Emiliano Viviano: “Fatih Terim’le buluşup bir şeyler içmek isterim…”

Semedov

New member
İşte o açıklamalar…

“Kalabildiğim kadar kalmak istiyorum”
Karagümrük forması giymekten dolayı son derece keyifli olduğunu tabir ederek kelamlarına başlayan Emiliano Viviano, “Kendi adıma burada olmaktan dolayı ve Karagümrük forması giymekten dolayı epey memnunum. Lider Süleyman Hurma’yla, Serkan Hurma’yla ve Sportif Yönetici Murat Akın’la fazlaca âlâ bir münasebetim var. Aile ortamımız var. Muvaffakiyet da buradan geliyor diyebilirim. Devamını getirmemiz gerekiyor. Şu ana kadar ligde tahminen beklediğimiz altında kaldık lakin daha düzgününü yapacağız. Bir grup zorluklar da peşimizi bırakmadı. Lakin dönem sonuna kadar puan durumunda daha üste çıkacağız. Genel olarak hislerim müspet. Burada kalabildiğim kadar kalmak isterim. Kupada birinci kere çeyrek final yakaladık. Kupa epey büyük bir gaye ve büyük bir konsantrasyon koyduk. Orada da sonuna kadar gidip en düzgününü yapmak istiyoruz” diye konuştu.

“İzlanda’da bu kadar üşümedim”
Konyaspor ile oynanan ve 5-4 kazanılan Ziraat Türkiye Kupası müsabakasında, soğuktan titrediği imajlar hatırlatılan Emiliano Viviano, bu anlarda taraftarların kendisine verdiği takviyeden dolayı keyifli olduğunu söyleyerek “Taraftarlarla ortamızda benim ve kadronun hayli büyük ve hoş bir bağ var. Son maçta beni daha fazla desteklediler zira saha kuralları sahiden zordu. İkinci yarıda ismime tezahüratlar yapıldığını duydum. Uzatma dakikalarında da dayanak verdiler. Bu durum benim için fazlaca hoş bir şey. Güçlü ve garip bir maçı geride bıraktık. 5-4 kazandık lakin bu maçı hava kurallarıyla pahalandırmak gerekiyordu. Çok farklı bir durum oldu. Üşüdüğüm vakit içinder daha evvel de olmuştu. İzlanda’da, Estonya’da ve Faroe Adaları’nda da üşüdüğüm vakit içinder olmuştu lakin Konya maçı hayli farklıydı, sahiden çok üşüdük. Ancak taraftarlar da sağ olsun zira ellerinden geldiği kadar bizi maçın ortasında tuttular” açıklamasını yaptı.

“Fatih Terim’le buluşup bir şeyler içmek isterim”
Galatasaray’dan ayrılan Teknik Yönetici Fatih Terim’in kendisi için fazlaca özel bir karakter olduğunu hatırlatan Viviano, “Fiorentina özelinde kıymetlendirecek olursak, o periyotta yabancı bir teknik adamın olması fazlaca farklıydı. Bilhassa İtalya’da yabancı bir teknik yöneticinin bir grubun başında olması alışıldık bir durum değildi. Fatih Terim hayli büyük bir güçle grubun başına gelmişti ve Fiorentina’da ve Milan’da hoş izler bıraktı. Ancak bıraktığı izlerin en büyüğünü Türkiye’de bırakmıştır. Türkiye’de tahminen de futbolla ilgilenen her insanın parmakla gösterdiği ve ‘En başarılı teknik adam’ dediği kişidir. Çok sevdiğim bir insan Fatih Terim. Lakin futbolda kimi vakit bu biçimde şeyler olabiliyor. Her berbat gidiş hocanın kusurudur diyemeyiz. Ekibe kimi vakit şok vermek gerekebiliyor. Kulübün o denli bir tasarrufu olmuş olabilir. Çok paha verdiği, hayli sevdiğim ve fazlaca hürmet duyduğum birisi Fatih hoca. Ayrılmasını beklemiyordum lakin umarım yakın vakitte toplumsal ömrümde kendisiyle denk geliriz ve bir şeyler içip sohbet edebiliriz” dedi. Ekipten ayrılan ve Kayserispor’a transfer olan Bertolacci’yle de daima görüştüğünün altını çizen deneyimli kaleci, “Bertolacci’yle günde 3 sefer konuşuyoruz. 3. oğlum diyebilirim. Kayseri’den İstanbul’a gelmişti ve bir aradaydık. Güzel bir ekibe gitti ve güzel bir ortamları olduğunu söylüyor. Bertolacci hepimizin bildiği üzere âlâ bir oyuncu. Onun için en düzgününü diliyorum fakat Karagümrük maçları hariç. Bize karşı kaybetsinler lakin öbür maçları kazansınlar” diyerek devam etti.

