Gençler zorlu bir ekonomide nasıl para biriktiriyor?

Vefa

Global Mod
Global Mod
Shea German-Tanner maaş çekinin bir kısmını, sadece 50 dolar da olsa, birikim hesabına yatırmaya çalışır. Ancak çoğu zaman, masraflarını karşılamak için parayı tekrar çekine yönlendirmek zorunda kalır. 22 yaşındaki Bayan German-Tanner’ın şu anda tasarruf hesabında yaklaşık 600$ var ve henüz emeklilik için birikim yapmaya başlamadı.

Indiana, Fort Wayne’de yaklaşık 40.000 dolar kazanan bir sosyal hizmet görevlisi olan Bayan German-Tanner, “Herkes size para biriktirmenizi, bunu yapmanızı ve yatırım yapmanızı söylüyor ve ben bunu yapamayacağımı hissediyorum çünkü maaş çekinden maaş çekine yaşıyorum.” bir yıl, dedi. Enflasyonun para biriktirme yeteneğini engellediğini hissettiğini söyledi.

Yetişkinliğe ulaştıklarında temellerini yeni atmaya başlayan gençler, acil durumlar ve emeklilik için biriktirecekleri paraları kalması için gelirlerini ve harcama önceliklerini nasıl dengeleyecekleri konusunda mücadele ediyor. Kariyerlerine kazanma potansiyellerinin en altında başlayan 20 yaşındakiler için tasarruf hakkında düşünmek her zaman zor olmuştur. Ancak tasarruf şu anda özellikle zor çünkü öğrenci borcunu ödemenin yanı sıra, enflasyon düşmeye başlasa bile barınma ve yemek maliyetleri yüksek olmaya devam ediyor.

German-Tanner, 20 yaşındakilerin genellikle finansal adımlar atmaya teşvik edildiğini söyledi. B. acil durum fonları oluşturmak, emeklilik için birikim yapmak ve borçları ödemek. Piyasa düştüğünde yatırım yapmaları ve geleceklerini mümkün olduğunca erken düşünmeye başlamaları tavsiye edilir. FIRE hareketi (“finansal bağımsızlık, erken emekli olun”un kısaltması) son makalelerde güzelleştirildi ve Roth IRA’larda bütçeleme ve tasarrufla ilgili videolar TikTok’u ele geçirdi.

German-Tanner, “Eski neslin sizi sürekli olarak 20’li yaşlarınızda yaptığınız şeyleri yapmaya zorladığını hissediyorum, ancak bu 20’li yaşlarınızla karşılaştırılamaz bile” dedi.

Aberdeen, NJ’de 25 yaşındaki bir proje yöneticisi olan Theresa Fairless, öğrenci kredilerini ödemenin önceliği olduğunu söyledi. Bayan Fairless, 2018 yılında yaklaşık 25.900 $ devlet kredisi ve 50.000 $ kişisel kredi ile üniversiteden mezun oldu. Şimdiye kadar, tüm kişisel kredilerini ödedi ve öğrenci kredisi duraklatma döneminde herhangi bir ödeme yapmadığı için devlet kredilerini ödemek için yaklaşık 23.000 $ kaldı.

Enflasyon hakkında sık sorulan sorular

5 haritadan 1

enflasyon nedir? Enflasyon, zamanla satın alma gücünün kaybıdır, yani dolarınız yarın bugün olduğu kadar ileri gitmeyecektir. Genellikle gıda, mobilya, giyim, ulaşım ve oyuncak gibi temel mal ve hizmetlerin fiyatındaki yıllık değişim olarak ifade edilir.

Enflasyona Ne Sebep Olur? Bu, artan tüketici talebinin bir sonucu olabilir. Bununla birlikte, enflasyon gibi ekonomik koşullarla çok az ilgisi olan gelişmelere bağlı olarak da yükselebilir ve düşebilir. Örneğin, sınırlı petrol üretimi ve tedarik zincirindeki sorunlar.

Enflasyon kötü mü? Duruma göre değişir. Hızlı fiyat artışları sorun anlamına gelir, ancak ılımlı fiyat artışları daha yüksek ücretlere ve istihdam artışına yol açabilir.

