Gaziantep’te 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yıllık 1200 TL dayanak

KriptoKamil

New member
Protokolle bir arada Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında, gereksinim sahibi olan ve Gaziantep sonları içerisinde ikamet eden ailelerin üniversiteye giriş imtihanlarına hazırlanan 11’inci ve 12’nci sınıfta örgün eğitim goren çocuklarına, eğitime takviye hedefli kullanılması emeliyle 1’nci periyot ve 2’nci periyot 600’şer lira olmak üzere toplamda 1.200 TL nakdi dayanak sağlanacak.

BÜYÜKŞEHİR KIRTASİYE VE KIYAFET YARDIMIYLA birlikte EĞİTİME 110 MİLYON TL DAYANAK VERDİ

Destek kapsamında, 11’inci sınıfta 38 bin, 12’nci sınıfta ise 32 bin öğrenci bu takviyeden yararlanacak. Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için toplamda 84 milyon TL maddi yardım sağlanırken Büyükşehir Belediyesi, bu yıl yapacağı 75 bin öğrenciye çanta ve kırtasiye ile 12 bin 500 öğrenciye kıyafet yardımlarıyla, toplamda 110 Milyon TL eğitime yatırım yapmış olacak.

ANNELER BAYAN DOSTU KENT TAŞINABİLİR UYGULAMASINDAN 25 AĞUSTOS’TAN İTİBAREN MÜRACAAT YAPABİLECEK

Maddi takviye sağlanacak öğrencilerin tespiti Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafınca yapılarak Büyükşehir Belediyesi’ne iletilecek. Ayrıyeten Büyükşehir Belediyesi “Kadın Dostu Kent Gaziantep” taşınabilir uygulamasının içerisinde de annelerin müracaat yapabilecekleri bir alan oluşturulacak. Uygulama üzerinden 25 Ağustos- 25 Eylül tarihleri içinde müracaat yapılabilecek. 5 Eylül itibariyle müracaatlar değerlendirilip maddi dayanaklar annelerin banka hesaplarına yatırılmaya başlayacak.

Gaziantep Valiliği’nde Cuma günü yapılan protokol imza merasimine Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yasin Zirve ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Bayan Aile ve Toplumsal Hizmetler Daire Lideri Mehmet Abdullah Aksoy katıldı.

ŞAHİN: FERDİ MUVAFFAKİYETLERİ TOPLUMSAL MUVAFFAKİYETE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ

Protokolde açıklama yapan Lider Fatma Şahin, eğitimde yakalanan ferdî başarılarla büyük gurur duyduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Bireysel muvaffakiyetleri toplumsal muvaffakiyete dönüştürmek istiyoruz. Buradaki her bir çocuğumuzun başarmak istediği kısma gidecek fırsatları ve dayanakları vermek istiyoruz. Biliyoruz ki şu anda okullar açılınca aile iktisadı, eğitim masraflarından dolayı zorlandığında çocuklarımız birtakım almak istediği şeyleri alamayabiliyor, yapmak istediği şeyleri yapamayabiliyor. halbuki küçücük bir takviyeyle epey büyük bir muvaffakiyet yakalanabiliyor. Bilhassa lisedeki 11’inci ve 12’nci sınıfındaki çocuklarımızın morali, motivasyonu, almak istediği bir kitabı alması, yapmak istediği bir şeyi yapması açısından mali dayanak, eğitim takviyesi kıymetli.”

DESTEĞİN BÜYÜK BİR MORAL VE MOTİVASYONA İSTEDİĞİMİZ MAKSADA ULAŞMAK İÇİN BİR UĞRAŞ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Başkan Şahin, annelerin çocuklarının gereksinimlerini en gerçek tespit edecek şahıslar olduğunu aktararak kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Biliyorum ki o parayı en verimli biçimde anne kullanır. İşte çocuklarımızın bu gereksinimini annelerimizin onayıyla yapacağı bir çalışma bu. Biz taşınabilir uygulamamızı aslına bakarsan hayata geçirmiştik. 80 bin annemiz, 80 bin bayanımız, genç kızımız o sistemin ortasında. Çok büyük bir talep var ve her gün yeni yeni annelerimiz, bayanlarımız, genç kızlarımız bu sistemin içine giriyorlar. Puan topluyorlar. Elde ettikleri puanlarla gitmek istediği yere gidiyor. Almak istediği beyaz eşyayı alıyor. Artık onlara diyoruz ki bu sistemin içine girdiği vakit çocuğunun eğitim takviyesine başvurabilecek. Baktığınız vakitte 110 milyon parayı bu kentin annesine, çocuklarına, ailesine eğitim için vermiş oluyoruz. Bu verdiğimiz dayanağı büyük bir moral ve motivasyona istediğimiz amaca ulaşmak için bir uğraş olacağını düşünüyoruz.”

ANNE DOSTU, BAYAN DOSTU BİR KENT OLMANIN BÜYÜK BİR GÖNÜL RAHATLIĞIYLA BU İMZALARI ATIYORUZ

Eğitime takviyelerde en büyük ortaklarının Ulusal Eğitim Bakanı, müdürü ve bütün öğretmenlerin olduğunu onlarla uyumlu çalıştığını söyleyen Şahin, konuşmasını şöyleki tamamladı:

“Kendi gücümüzle, eğitim vakti açıldığında annemizin babamızın evladımızın yanında nasıl durduğumuzu göstermek açısından bu küçük dayanaklar kıymetli. Bu küçük takviyelerle, bu ferdî büyük başarıyı toplumsal kuvvetli bir muvaffakiyete dönüştüreceğiz. Bir anne olarak bütün annelere bilhassa sevgi ve muhabbetimi belirliyorum. Anne dostu, bayan dostu bir kent olmanın büyük bir gönül rahatlığıyla bu imzaları atıyoruz.”

VALİ GÜL: DAYANAĞI BİR ANNENİN ÇOCUĞUNA VERDİĞİ HARÇLIK ÜZERE PAHALANDIRMAK LAZIM

Verilen takviyelerle “Eğitim kenti Gaziantep” in yalnızca bir slogan olarak bırakılmadığını tabir eden Vali Gül, “11 ve 12’nci sınıftaki öğrencileri olur ya bir kitap alamadı ya da harçlığa muhtaçlığı var ya da yol parasına muhtaçlığı var ya da bir biçimde harcamak istiyor. Burada Fatma bakanımız daima diyor ya ben bir anneyim. Büyükşehir’in vereceği 1200 lira para bir annenin çocuğuna verdiği harçlık üzere kıymetlendirmek lazım. Onu eğitim ömründe meslek hayatında, yanında olduğunu göstermesi açısından epeyce değerli. Aile iktisadına dayanak oluyor. 110 milyon lira bütçe azımsanmayacak bir para. Ben teşekkür ediyorum sayın liderimize, şanslı bir kentteyiz. Daha doğrusu bu kentte yaşadığımız için şanslıyız. Biroldukça gereksinimimizi Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere hayırseverlerimiz temin ediyor. O açıdan da muvaffakiyet grafiğini her geçen gün yükseldiğini görüyoruz.” diye konuştu.

İl Ulusal Eğitim Müdürü Yasin Zirve ise verilen maddi dayanak için öğrenciler ismine teşekkür etti, eğitimin Gazi kentte farklı bir noktaya gittiğini aktardı.

Genel Sekreter Yardımcısı Aksoy, protokol merasiminde yapılan dayanaklar hakkında bilgi verdi. Aksoy, yapılan yardımın öğrencilerin gelecekteki başarılarına katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.