İsrail’in müstakbel Başbakanı Bennett de Netanyahu’nun izinde: Birfazlaca Arap’ı öldürdüm ve bunda bir sorun görmüyorum

YingYang

New member
Siyasete 2005’te Binyamin Netanyahu’nun yardımcısı olarak giren Bennett, mecliste inanç oyu alırsa 12 yıldır Başbakanlık bakılırsavini sürdüren Netanyahu’yu koltuğundan eden isim olacak.

“Birfazlaca Arap’ı öldürdüm”

İsrail ordusunda eski bir komando olan Bennett, “Ben biroldukça Arab’ı öldürdüm ve bunda bir sorun görmüyorum.” sözünün de sahibi.

Sıfırdan kurduğu teknoloji firmasıyla dolar milyoneri haline gelen İsrailli siyasetçi, mesleği boyunca çok sağcı seçmene hitap etti.

Netanyahu’nun hükümetlerinde bakılırsav aldı

İşgal altındaki Filistin toprağı olan Batı Şeria’nın birtakım kısımlarının İsrail’e ilhak edilmesi gerektiğini de savunan Bennett, geçmişteki Netanyahu hükümetlerinde İktisat ve Ulusal Eğitim bakanlıkları da dahil biroldukca konumda yer aldı.

İsrail’in geçen ay Gazze’ye düzenlediği ve 254 Filistinlinin hayatını kaybettiği atakların Hamas’la varılan ateşkes sonucunda son bulmasının akabinde Bennett, Netanyahu’nun rakibi olan ana muhalefetteki Gelecek Var Paritisi önderi Yair Lapid’le koalisyon kurmak için anlaştı.

İki yıl daha sonra nazaranvi devredecek

Meclis’te 7 milletvekili ile temsil edilen sağcı Yamina partisin başkanı olan Bennett, bu muahedeye nazaran birinci iki yıl başbakanlık bakılırsavini yürütecek. çabucak sonrasında ise son iki yıl için bu vazifesi Lapid’e devredecek.

Sağcı, solcu, merkez ve İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden İslamcı partilerden oluşan sekiz ortaklı koalisyon hükümetinin bu kadar uzun ömürlü olması sıkıntı gözüküyor.

Anne ve babası ABD doğumlu olan Bennett, siyasi mesleği boyunca Filistinlilere karşı kullandığı saldırgan üslubuyla manşetlerden düşmedi. Bennett, 2012 yılında Yahudi Konutu partisinin liderliğine seçildi.

Filistinlilere ‘terörist’ demişti

Naftali Bennett, 2013 yılında “Ben biroldukça Arap’ı öldürdüm ve bunda bir sorun görmüyorum. Filistinli teröristler özgür bırakılmak yerine öldürülmeli.” kelamlarını sarf etmişti.

Batı Şeria’nın “işgal altında olmadığını ve Filistin diye bir devlet bulunmadığını” savunan Bennett, 2018 yılında Yahudi Konutu partisinin ismini Yamina olarak değiştirmiş ve Netanyahu liderliğindeki koalisyonda yer almıştı.

İsrail’de 23 Mart’ta yapılan genel seçimlerde Bennett’in partisi Yamina 7 milletvekili çıkarmıştı.