“Uğurcan kesinlikle Avrupa’ya gitmeli”
Türkiye’de Uğurcan Çakır, Altay ve Ersin’i hayli beğendiğini ancak Uğurcan’ı başka değerlendirdiğini söyleyen Viviano, “Uğurcan’ı Türkiye’deki kaleciler içinde farklı bir yere koyuyorum. Nizamlı oynayıp art geriye güzel performanslar gösteriyor. Çok potansiyelli, epey güzel bir kaleci fakat kesinlikle Avrupa’ya gidip kendisini o liglerde, en yüksek düzeylerdeki liglerde kaleci ve oyuncularla rekabet içerisine sokması gerekiyor. Kendi konfor alanından çıkmasını ve zoru seçmesini kendisine tavsiye ederim. Trabzonspor’da kıymetli bir figür ve ulusal ekibin değişmez kalecisi. Ancak kesinlikle Avrupa’ya gitmesini tavsiye ederim” dedi. Ersin ve Altay’ın da fazlaca pahalı isimler olduğunu söyleyen İtalyan file bekçisi, “Ersin ve Altay fazlaca düzgün kaleciler. Birisi Beşiktaş’ın başkası Fenerbahçe’nin kalecisi. Çok uygun kaleciler. Ancak bu durum bir müddetç işi. Bir anda şu kaleci şu noktaya geldi diyebilmemiz için bir müddetnin geçmesi lazım. Bunu dönemlere yaymamız lazım. İstikrarlı bir müddetç geçirmeleri gerekiyor. İkisi de fazlaca uygun gidiyorlar, yeterli bir rekabet arasındaler, uygun bir meydan okuma arasındaler. Genç kaleciler için büyük grup kalesini korumak zordur. Lakin en güzel biçimde yapacaklarına inancım tam. Galatasaray’da Muslera, benim üzere yaşlı olduğu için artık bir Türk kaleci arayışı olabilir. Bunu da bu türlü gözlemleyebiliriz. İtalya, kaleci yetiştirme konusunda bir kültüre sahip. Rekabet fazlaca fazladır ve epey güzel eğitmenler vardır. Ben Sampdoria’dayken, Arjantin Ulusal Ekibi kalecisi Romero’yla rekabet halindeydik. Fiorentina’dayken Barcelona kalecisi Neto ile rekabet ortasındaydım. Bu durum dünyanın her yerinde var. Kıymetli olan kalecilerin hangi ülkelerden geldiği değil, nasıl bir performans ortaya koyduğudur” diye konuştu. Viviano, Türk olsaydı ulusal grup kalesi için nasıl bir rekabet olurdu sorusuna ise “Şu anda yaşımdan dolayı benim adıma güç bir durum, o yüzden birinci isim Uğurcan diyorum. Birkaç yıl evvel olsaydı, düzgün bir rekabet olurdu. Ancak nitekim epey sevdiğim bir oyuncu Uğurcan” diyerek kelamlarına devam etti.

“Volkan hocanın irtibatı fazlaca iyi”
Volkan Demirel’in üst seviyede uzun mühlet kalecilik yapmasının kendisi açısından bir artısı olup olmadığı hakkında da konuşan Viviano, “bir evvelki hocalarımdan Zenga eski bir kaleci, Farioli de kaleci antrenörlüğü yapmış bir insandı. Mesleklerinde bunları yapmış beşerlerle hoca olarak buluşmak fazlaca hoş bir şey. Volkan hoca özelinde konuşacak olursak, gücü devasa yükseklikte ve geldiği birinci günden bu yana kadroyla epeyce yeterli bir alaka kurdu. Ekibe yaklaşımı, oyuncuyu anlaması, oyuncunun beklentisinin ne olduğunu bilmesi, bunun için elinden geleni yapması bende ve grupta epeyce büyük bir olumlu tesir oluşturuyor. Oyuncuya nasıl davranacağını hayli uygun ayarlayan bir insan. Daha evvel Farioli’yle de birbirimizi fazlaca uygun anlardık, Volkan hocayla da tıpkı durum kelam konusu. Kendisi 20 yılın üzerinde en üst düzeyde oynamış bir isim. O yüzden oyuncuyla bağlantısı ve davranışı nasıl ayarlaması gerektiğini hayli yeterli biliyor. Bu dönem bir grup düşüncelerimiz oldu. Bilhassa sakatlıklar konusunda sorun yaşadık. Lakin artık bunları geride bırakıp, ligin sonuna yanlışsız elimizden gelenin en uygununu yaparak en yüksek puana ulaşmaya çalışacağız” tabirlerini kullandı.

