FAI Bahar günleri 23 ve 24 Mart'ta geri dönüyor. Toskana'da 35 açılış

Paşa4141

Global Mod
Global Mod
Ülkemizin kültürel ve peyzaj mirasına adanan en önemli sokak etkinliği olan FAI Bahar Günleri, 23 Mart Cumartesi ve 24 Mart Pazar günleri geri dönüyor ve şu anda otuz ikinci edisyonunda.
Toskana'da, FAI sayesinde orijinal ve alışılmadık bir ışık altında ziyaret edilebilecek pek çok yerin 35 olağanüstü açılışı bulunmaktadır: köyler, tarihi binalar, araştırma ve yenilik mekanları, endüstriyel arkeoloji mekanları, özel evler, mağazalar ve sanat mekanları. antik el sanatları, restorasyonun devam ettiği yerler, doğa ve kültür mekanları. İtalyan kültür ve peyzaj mirasının birçok gerçekliğini ve hikâyesini derinlemesine inceleyeceğiniz ve onların hikâyesinin bir parçasını hissedeceğiniz bir hafta sonu.

Başkan Eugenio Giani, “FAI, Toskana'nın en güzel ve çoğu zaman en gizli yerlerini bilmemize ve tanıtmamıza yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca bu bahar, İtalya'da iki geleneksel günde açık olacak 750 yer teklifinin bir parçası olan 35 yerin açık olması, olağanüstü yerleri keşfetmemize olanak sağlıyor. Yıllardır kapalı olan ama belediye başkanı Roberta Casini'nin çalışmaları sayesinde surlarla çevrili şehirlerin tadilatına dahil edebildiğimiz Lucignano Medici Kalesi'ni veya Lucca, Pisa'daki yerlerimizi düşünüyoruz. Bu yıl kuruluşunun 100. yılını kutlayan Floransa Üniversitesi. FAI, milyonlarca turisti çeken şehirlere değil, aynı derecede güzel olan ve bu unsuru temsil eden olağanüstü kültürel alanlara karşılık gelen, güçlü bir şekilde inandığımız bir imaj ve proje olan yaygın Toskana'nın keşfedilmesine katkıda bulunuyor. Bölgemizi uluslararası düzeyde en çekici hale getirecek kadar büyük bir çekicilik” dedi.

FAI Bahar Günleri'nin XXXII baskısına ulaştık, dedi FAI Toskana başkanı Rosita Galanti Balestri. Bizi bir kez daha prestijli Palazzo della Regione'de ağırlama şerefini bahşeden Başkan Giani'ye teşekkür ediyorum. Varlığımız, Bölgenin FAI'nin misyonunu ne kadar takdir ettiğinin kanıtıdır. Güzel bölgemizin anlatılacağı bu açılışlara izin veren belediyelere, kurumlara, kurumlara, varlık sahiplerine teşekkür ediyorum. Toskana'da birçok açıdan bölgesel kimliği temsil eden 35 mekan açılacak. Kurumsal binaları ve özel evleri, üretim tesislerini, köyleri, parkları, kiliseleri ziyaret edeceğiz. Bu günlerin en büyük gücü olan tüm delegasyonlara, gruplara, gönüllülere, Ciceroni çıraklarına teşekkürler ve onlar olmadan bunları gerçekleştirmek mümkün olmazdı. Gönüllü eyleme katkılarından dolayı Rotary Kulübü Bölge 2071'e teşekkür ediyorum. Ayrıca her zaman yanımızda olan Kızıl Haç'a ve izinli Carabinieri'ye de teşekkür ediyorum”.

FAI ile RAI arasındaki yakın işbirliği (bu yıl TV için 70, radyo için 100. yılını kutluyor) ve RAI Başkanı Marinella Soldi'nin de yinelediği gibi İtalyan kültürel mirasına ilişkin farkındalığı artırmak için giderek daha da pekişiyor: “Rai'nin ayrıcalığı, Ülkemizin muazzam tarihi, sanatsal ve doğal mirasını her gün geliştirmek ve tanıtmak. TV'den radyoya, çevrimiçine, ulusaldan yerel içeriğe kadar tüm Rai, Fai ile birlikte İtalyan harikalarını keşfetmekle meşgul olacak: olağanüstü, otantik yerler, açık Geleceğe bakmak için geçmişimize ait korumak istediğimiz pencereler.”

İtalya'da, tüm bölgelerde faaliyet gösteren 350 FAI delegasyonu ve grubunun gönüllüleri sayesinde 400 şehirde ziyaret edilebilecek 750 yer bulunmaktadır (yerler ve katılım yöntemleri listesi www.giornatefai.it adresinde mevcuttur).

Toskana'daki açılışların fotoğraflarını içeren basın kitine buradan ulaşabilirsiniz:

FAI Toskana basın bürosundan Luca Lucaccini işbirliği yaptı