Kaspersky uzmanları, doxing’den korunma rehberi paylaştı

Muhendis

New member
Kaspersky araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 50’sinin data ihlali daha sonrasında artık bir çevrimiçi hizmet sağlayıcısı kullanmayacağını ve yüzde 57’si ise güvenlik ve gizliliklerinin “akıllı” sistemden etkilenmesi konusundaki kaygıları olduğu belirtiyor. Bu sayılar, özel dataları kontrol altında tutmanın nihayet genel bir kaygı haline geldiğini gösteriyor. Çevrimiçi kullanıcılar günlük olarak bilgilerini istenmeyen şahıslarla paylaşma riskleriyle karşı karşıya kalıyor.

Teknolojiyle bağlarımızı tam olarak nasıl kuracağımızı hala öğrenmeye devam ediyoruz. bu biçimdece şahsi bilgilerimizi daha yeterli, emniyetli ve muhtemel telaşlardan uzak tutmak ismine daha dikkatli olmaya çalışıyoruz. Örneğin yeni kimliğini eline alan bir gencin paylaştığı suçsuz bir fotoğraf finansal dolandırıcıların eline geçebilir. Yahut arkadaşlarına yönelik yazdığı duygusal bir ileti yabancılar tarafınca saldırgan olarak rapor edilebilir. En son katıldığınız partideki fotoğraflarınız onay almadan çevrimiçi ortamda ortaya çıkabilir, çocuğunuzun akıllı saati 7/24 canlı pozisyonlarını yayınlıyor olabilir.

Kuruluşlara yönelik data sızıntıları ve fidye yazılımı atakları üzere kimi riskler büyük ölçüde kullanıcının denetimi haricinde olsa da doxing üzere tehditler kullanıcılar tarafınca ele alınabilir. Doxing, kullanıcı datalarının açığa çıktığı bir epeyce kanalda (forumlar, toplumsal medya ve uygulama kayıtları) dikkatli bir tavır izleyerek önlenebilir.

Dijital riskler kullanıcıların kendilerini çevrimiçi olarak tabir etmekten vazgeçmeleri gerektiği manasına gelmediği üzere, bu birden fazla insanın aslına bakarsanız yapmaya istekli olduğu bir şey değildir. Teknoloji ve inovasyon hayatlarımızı güzelleştirmeli, zihinsel refahımızı güçlendirmelidir. Bilhassa ortasında yaşadığımız güçlü devirde dijital refah herkes için en kıymetli öncelik olmalıdır. Bu niçinle dijital vatandaşların şahsi bilgileri çevrimiçi ortamda nasıl sorumlu bir biçimde ele alacaklarını öğrenmeleri gerekir. Tıpkı mali durumlarımızı ele almamız ve fizikî işlerle ilgilenmemize emsal biçimde.

Bu niçinle Kaspersky uzmanları, harici uzmanların da sayesinde data kaybı risklerini ve gerilimini azaltacak ve kullanıcılar için doxing riskini azaltacak özet bir kılavuz oluşturdu. Üç kısma ayrılan denetim listesi, tarayıcı aktifliği ve uygulama takibi üzere denetim ettiğimiz ve denetim etmediğimiz bilgileri ve karşılaşabileceğiniz başka şahısların bu dataları nasıl kullanabileceğini ele alıyor. bu biçimdece kullanıcılara internette inançlı bir biçimde gezinmelerine yardımcı olacak gerçek bilgi ve araçları sağlayarak, teknolojiden telaş duymadan keyif almalarına ve daha az dijital gerilim yaşamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Kaspersky Kıdemli Güvenlik Uzmanı Anna Larkina, şunları söz ediyor: “yaşamımız dijital dünyayla bu kadar iç içe geçmişken, çevrimiçi tehditlerle sistemli olarak müsabakamız şaşırtan değil. İnsanların kendini tabir etmek kullandığı araçları onları cezalandırmak ve incitmek için kullanan doxing ile gayret bu yüzden değerli. Ne yazık ki kendimizle ilgili çevrimiçi olan her şeyi denetim etmek mümkün değil, lakin bunun için kimi adımları atarak başlayabiliriz. Bilgileri inançta tutmak ve riskleri azaltmak için bilgilerimizi kimlerle ve nasıl paylaştığımıza dikkat etmeli ve denetim altında tutmak için birtakım tedbirler almalıyız. Bunların bir kısmı şifre yöneticileri yahut saklılığı etkinleştiren tarayıcı uzantıları üzere gerçek zımnilik araçlarını yükleyerek ve yöneterek çözülecek cinsten şeyler. Bu denetim listesiyle kullanıcılara şahsi bilgilerini daha inançlı tutmanın ve yakınlarının da tıpkı şeyi yapmasına yardımcı olmanın sıradan, kolay anlaşılır bir yolunu sunmayı hedefliyoruz.”dedi.

Electronic Frontier Foundation şahsi Teknoloji Uzmanı Daly Barnett de şunları ekliyor: “Veri hijyeni bir şahsi bakım biçimidir. Beşerlerle çevrimiçi yahut çevrimdışı temas kurma riskinin olduğu gerçeğini kabul etmek, daha güzel bir dijital güvenlik planına yanlışsız atılmış büyük bir adımdır. Kendi dijital gizliliğimiz ve güvenliğimiz konusunda çıtayı yükselttiğimizde, temas kurduğumuz öteki şahıslara de ihtimam göstermek için üzerimize düşeni yapıyoruz. ömrümüzün dijital taraflarını ne kadar beşere yakın hale getirebilirsek, çıtayı yükseltmeye yönelik atacağımız birinci birkaç adım o oranda göz korkutucu olmaktan uzaklaşır. Kaspersky ile birlikte hazırladığımız denetim listesi buna başlamak için mükemmel bir yer.”dedi.

Hibya Haber Ajansı