Gençler finansal bir şans darbesiyle nasıl başa çıkıyor?

Vefa

Global Mod
Global Mod
Mattea Roach hala Toronto çevresinde metroya biniyor. Yıkılan bungalovların 1 milyon dolara satılabileceği bir şehirde, Mx. Onlar zamirlerini kullanan Roach, bir ev alacak kadar parası olmasına rağmen hala erkek kardeşiyle bir apartman dairesinde yaşamaktadır.

mx için Gelmiş geçmiş en genç “Jeopardy” süper şampiyonu olan 24 yaşındaki Roach, 560.983 dolar kazandı ve günlük hayatını değiştirmek için çok az şey yaptı. Bir araba satın almamışlar ya da kendilerine birkaç yeni kıyafet ve plakçıya birkaç gezi daha yapmaktan başka bir şey yapmamışlardı.

Ani bir mali şansın – ister bir yarışma galibiyeti, ister miras veya yasal bir anlaşma olsun – bir gencin hayatını kökten değiştireceğine dair popüler fanteziye rağmen, bunun garantisi yok. Tabii bazıları için durum bu, genç yaşta bir ev satın alabildikleri veya dünya gezisine çıkabildikleri için. Ancak sevdikleri birini kaybettikten sonra para kazananlar veya büyük meblağları yönetmeyi ilk kez öğrenenler için şans bunaltıcı gelebilir.

mx. Halifax, Nova Scotia’da büyüyen Roach, hukuk fakültesine gitmeyi planlamıştı ama şimdi topluluk önünde konuşmalar yapıyor ve podcast yapıyor. “Okul hiçbir yere gitmiyor ve diğer şeyler sonsuza kadar orada olmayacak” dediler. “Bir zamanlar hayatımda ne yapacağım konusunda çok iyi bir fikrim vardı.”

Şey, belki de şaşırtıcı bir şekilde, Mx. Roach, zaferinden öncesine göre daha az netliğe sahip. “Bir güvensizlik ve huzursuzluk var” dediler. “Her zamankinden daha çok sahibim.”

mx için Roach, “tehlike” parası, bir tür rahat nefes verme, hayatınızda yeni, farklı ve potansiyel olarak daha ilginç kararlar almak için bir yastığınız olduğu bilgisini sunar.

“Daha önce olduğu gibi tamamen aynı hissediyorum” dediler. “Para harcama konusunda her zaman kötü hissediyorum.” Ancak, bankada altı haneli bir meblağ olması, hastalanmaları, çalışamayacak duruma gelmeleri veya annelerine yardım etmeleri gerekmesi durumunda onlara hoşgeldin sigortası sağlıyor. mx. Onlar programdayken Roach’un babası beklenmedik bir şekilde öldü.

“Yaşam tarzımın nasıl olacağını henüz bilmiyorum” dediler.

Colorado, Fort Collins’den 25 yaşındaki bir yazar olan Alexandra Merullo Steffgen için 10.000 dolarlık bir hibe hayatını sonsuza dek değiştirdi. Son iki yılında, prestijli bir hazırlık okulu olan Phillips Exeter Academy’de, bir hafta sonu için özel bir uçakla Avrupa’ya uçacak kadar zengin ve kampüs binalarına aile üyelerinin adının verildiği akranlarıyla birlikte bir bursiyerdi.

Bayan Merullo Steffgen, “Burslu arkadaşlarıma çoğu zaman yetişemedim,” dedi. “Haftada iki gün kütüphanede asgari ücretli bir işim vardı.”

Sınıf arkadaşlarının hangi üniversiteye gideceklerini düşünmelerini izledi ve istediği yolun bu olmadığını anladı. Bunun yerine, her biri ona bir yıl izin alıp seyahat etmesi için mali özgürlük verecek olan iki burs başvurusunda bulundu. 18 yaşında, tam da bunu yapmasını sağlayan 10.000 $’lık Phillips Exeter Academy bursunu kazandı.

Bayan Merullo Steffgen, “Çok heyecan vericiydi” dedi. “O yaşta hayal bile edemeyeceğim bir meblağdı. Gerçekten özel hissettirdi.” İtalya’nın Napoli kentinde gönüllü olarak çalıştı; İspanya’da Camino de Compostela’yı gezdi; Berlin, İrlanda ve Floransa, İtalya’da zaman geçirdi; ve bir Budist inzivasına katıldı. Son parasını Kamboçya’ya yaptığı bir gezide harcadı.

“Parayı yalnızca artık yapmadığım bir şeye kendimi şımartmak için harcadım” dedi. “Eğlenmek için kendimi her zamankinden daha fazla şımarttım. Her zaman aşırı sorumlu biri gibi hissettim, benim yüzümden kimsenin acı çekmediğinden emin oldum. Bana verdiği en büyük hediye buydu.”

20 veya 30 yaşında şans eseri yaşamak ironik mi? Yeni özgürlükler sunabilir ama aynı zamanda kafa karıştırıcı da olabilir, özellikle meslektaşlarınız kariyerlerine yeni başlıyorsa, öğrenci borcuyla yükümlüyse ve onlarca veya altı rakamı yönetmenin ani zorluğuyla başa çıkamıyorlarsa.

