Gaziantep Büyükşehir’den çiftçiye 2 milyon fide dayanağı

baboli

Global Mod
Global Mod
Gaziantep Büyükşehir’den çiftçiye 2 milyon fide dayanağı
Vilayet genelinde dağıtımı yapılacak 2 milyon fidenin 1 milyon adedi ilçede düzenlenen merasimle 450 Oğuzeli çiftçisine dağıtıldı. Dağıtım için eser fideleri, lokal çeşitlerden seçildi. Coğrafik işaret alan Oğuzeli kuruluklarının dağıtımı yapılan bu fidelerden üretimi sağlanarak kent iktisadına katma bedel sağlanacak.

FİDEYLE BİRÇOK AVANTAJ VE RANDIMANDA ARTIŞ YAKALANIYOR

Büyükşehir Belediyesi, fide dağıtımlarının vakit içindeması ve dağıtım tekniğiyle çiftçiye biroldukca avantaj sağlayacak. Çiftçi, fide dağıtımları yardımıyla eserin tarlada kalma müddetinde önemli tasarruf edecek, uygun ve sistemli bakımla bir kırımlı eser daha fazla eser verebilecek. Düşük, sistemsiz çimlenme önlenecek ve çıkışı önleyen tekniklerle homojen bitki sıklığı olacak. Randıman ve kalitede bu niçinle artış sağlanacak. Dağıtılan fidelerin yüzde 60’ı büyükşehrin takviyesi olacak, katkı hissesiyle dağıtımı gerçekleşecek.

ŞAHİN: BURADAN ÇIKAN ESERE DÜNYANIN MUHTAÇLIĞI VAR

Fidan dağıtım törenindeki konuşmasında Oğuzeli çiftçisine seslenen Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, ziraî üretimin globalleşen dünyadaki kıymetine değindi.

Dünyayı tesiri altına alan covid salgının, ziraî üretimin ne kadar değerli olduğunu ortaya çıkardığını tabir eden Şahin, “Çiftçimizin emeği ile soframıza gelen her bir eserde C vitamini var, magnezyum var, demir var. Bunlar bağışıklığımız için hayli değerli. Pandemi bize gösterdi ki dünyanın buna, bizim toprağımıza, eserimize, güneşimize gereksinimi var. Bunların her biri birer şifa” dedi.

OĞUZELİ’NİN TARIMI İLE BİRLİKTE KÜLTÜRÜNÜ DE KORUYARAK GELECEK JENERASYONLARA ULAŞTIRMAK İÇİN ÇABA İÇİNDEYİZ

Lider Fatma Şahin konuşmasında Oğuzeli’nin bereketli hilalin ortasında yeşil kent Gaziantep’in kıymetli bir kesimi olarak çalışan, üreten, kendine yeten bir ilçe olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Rabbim bu memlekete verebilecek en hoş değeri vermiş, en hoş pahası vermiş. Toprağın en hoşu burada; kıpkırmızı, yemyeşil bir ilçe ve masmavi suyu var. Bunu koruyarak kullandığımızda aslında birlikteinde bir iktisat oluşuyor. Artık biz biliyoruz ki belediyecilikte altyapı belediyeciliği bitmiştir. Artık Sayın Cumhurbaşkanımızın 94 yılında atmış olduğu İstanbul’da bir tohum var: Toplumsal belediyecilik. Ben buna ulaşamadım, ben buna yetişemedim diyen hiç kimse kalmasın demek toplumsal belediyecilik ve buna ek kültürel belediyecilik var. Barak kültürü burada epey kıymetli. Biz de Oğuzeli’nin tarımı ile birlikte külçeşidini de koruyarak gelecek kuşaklara ulaştırmak için çaba ortasındayız.”

Oğuzeli halkına ilçenin üretim gücünü iktisada daha düzgün yansıtmak ismine yapılan çalışmalara değinen Şahin, ilçenin tarıma elverişsiz bölgelerinde mobilya ve ayakkabı üretiminin gelişmesi için de çalışmaların sürdüğünü anlattı.

KAYMAKAM UÇAR: OĞUZELİ VERİMLİ TOPRAKLARI, SUYU VE BARAK OVASI İLE TARIM İLÇESİ

Oğuzeli Kaymakamı Büşra Uçar ise Oğuzeli’nin çalıştığı başka ilçelere göre farklı olduğunu ve ilçede çalışmaktan memnun olduğunu tabir ederek, “Geldiğimiz günden bu yana toprağa dokunabiliyoruz. Vatandaşlarımızla, çiftçilerimizle bir ortadayız. Oğuzeli verimli toprakları, suyu ve Barak Ovası’yla tarım ilçesi. Lider Fatma Şahin’e dayanaklarından dolayı teşekkür ediyorum. Oğuzeli’nin memnuniyetini ve olumlu geri dönüşlerini bu biçimde takviyelerde alıyoruz” diye konuştu.

KILIÇ: BİRKAÇ YIL İÇERİSİNDE OĞUZELİ yeniden GAZİANTEP’İN ZERZEVAT DEPOSU OLACAK

Oğuzeli Belediye Lideri Sait Kılıç ise, yeryüzündeki en güzel tarım yapılan coğrafyalardan birinde bulunduklarını aktararak, “Büyükşehir Belediye Liderimiz, her alanda olduğu üzere tarım alanında da takviyelerini halkımızla paylaşıyor, devletin imkanlarını, belediyenin imkanlarını halkımızın hizmetine sunmada Türkiye’deki öteki belediyelerle kıyaslanamayacak ölçüde katkı sunuyor. Oğuzeli, Sacır Deresi’ndeki kirlilikle verimliliğinde kayıp yaşadı ancak Lider Şahin’in yatırımları yardımıyla dere temizlendi. Birkaç yıl içerisinde yenidendan Oğuzeli Gaziantep’in zerzevat deposu olacak” dedi.

Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, Büyükşehir Belediyesi olarak birfazlaca işin yapıldığını söz ederek, takviyeleri ve ortak çalışmalar için Lider Fatma Şahin ve takımına teşekkür etti.

Tarım Kredi Kooperatifi Gaziantep Bölge Müdürü Mustafa Aslan merasimdeki konuşmasında belediyeciliğin epey ötesinde bir hizmet ve takviye verildiğinin altını çizerek kurum olarak dayanakları sürdüreceklerini iletti.

BÜYÜKŞEHİR OĞUZELİ TARIMINA TAKVİYESİNİ BU YILDA SÜRDÜRDÜ

Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler ve Besin Daire Lideri Kenan Seçkin ise dağıtım hakkında teknik bilgileri ve çalışmaları paylaştı.

Bu yıl Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kendi ürettiği 10 bin Antep fıstığı, 5 bin üzüm (asma) fidesi ve 4 bin nar fidanını çiftçilere dağıttı. İlçede bulunan bütün Antep fıstığı üreticilerine besleme paketi verildi. Yok olmaya yüz tutan mahallî çeşitlerin çoğaltılması için “Al götür üret getir” modeliyle “Havrani Buğdayı” çiftçileri desteklemek için kullanılırken, sulama kanallarında yapılan tamirat kapsamında Halep Arığı tamir edilecek. Tamiratlar yapıldığında Oğuzeli’nde 120 kilometre sulama kanalı tamirat ve imali tamamlanacak, 41 bin dönüm arazi suyla buluşacak.

KAYNAK: HABER7