Havayolunuzun Wi-Fi bağlantısı kötüyse nasıl para iadesi alınır?

Vefa

Global Mod
Global Mod
Bir havayolu size bir hizmet satıyorsa, bu hizmetin sağlanmaması halinde para iadesi alma hakkına sahip olmalısınız. Ama ne zaman sormaya değmez?

Bu soruyu geçen hafta American Airlines uçuşu sırasında Wi-Fi'ye bağlanmada ciddi sorunlar yaşadığımda sordum. Havayolu ayrıcalık için 17 dolar talep etti. Parayı geri alma çabasının zaman ve güçlük açısından 17 dolardan fazlaya mal olacağını düşündüm.

Görünüşe göre yanılmışım. Haftalık haber bültenimiz Your Money'de tavsiyelerini istediğimde 100'den fazla okuyucu yanıldığımı kanıtladı.

WiFi düzgün çalışmadığı için para iadesi isteyen hemen herkes parasını geri aldı. Birçoğu, 60 saniyeden daha kısa sürede istekte bulunmalarına olanak tanıyan kodu bile kırmıştı.

Bu hafta onların bilgilerini özetledim ve birçok ayrıntılı sorumu yanıtlamaya istekli olan büyük havayolları ve kredi kartı şirketleriyle konuştum.

İlk olarak, geri ödeme talebinde bulunmanın en hızlı yolu hakkında havayollarından bazı ipuçları:

Alaska Havayolları

Care.inflightinternet.com'a gidin. Bu sayfada, para iadesi hakkında bir temsilciyle sohbet edebilir veya orada verilen e-posta adresini veya telefon numarasını kullanarak havayolu şirketiyle iletişime geçebilirsiniz.

Amerikan Havayolları

Tam olarak nasıl olduğunu bilmeden Amerikalılardan para iadesi istedim. Birkaç dakika web sitesinde dolaştıktan sonra havayoluna e-posta göndermenin bir yolunu buldum. Aldığım yanıt muğlak basmakalıp sözler içeriyordu ancak telafisi yoktu.

Okuyucular başka bir taktik önerdi: Wi-Fi satın alma işleminin e-posta makbuzunu bulun, yanıtla'ya tıklayın ve geri ödeme isteyin. Bunu da denedim ve birkaç saat sonra bir özür aldım ve gelecekteki bir uçuş için Wi-Fi “seçtiğiniz geçiş” için bir indirim kodu “teklifi” aldım. Okuyucuların tavsiyelerine uyarak teklifi kibarca reddettim. Cevapta iademin işleme alındığı söylendi.

American Airlines'a göre, web sitesindeki Wi-Fi ve Bağlantı sayfası, yolcuların üç Wi-Fi sağlayıcısından birinden para iadesi talep etmek için başvurabilecekleri en iyi yer.

Delta Havayolları

Delta, sık uçan yolcu programı üyeleri için bu yıl ve gelecek yıl tüm uçuşlarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunuyor ve halihazırda 700'den fazla uçakta bu özellik mevcut. Ödeme yapmak ve para iadesi talep etmek istiyorsanız delta.com/wifi adresine gidin ve “Müşteri Desteği”ne tıklayın.

JetBlue Havayolları

Bu havayolu şirketinde internet erişimi ücretsizdir, ancak uçuş görevlileri, Wi-Fi (veya başka bir şey) ile ilgili sorunlar olması durumunda, kendi takdirine bağlı olarak, 15 ABD doları tutarında bir kredi teklif edebilir.

Ruh Havayolları

Havayolunun web sitesinde yalnızca Wi-Fi iadeleri için bir sayfa var.

Güneybatı Havayolları

Havayoluna şu adresten e-posta gönderin: support.southwest.com/helpcenter/s/email-us. Ancak bazen havayolunun, işlerin yolunda gitmediğini bilmesi durumunda proaktif olarak para iadesi göndereceğini unutmayın.

