Gazze’de buruk gün: Şehit olan öğrencilerin karnesini anneleri aldı

YingYang

New member
İsrail’in hücumları niçiniyle eğitime orta verilen abluka altındaki Gazze’de öğrencilere karneleri verildi. İsrail’in 10 Mayıs’ta Gazze Şeridi’ne başlatmış olduğu ve 11 gün süren taarruzlarında 77 öğrenci ömrünü kaybetti, 55’i anaokulu 187 okul ziyan gördü. Ulusal Eğitim Bakanlığı yetkilileri okulların kaideleri uygun olmadığı için eğitim-öğretim yılına son verildiğini duyurdu. Karne gününde akınlarda şehit olan öğrenciler de utulmadı. ömrünü kaybeden öğrencilerin dokümanları ailelere verildi. Şehit öğrencilerin fotoğraflarının asıldığı okullarda büyük bir hüzün vardı. Şehit olan öğretmenler de anıldı.

HER YAŞ KÜMESİNDEN KAYIP VAR

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı Memleketler arası Münasebetler ve İşbirliği Ünitesi Müdürü Ahmed en-Neccar, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği taarruzlarda hayatını kaybeden öğrenciler ve ziyan bakılırsan eğitim binalarına ait açıklama yaptı. İsrail’in Gazze’ye yönelik akınlarında 77 öğrencinin ömrünü kaybettiğini belgelediklerini söyleyen Neccar, hayatını yitiren öğrencilerin ilköğretimden yüksek öğretime kadar farklı düzeylerde eğitim alan öğrenciler olduğunu vurguladı.

Ataklarda hayatını kaybeden çocukların fotoğrafları okul duvarlarına asıldı.

KASITLI OLARAK AMAÇ ALDILAR

Neccar, İsrail hücumlarında 55 anaokulu 132 ilköğretim okulunun ziyan gördüğünü, yıkımın boyutunun “muazzam büyüklükte” olduğunu lisana getirdi. Neccar, yaralanan ve bombardımandan etkilenen öğrencilerin ruhsal dayanağa muhtaçlık duyduğunu lisana getirdi. Filistin Eğitim Bakanlığı Müdür Yardımcısı Münir Zater de, hasarlı okullarda gazetecilere yaptığı açıklamada işgalcilerin kasıtlı olarak Gazze Şeridi’ndeki okulları gaye aldığını tabir etti ve “Saldırılar direkt eğitimi ortadan kaldırmak ve altyapısını yok etmek için sistematik olarak yapıldı” dedi.