 9 yıl evvel çıktığımız yolda geldiğimiz bu noktayı görmek, hayatlarına dokunduğunuz insanların başarılarına şahit olmak nitekim tarifsiz bir duygu” diye konuştu.

Merasimde konuşan YTB Lideri Abdullah Eren ise, bu yıl 2 bin 300’den çok öğrencinin mezun olduğunu belirterek, programda Türkiye’nin farklı kentlerinde âlâ üniversitelerde farklı seviyelerde eğitim alıp mezun olan 200 kişinin buluştuğunu lisana getirdi. Dünyanın 150’den çok ülkesinde Türkiye mezunu öğrenci bulunduğunu bildiren YTB Lideri Eren, 70’den çok ülkeden mezun öğrenciler ve ailelerin de çevrim içi olarak programa bağlandığını aktardı.

Mezuniyetin yanı sıra memleketler arası mezunlara yönelik ödül merasimi de yaptıklarını belirten Eren, “Türkiye fazlaca farklı alanlarda son 15 yıldır bir uğraşın içerisinde. Buradan Türkiye’nin ne kazandığını da göstermek istiyoruz. Muazzam bir kazanımımız var. Şundan emin olunuz ki bu burslar marifetiyle dünyanın fazlaca farklı yerlerinde yalnızca gönül elçilerimiz yetişmiyor. Somut olarak Türkiye’ye ve Türkiye’yle kendi ülkeleri içinde katkı sağlayan mezunlarımız var” dedi.

SAYI DEĞİL KALİTE ODAKLI GİDİYORUZ

Yapılan planlamalar çerçevesinde sayı odaklı değil daha fazla kalite odaklı bir burs anlayışıyla hareket ettiklerini kaydeden Eren, “Geçtiğimiz yıl üstün muvaffakiyet burslarını hayata geçirdik. Bundan bu biçimde kendi ülkelerinde üniversite imtihanlarında yahut farklı branşlarda derece yapan öğrencileri ülkemize çekmek istiyoruz. Bunun için onlara özel burs imkanları geliştirdik. Bunları fazlaca değerli buluyoruz” diye konuştu.

BİZİM ORTAK BİR ÜLKEMİZ VAR: TÜRKİYE

Eren, Türkiye Mezunları Dernekleri ve mezunlarını desteklemeye çaba ettiklerini bildirerek 70’den çok ülkeye rapor hazırladıklarını ve hangi kalite ve vasıfta öğrenci alınacağının çalışmasını yaptıklarını söylemiş oldu. Eren, “Bizim ortak bir ülkemiz var; Türkiye. Ortak bir lisanımız var; Türkçe. Ortak bir gayemiz var; eğitim. Ortak bir idealimiz var; barış. Ortak da bir kimliğimiz var; bu da Türkiye mezunu olmak” halinde konuştu.

Merasimde Türkiye Mezunlarının muvaffakiyet kıssalarını anlatan bir görüntü gösterimi yapıldı. Etiyopya’dan Fennan Mohammed’e İktisat ve Girişimcilik Mükafatı, Kosova’dan Bayram Pomak’a Gazetecilik ve Medya Alanında Çalışmalar Mükafatı, Kazakistan’dan Fazylbek Mustanov’a Sanat ve Spor Alanında Çalışmalar Mükafatı ve Bulgaristan’dan Mustafa Aliş Hacı’ya Ömür Uzunluğu Onur Mükafatı verildi.

Merasimde ayrıyeten mezunlar için hazırlanan Türkiye Bursları Sinema Gösterimi de yapıldı ve mezun öğrencilerin konuşmaları gerçekleştirildi. Kolombiya ve Ekvador’dan gelen iki mezun öğrencinin ailesine de armağan verildi. Merasim, öğrencilerin kep atma seremonisiyle sonlandı. Türkiye Burslusu Nodira Sufijonova de bir piyano dinletisi sundu.

KAYNAK: HABER7