Birleşmiş Havayolları

United ayrıca sorun tespit edilmesi halinde e-posta yoluyla bir geri ödeme bildirimi gönderecektir. Wi-Fi sorunlarınız varsa havayolu sizden bu bildirim için birkaç gün beklemenizi ister. Ödemeyi almazsanız havayolunun web sitesindeki para iadesi sayfasına gidin.

Havayolunun bölgesel ortaklarından biriyle uçmakta sorun yaşıyorsanız Wi-Fi sağlayıcısı Intelsat ile iletişime geçmeniz gerekecektir. United uçuşu mu yoksa ortak mı olduğundan emin değil misiniz? Hizmeti satın aldığınızda, Wi-Fi sağlayıcısının adı makbuz üzerinde listelenmelidir.

Bilmeniz gereken diğer şeyler

Uçuş görevlilerinden yardım istemeye değer mi?

Evet. Sistemi yeniden başlatabilir ve WiFi'nin tekrar çalışmasını sağlayabilir veya iyileştirebilirsiniz. Bazı havayolları anında tazminat da teklif edebilir.

Aptal gibi davranmadan para iadesi isteyebilmem için WiFi'nin ne kadar kötü olması gerekiyor?

Alaska'nın cevabını makul buldum:

“Bu konuda kesin bir politikamız olmasa da, zayıf Wi-Fi'yi uçuş sırasında herhangi bir zamanda 20 dakikadan fazla bağlantının kesilmesi, filmlerin veya video kliplerin çoklu ara belleğe alma olmadan yayınlanamaması veya ısrarla gönderilmemesi olarak tanımlayabiliriz. Sözcü Cameron Greenberg bir e-postada “e-postalar veya e-postalar alınabilir” dedi.

WiFi satın aldığımda aldığım e-posta onayına tıklayıp para iadesi talep edersem ne olur?

Bu işe yarayabilir ve Amerika'da benim için işe yaradı.

Başlangıçta tazminat olarak kupon veya sık uçuş milleri teklif edilirse kendimi savunabilir miyim?

Evet, Amerika'da bulduğum gibi bu genellikle işe yarıyor. Denemeye değer çünkü para iadesi, paranızı geri alacağınız anlamına gelirken, milleri ve kuponları kolayca unutabilirsiniz. Ve olabilecek en kötü şey, yanıt olarak “hayır” almanızdır.

Müşteri hizmetleri havayolununkinden daha iyiyse neden Wi-Fi ücretlerini kredi kartı şirketinize yüklemiyorsunuz?

Temel olarak, öncelikle her servis sağlayıcıya sorunu çözme şansı vermelisiniz.

Ancak doğrudan kartı veren kuruluşla iletişime geçmenin cazip olduğunu anlıyorum. On yıldan fazla bir süre önce, ticari satın alma anlaşmazlıklarını çözmek için kredi kartı şirketini kullanma sanatı ve bilimi hakkındaki bir köşe yazımda bildirdiğim gibi, bazı sektör gözlemcileri, büyük bankaların bu kadar küçük dolar tutarları üzerindeki anlaşmazlıklarda müşterilerine otomatik olarak kredi verdiklerine inanıyor. Başka bir deyişle satıcıyla iletişime geçme zahmetine bile girmeyebilirler.

Konuştuğum havayollarının bu konuda herhangi bir yorumu yoktu. Capital One ve American Express herhangi bir anlaşmazlığı araştıracaklarını söyledi. American ile çeşitli kredi kartları konusunda ortak olan Citi, soruya cevap vermekten kaçındı. Chase yanıt vermedi.

Havayolları Wi-Fi masraflarının iadesini reddediyor mu?

Görünüşe göre nadir. Ancak bu onları kandırmaya yönelik bir davet değil. Seni gözetliyor olabilirler.

Alaska'dan Bay Greenberg, “Bir misafir bizimle iletişime geçtiğinde sağlayıcımız şikayetini inceliyor” dedi. Bu aynı zamanda yolcunun diğer yolculara göre “önemli ölçüde” daha fazla veri kullanıp kullanmadığının kontrol edilmesini de içerir.