Enflasyon borsayı etkiler mi? Hızlı enflasyon genellikle hisse senetleri için sorun yaratır. Genel olarak finansal varlıklar, enflasyonist patlamalar sırasında tarihsel olarak kötü performans gösterirken, evler gibi maddi varlıklar daha iyi durumdaydı.

Bayan Fairless, “Kredi ile ilgilenen tanıdığım ilk kişiydim” dedi.

Mezun olduğundan beri evde yaşıyor ve kısa süre önce erkek arkadaşıyla yakınlardaki bir apartman dairesine taşındı, ancak erkek, daha fazla para kazandığı için kiranın ondan daha büyük bir kısmını ödüyor. Yılda yaklaşık 65.000 dolar kazanan Fairless Hanım, babası yakın zamanda vefat ettiği ve annesinin hiç birikimi olmadığı için annesine de her ay para veriyor.

Bayan Fairless evde yaşarken annesine ayda 300 dolar verdi. Şimdi ona 200 dolar veriyor. Ayrıca 401(K) planında emeklilik için ayda yaklaşık 160$ tasarruf ediyor, bir hisse senedi portföyüne 100$ koyuyor ve bir tasarruf hesabında 50-200$ biriktirmeye çalışıyor.

“Her zaman acil durum fonumun 10.000 dolar olmasını istemişimdir” dedi. “Orada var ve daha fazlasına ihtiyacım varmış gibi hissediyorum. Dürüst olmak gerekirse, sadece kendim için biriktirmediğimi hissediyorum – annem için biriktiriyorum çünkü annemin olmadığını biliyorum.”

Birinci nesil Vietnamlı bir göçmen olan Thea Pham için ailesine para göndermek de bir öncelik. 27 yaşındaki Bayan Pham evli ve kocasıyla birlikte Los Angeles’ta yaşıyor. Bayan Pham finans sektöründe çalışıyor ve işini çevreleyen düzenlemeler nedeniyle tam olarak ne kadar kazandığını açıklayamadı, ancak pozisyonundaki çoğu kişinin yılda 160.000 ila 250.000 dolar kazandığını söyledi. Ayrıca 450.000’den fazla takipçisi olan ve akıl sağlığı sorunları hakkında gönderiler paylaştığı bir TikTok hesabına sahiptir. Bayan Pham, finansal istikrara ulaştığını kabul ediyor, ancak Vietnam’daki ailesini desteklemesi gerektiğine dair kültürel beklentilerin, benzer gelirlere sahip arkadaşları gibi harcama esnekliğine sahip olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Bayan Pham, “Maaş çeklerimin çoğu aslında aileme postayla gönderiliyor,” dedi. “Amerikalıların bunu yapmadığını ve bunun ne kadar anormal olduğunu bilmiyordum.”

Bayan Pham, kocasının maaş çeklerinin çoğunun, yüzde 20’ye kadar katkıda bulunduğu konut ve yaşam masraflarını karşılamaya gittiğini söyledi. Kazandığı kalan para ise emeklilik ve yatırım hesaplarına, seyahat gibi harcamalara veya akrabalar para istediğinde gider.

24 yaşındaki Kathia Ramirez, üniversiteye kaydolmaya hazırlanırken birden fazla yarı zamanlı işte hokkabazlık yapıyor. Illinois, Bensenville’de annesi, kız kardeşi ve yeğeniyle birlikte bir evde yaşayan Bayan Ramirez, çevrimiçi dersler almak istemediği için pandemi sırasında okulu bıraktı.

Bayan Ramirez, “Evde yaşamayı seviyorum” dedi. “Para biriktirmeme yardımcı oluyor. Ailemle gerçekten iyi bir ilişkim var.”

Bir Meksika deniz ürünleri restoranında görünmek, sosyal medya için video düzenlemek ve bir prodüksiyon şirketi için veri girmek arasında, Bayan Ramirez ayda yaklaşık 2.000 dolar kazanıyor, ancak geliri bahşişlere ve ne kadar çalıştığına göre değişiyor. Bir tasarruf hesabında ayda 200 ila 300 dolar biriktiriyor. Aksi halde bakkala, benzine ve giysiye para harcıyor. Emeklilik için para biriktirmeyi düşünmedi.