“Fiorentina taraftarı olarak öleceğim”
Taraftarlardan gelen soruları da yanıtlayan Viviano, bir taraftarın “Fiorentina paylaşımları yapıyorsun. Türkiye Kupası’nı kazanıp Avrupa’da Fiorentina ile karşılaşırsak ne hissedersin” sorusuna ise “Ben Fiorentina’da fazlaca uzun vakit oynamadım, yalnızca 1 sene oynadım. Lakin doğduğum yer orası, büyüdüğüm kent ve doğal olarak Fiorentina taraftarı olarak büyüdüm ve bu türlü öleceğim. Bu durum öbür bir bağ. Ben Fiorentina ile ilgili paylaşımlar yapmıyorum. Çok fazla toplumsal medya kullanan birisi de değilim. Lakin Fiorentina’da doğup büyümüş birisi olarak Fiorentina’ya yakınlık hissettiğimi saklayamam. Lakin profesyonel olarak bakarsak, ben yalnızca Fiorentina’ya karşı değil bütün ekiplere karşı kazanmak isterim. İtalya’da bir laf vardır; anneni ve tuttuğun grubu değiştiremezsin. Bunu haricinde her şeyi değiştirebilirsin. Kızımın ismi Viola ve manası da ‘Mor’ demek. Fiorentina’nın renkleri mor olduğu için, kızımın ismini bu türlü koydum” yanıtını verdi.

“birlikte menemen yiyelim”
Viviano bir daha taraftarlardan gelen “Türk vatandaşlığını düşünüp bizimle birebir mahallede oturur mu ve bizimle bir arada menemen yer mi?” sorusuna da samimi bir karşılık verdi. Taraftarlara Türkçe olarak “birlikte menemen yiyelim” iletisi gönderen Viviano, “Fatih fazlaca sevdiğim bir yer. Karagümrük’te idman yaparken o atmosferi ve mahalleyi görmek epeyce hoş. Lakin İstanbul aslına bakarsan fazlaca sıkışık bir yer ve Fatih’te bu durum biraz daha fazla hissedilebiliyor. O kadar sıkışıklığın ortasında yaşamayı epeyce fazla tercih etmeyebilirim. Biraz daha İstanbul Boğazı’nı gorebileceğim yerlere kaçmaya çalışıyorum. Menemen konusunda ise ne vakit isterlerse bu biçimde menemen yiyebiliriz. Türk tatlarını her vakit deneyimliyorum. Türk vatandaşı olmak konusu benim epeyce da kolay ele alabileceğim bir husus değil. Bu yalnızca Türk vatandaşlığı, İtalyan, İspanyol vatandaşlığı için de geçerli. Bunu evvel hissetmek, daha sonra o ülkenin tarihini, verdiği savaşları, kurallarını, geçmişte o ülke için neler yapıldığını ve o ülkenin nasıl bu duruma geldiğini anlamak gerektiğini düşünüyorum. Yalnızca spordan geçiş yapma konusu hürmet duyduğum ancak benimsediğim bir durum değil. Ben bir İtalyan’ım ve gurur duyduğum bir ülkem var. Burası da Türklerin gurur duyduğu topraklar. O yüzden çok fazla bu mevzu hakkında yorumda bulunmak istemem” diyerek kelamlarını tamamladı. Viviano, röportajın akabinde, Konyaspor maçında üşümesine vurgu yapmak için, kalenin ortasında sobayla poz verdi ve “Bundan daha sonra maçlarda soba kullanmanın uygun olacağını söz etti.