MEB, öğretmenler için “Değerler Eğitimi Aktiflik Kitabı” hazırladı

KriptoKamil

New member
Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce bilime odaklı, kültürel kıymetlere hassas, üniversal ve ulusal manevi kıymetlere sahip bireylerin yetiştirilmesi emeliyle birinci kere öğretmenlere yönelik “Değerler Eğitimi Aktiflik Kitabı” hazırlandı.

Kitapta, ülkü ömür biçimlerini söz eden üst seviye kavramlar ve gerçek kararlara ulaşmada bireylere yardımcı genel prensipler yer alıyor.

Öğretim programındaki “adalet, dostluk, dürüstlük, öz kontrol, sabır, hürmet, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik” üzere kök kıymetlere ait temalar da kitapta işleniyor.

“OKULDAKİ HAYAT KALİTESİNİ YÜKSELTİCEK”

Kitaba ait değerlendirmelerde bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yalnızca akademik olarak kuvvetli değil, milletin öz kıymetlerine, tarihine, inancına ve kültürüne uygun eğitim sistemi inşa ederek kozmik ve ulusal bedellere sahip jenerasyonlar yetiştirmek için bakanlık olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Bakan Özer, bu kapsamda öğretim programlarında yer alan kök pahalara yönelik aktiflik kitabını hazırladıklarını, devletiyle, milletiyle barışık, milletin bedellerini içselleştirmiş gençlik yetiştirmek için çalıştıklarını kaydetti. Özer, şu biçimde devam etti:

“Bu doğrultuda hazırlanan aktiflik kitabıyla maksadımız, öğrencilerimize adalet, dostluk, dürüstlük, öz kontrol, sabır, hürmet, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik üzere insanı insan yapan kıymetleri kazandırmaktır. Bununla bir yandan gençlerimizin toplumsal hayata ahenk sağlamasına takviye olmak, bir yandan da ilim ve irfanın harmanlandığı bu topraklarda toplumumuzun kültürel kıymetlerine katkı sağlamaktır. Bununla ayrıyeten öğrencilerimiz, gençlerimiz, yorumlama, çıkarımda bulunma, öğrendiğini karşılaştığı soruna yansıtabilme, tahlil edebilme, eleştirel düşünebilme, niyetlerini sentezleyebilme üzere üst seviye zihinsel hünerler kazanabilecek.”

Etkinlik kitabıyla uygulamaya yönelik bir kılavuz da yayımladıklarını lisana getiren Özer, bedel ve tavırların öğrencilere bilişsel seviyesi aşarak his ve davranış boyutlarında kazandırılmasının okuldaki hayat kalitesini yükselteceğini, öğrencilerin kendilerini okulda daha memnun ve inançta hissedeceğini belirtti.

Bakan Özer, “bu biçimdece öğrencilerimiz bir taraftan düzgün karaktere sahip vatandaşlar olarak yetişirken bir taraftan da gündelik hayatta kullanacakları bilgi ve maharetleri tesirli bir biçimde öğrenecekler. Kozmik, toplumsal, ahlaki ve ulusal kıymetler ile sentezlenerek hazırlanan bu kitap, tüm öğretmen ve öğrencilerimize güzel olsun.” tabirlerini kullandı.

KİTAPTA 120 AKTİFLİK YER ALIYOR

Kitapta öğretim programında yer alan kök bedele yönelik 120 aktiflik yer alıyor.

Alan uzmanları tarafınca hazırlanan etkinlikler, öğrencilerin ilgisini çekecek, sınıf ortamı ortasında daha hayli eğlenerek öğrenebilecekleri, manaya ve anlatma hünerlerini daha üst seviyeye çıkarabilecekleri özgün çalışmalar halinde sunuluyor.

Kitaptaki her aktifliğin sınıf içi uygulamasının yanı sıra okul içi, okul dışı ve aile ile irtibatlı gorevlendirmeler içeren kısımları de bulunuyor.

Materyallere “ogmmateryal.eba.gov.tr” sitesi üzerinden de erişilebiliyor.

KAYNAK: AA