Seattle teknisyeni Nicholas Freda, büyükannesinden 100.000 dolarlık bir miras aldığında 26 yaşındaydı. Bağış, babası çoktan öldüğü ve bu nedenle para doğrudan ona geçeceği için büyük üzüntüye neden oldu.

Freda, “Eski filmlerde insanların kalıtımdan bahsettiğini duydum” dedi. “Başkalarının yaptığı bir şeydi.” Paranın kendisine verileceği söylendiğinde, “Fazla bir şey olacağını düşünmemiştim” dedi.

Bay Freda başlangıçta mirastan rahatsız olduğunu söyledi. Sonunda paranın gereksiz masraflar yerine bir ev almaya gitmesi gerektiğine karar verdi ve tavsiye aramaya başladı. Etrafı milyonlarca dolarlık evleri olan, kendi iş kolunda daha yaşlı ve çok daha iyi maaş alan işçilerle çevriliydi.

Freda, satın alma gücündeki farklılıklar hakkında “Aynı ölçü birimini kullanmadığımız için tartışmak zordu” dedi.

Yine de meslek hayatında 5, 10, 15 yıl ileride olan insanlarla sohbet edebilmek garip bir duygu” dedi. Parayı aldıktan iki yıl sonra, Bay Freda mirasının üçte ikisini şimdi nişanlısıyla birlikte yaşadığı bir ev satın almak için yatırdı.

San Antonio’dan 30 yaşında bir finans eğitmeni olan Gina Knox, genç yaşta iki şanslı mola aldı: 22 yaşında 15.000 dolar ve 28 yaşında 100.000 dolar. Birincisi, mezun olduktan sonra ailesinin üniversite hesabında kalan parasıydı ve bu onun için şok oldu.

Bayan Knox 5.000 $ aldı ve bir ayını Güney Amerika’yı dolaşarak, Arjantin’de ata binerek, Şili’de kaplıcaların keyfini çıkararak ve And Dağları’nda bir otobüs yolculuğu yaparak geçirdi. “Çok eğlendim” dedi.

Ama geri kalanıyla ne yapacağını bilmiyordu. Aylarca ne yapacağımı bilmeden orada oturdum” dedi. “Bunu batıracağımdan ya da harcayacağımdan kesinlikle korkmuştum.” Kendini rahatsız ve bunalmış hissederek, “Bu çok fazla para” diye düşündü.

Bayan Knox, 100.000 dolarlık bir aile mirası aldığında, ona parayı nasıl yöneteceğini öğreten babası sayesinde kendini daha güvende hissetti. “Zaten kendim 100.000 $ biriktirdim ve yatırım yaptım, bu yüzden ilk kez altı rakama ulaşmadım” dedi.

Bayan Knox şimdi başkalarına paralarını nasıl yönetecekleri konusunda tavsiyelerde bulunuyor. “Bununla ne yapacağınızı bilmiyorsanız, hiçbir şey yapmamak son derece önemlidir” dedi. “Stratejik veya duygusal olarak üstesinden gelemeyeceğiniz büyük miktarda paranız olup olmadığını bir aile üyesine veya mali danışmana sorun. Biraz zaman ayırın ve hayatınızın nasıl olmasını istediğinizi hayal edin.”

Lüksü, her gün satın almaktan zevk aldığı bir Mercedes istasyon vagonu kullanmaktır.

Düşük gelirli ailelerden gelenler, büyük meblağları yönetmek, ustalaşması gereken yeni bir beceri olduğundan, tesadüfi bir şeyi hayatlarına sorunsuz bir şekilde entegre etme konusunda daha da az yeteneklidir. Atlanta merkezli bir finans terapisti olan 36 yaşındaki Steven M. Hughes, birinci nesil bir Amerikalı ve ani bir para akışının uyandırabileceği duyguları biliyor. Korku, utanç ve suçluluk, danışanlarında karşılaştığı üç yaygın duygudur.

“Parayla ilgili pek çok duygu var ve mirasla gelen bir endorfin hücumu var, ancak ailenizin veya mahallenizin sahip olduğundan daha fazla paranız olduğunda hayatta kalan birinin pişmanlığını da hissedebilirsiniz” dedi.

Şans eseri yeni yardım taleplerine de yol açabilir. Hughes, “Belki de şimdi kendinizi aileniz için bir musluk gibi hissediyorsunuz,” dedi.

İlk aramanız “paralarını idare etme biçimleri açısından en hayran olduğunuz kişiye” olmalıdır. “Muhasebecisinin kim olduğunu sorun.” İkinci araması ücretli bir finansal planlamacıya gitmeli. “Bu insanları ekibinize aldıktan sonra onlardan bazı fikirler alabilirsiniz” dedi.

Aileniz veya arkadaşlarınız para istediğinde, Bay Hughes kendinize bir sigorta yaptırmanızı önerir. “Bazen kalplerimiz ve gözlerimiz cüzdanlarımızdan daha büyüktür” dedi. Düşük gelirliler ve beyaz olmayan insanlar genellikle aynı anda hem genç hem de yaşlı akrabaları maddi olarak destekler ve ailenin kurtarıcısı veya mali dayanağı olarak görülebilir.

Bay Hughes, “Önce finansal olarak ayağa kalkın,” dedi.