Values Add Financial’da sertifikalı bir finansal planlamacı ve yönetici ortak olan Zach Teutsch, gençlerin kahve veya abonelik gibi küçük lüksler yerine büyük harcamalara odaklanmaları gerektiğini önerdi.

Teutsch, “Büyük kararlar, küçük kararlardan çok daha önemlidir” dedi. “Bazı tavsiyelerin aksine, 20 yaşındakilerin çoğu iş, barınma, ulaşımla daha çok ilgilenmeli ve kahve ve Netflix ile daha az ilgilenmeli.”

Bay Teutsch, küçük bir satın alma için endişelenerek geçirdiğiniz zamanın, şirketinizin 401(k) planını nasıl yöneteceğinizi bulmak için daha iyi harcanabileceğini söyledi. Ayrıca öngörülemeyen masrafları karşılamak için bir acil durum fonu oluşturmanın önemini vurguladı. Birçok mali müşavir masraflardan üç ila altı ay tasarruf edilmesini önerirken, 100 $ bile “büyük bir fark yaratabilir” dedi.

Bay Teutsch, gençler için kişisel finans konusunda kendinizi eğitmenin ve arkadaşlarınızla finans konuları hakkında konuşmanın veya sosyal medyada yer alıp nasıl para biriktireceğinizi paylaşmanın iyi bir fikir olduğunu söyledi.

“Para hakkında daha fazla şey öğrenmek ve tarafsız eğitim kaynakları bulmak için harika bir zaman” dedi.

Denver’dan 24 yaşındaki Haley Persichitte, Barry’s Bootcamp, CorePower Yoga ve ClassPass aboneliğine para harcayarak fitness ve egzersizi bir öncelik haline getiriyor. Aylık araba ödemesi ve kirası var ve ayrıca arkadaşlarıyla yemek yemekten hoşlanıyor. Bayan Persichitte üniversiteye gitmedi ve yakınlardaki bir aile için ev yöneticisi olarak çalışıyor. Çoğunlukla acil durumlar için ayda yaklaşık 600 dolar biriktirmeyi başarıyor. Persichitte şimdiye kadar yaklaşık 15.000 dolar tasarruf etti, ancak son zamanlarda yüksek gıda ve benzin fiyatlarının tasarruf etmeyi zorlaştırdığını söyledi. Emeklilik için para biriktirirken, “Aklımdan geçmedi” dedi.

28 yaşındaki Brian Teitelbaum, doğru mali hamle olduğunu düşündüğü birçok şeyi yaptı: Bir acil durum fonu var, yatırım yapmaya başladı ve hem 401(k) hem de Roth IRA’ya katkıda bulunuyor. Bay Teitelbaum, New York City’de bir proje yöneticisi olarak yılda yaklaşık 90.000 dolar kazanıyor ve para biriktirmek için metroyu kullanmaya ve evde yemek yapmaya çalışıyor. Aylık kirası 1.650 dolar ve market alışverişine ayda yaklaşık 300 dolar harcıyor. Enflasyonun New York dışındaki insanlar kadar keskin bir şekilde farkında olmadığını, ancak yüksek market fiyatlarının farkında olduğunu söyledi.

Bay Teitelbaum’un üniversite borcu yok ve ayda yaklaşık 2.000 dolar tasarruf ediyor. 401(k) hesabında ayda yaklaşık 600 dolar, Roth IRA’sında 500 dolar ve yatırım hesaplarında 800 ile 900 dolar arasında ödeme yapıyor. Bay Teitelbaum, maaş çekinin bir kısmının otomatik olarak çeşitli tasarruf hesaplarına yatırılmasının kendisine yardımcı olduğunu söyledi.

Bay Teitelbaum, “Sanırım bugünlerde finansla ilgili en sevdiğim şey otomatik para yatırma,” dedi.

Bay Teitelbaum ayrıca aile üyeleriyle para hakkında konuşmanın önemini vurguladı. Kişisel finansal bilgisinin çoğunu babasına borçlu olduğunu ve parası olmayan ailelerden gelen arkadaşlarının bu kadar finansal bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Aşağıdaki anketi doldurarak Haber’ın ekonominin sizi nasıl etkilediğini öğrenmesini sağlayın. Enflasyon, istihdam, faiz oranları ve daha fazlasına ilişkin kapsamımızı bilgilendirmek için deneyimlerinizi paylaşın.