Hidayet Türkoğlu: Yunanistan ile iki maç özel hislere hitap edecek

Semedov

New member
2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Yunanistan ile karşılaşacak olan A Ulusal Erkek Basketbol Takımı’nın gerçekleştireceği idman öncesinde Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu açıklamalarda bulundu.

Ulusal ekibin her branşta ülke olarak gurur duydukları bir olgu olduğunu söyleyen Türkoğlu, “2 tane değerli maçımız var. İki ezeli rakip olarak gözükebilir lakin bana nazaran her ulusal maç değerlidir. Her maç manalıdır. Bu iki maç natürel ki özel hislere hitap edecektir. Hem antrenör takımımıza hem oyuncularımıza itimadımız TBF olarak her vakit tam olmuştur. Yeterli performans sergileyen arkadaşlarımız var. Hepsinden ricamız bu fırsatı yeterli değerlendirsinler. Formanın manasını ve pahasını maça çıktıklarında daha yeterli anlayacaklardır. Hepsine muvaffakiyetler diliyoruz. Halkımız da onlara takviyelerini hiç bir vakit eksik bırakmayacaktır. İnşallah basketbol için hoş bir hafta olur. Hoş bir hafta sonu geçirdik. İnşallah ulusal seviyede de bunu en üst düzeylere çıkartacağız” diye konuştu.

“Bu sürecin artık bir biçimde sonlanması gerekiyor”

Euroleague ve FIBA içinde yaşanan durumlara değinen Hidayet Türkoğlu, “Buraya gelmedilk evvel başımda bir şeyler vardı. Tepkisel manada ağır mı konuşayım diye düşündüm. Ancak bilk öncellikle EuroLeague’de bizi gururla temsil eden iki kulübümüze bu süreçte bizimle her vakit güzel diyalogda oldukları için teşekkür ediyorum. Biz de TBF olarak onların talebini değerlendirip kararlar veriyoruz. Ancak bu sürecin artık sahiden bir son bulmasını istiyoruz. Ulusal ekip, ülkeyi milletlerarası alanda temsil ettiğiniz bir müddetç. Tüm ülkeler de bunu istiyor. Bence kulüplerin de bu süreçte biraz daha kelam sahibi olması gerekiyor. Bilhassa hafta sonuna maç koymaları kadar saçma bir müddetç görmedim. Bununla birinci sefer karşılaşıyorum. Her geçen gün Avrupa basketboluna ziyan veriyor bu çekişme. Kendi egolarını bir kenara koyup, atletlerimizin daha kıymetli olduğunu anlamaları gerekiyor. Arkadaşlarımız esasen kısa bir müddetde ulusal kadroya çağrılıyor. Hangisi gelecek, hangisi gelmeyecek, idman yapamıyorlar, EuroLeague de ortaya maç sıkıştırıyor. EuroLeague bu işi yönetemiyor. Ülke kıymetlerini bu kadar ikinci plana atmamaları gerekiyor. Sizi Avrupa Şampiyonası’nda ve Dünya Şampiyonası’na gdolayıyor bu maçlar. Biz en yeterli biçimde işimizi yapmaya devam edeceğiz. Atletlerimize anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum, güç bir müddetç. Bu saçmalığın bitmesi, Avrupa basketbolu için en değerli şey. yine teşebbüslerimiz olacak. Bu sürecin artık bir biçimde sonlanması gerekiyor” formunda konuştu.