Juan Martin Del Potro, gözyaşları içerisinde tenisi bıraktı

Semedov

New member
Arjantinli tenisçi Juan Martin Del Potro, yaklaşık 2,5 yıl kortlardan uzak kaldıktan daha sonra ülkesinde düzenlenen Arjantin Open’da korta çıkacağını duyurmuştu.

Bu haber birinci başta deneyimli raketin tenise dönüşü olarak algılansa da Del Potro’nun planının, mesleğini ülkesinde düzenlenen bir turnuvada, kendi seyircileri önünde sonlandırmak olduğu ondan sonrasında anlaşıldı.

Turnuva öncesi basın toplantısında; “Belki de bu geri dönüşten çok bir vedadır. Tenisten emekli oluşumu hiç hayal etmedim fakat emekli olmak için bu turnuvadan daha yeterli bir turnuva olamazdı. Tenis benim hayatım, tutkum. Fakat 33 yaşındaki bir insan üzere acısız yaşamak istiyorum.” sözlerini kullanan 33 yaşındaki Del Potro, Arjantin Open birinci çeşidinde vatandaşı Federico Delbonis ile yaptığı maçta duygusal anlar yaşadı.

Birinci seti 6-1 kaybeden Del Potro, ikinci sette 5-3 gerideyken maçta kalmak için servis atacağı sırada gözyaşlarına boğuldu. Tribünlerden gelen ağır alkış ve tezahürat eşliğinde gözyaşlarını tutamayan Del Potro, servisini kırdırarak seti 6-3, maçı ise 2-0 kaybederek Arjantin Open’a birinci tıpta veda etti.

Maçın bitiminde birinci vakit içinderda vatandaşı Delbonis ile sarılan ve bir daha ağlamaya başlayan Del Potro, uzun mühlet kortta kaldı ve tribünlere veda tipi yaptı.

Del Potro, mesleği boyunca kullandığı saç bandını fileye bırakıp akabinde öptü.

BÜYÜK ÜÇLÜ’NÜN DOMİNASYONUNU KIRAN BİRİNCİ RAKET

Juan Martin Del Potro, ‘Büyük üçlü’ olarak isimlendirilen Roger Federer, Rafel Nadal ve Novak Djokovic’in 2005 Mayıs – 2012 Temmuz tarihleri içinde oynanan grand slam turnuvalarındaki dominasyonunu kıran tek tenisçiydi. 2009 Amerika Açık finalinde Roger Federer’i yenerek mesleğinin tek grand slam zaferini yakalanan Del Potro, bu tarihler içinde oynanan 30 grand slam turnuvasında büyük üçlü haricinde kazanan tek isim olmuştu.

Del Potro’nun büyük üçlüye karşı 10 galibiyeti bulunuyor. Arjantinli raket Federer’i 4, Nadal ve Djokovic’i ise 3’er defa mağlup etmişti.

RIO’DA OLİMPİYAT GÜMÜŞ MADALYASI KAZANDI

Juan Martin Del Potro, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları tek erkekler finalinde Andy Murray’e yenilerek gümüş madalya kazanmıştı.

FOREHAND VURUŞUYLA ‘THOR’ LAKABI ALDI

Juan Martin Del Potro, tenis tarihinin en kuvvetli forehand vuruşuna sahip oyuncularından biriydi. Rakip yahut yer fark etmeksizin yaptığı sert forehand vuruşlarıyla ünlü olan Arjantinli,raketi bir çekiç üzere kullandığı ve topu da şimşek süratiyle rakibine gönderdiği için ‘Thor’ lakabı almıştı.

Del Potro, mesleğinde sık sık büyük sakatlıklar geçirip, tenise dönebilmek için ağır ameliyatlar geçirdi.