Deniz Öncü: Suratımı kanıtladım, maksadım şampiyonluk

Semedov

New member
Moto3 sınıfında Türkiye’yi temsil eden Red Bull atleti Deniz Öncü, 2022 dönemi öncesi Spor Arena YouTube kanalına konuk oldu.

Meslek gelişimi, döneme hazırlık süreci, geçmiş yarışları ve amaçları ile ilgili konuşan ulusal motosikletçi Moto3 2022 dönemini ise şampiyon olarak tamamlamak istediğini söylemiş oldu.

Deniz Öncü’nün sorularımıza verdiği karşılıklar şöyle;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da seni, kardeşin Can Öncü’yü ve Toprak Razgatlıoğlu’nu kabul etti, sayın Cumhurbaşkanı’nın sana özel bir tavsiyesi oldu mu?

Cumartesi günü birlikte vakit geçirdik. Cumhurbaşkanı bizi Külliye’de ağırladı, her insanın amaçları ve muvaffakiyetleri üzerine konuştuk. Motosiklet branşını nasıl daha ileriye götürebiliriz diye konuşmalar da geçti. Hoş bir gün geçirdik kendisiyle vakit geçirmek gurur verici.

Artık dönem konsantrasyonu başladı. 2022 dönemine hazırlık sürecinde neler yaptın? Günlerin hangi çalışmalarla geçti?
Geçen dönemi bitirdikten iki hafta daha sonra idmanlara başlamıştım. Birinci antrenmanımda kaza yaşadım ve el bileğimde ufak bir kırık oldu. Bu yüzden bir ay sağlıklı biçimde idman yapamadım. Ocak ayının başında kondisyon idmanlarına ve motor sürüşlerine başladım.

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Ulusal Gruplar Kaptanı Kenan Sofuoğlu ile olan alakanı anlatabilir misin?
Kenan Sofuoğlu bizim ağabeyimiz, her vakit bizim yanımızda. Her birimizin mesleğini çizen Kenan Sofuoğlu’dur. En sıradaninden güzel idman yapabilmemiz için imkanları Kenan ağabey sağlıyor.

Kardeşin Can Öncü ile karşılıklı güç yaratıyor musunuz?
Can ile herkesten farklı ortamızda bir güç var. Rekabeti yalnızca Can ile yapabiliyorum, yemek yerken bile kim daha süratli yiyecek diye yarışıyoruz.(gülüyor) Motor sürerken de kim daha süratli olacak üzere her şeyin rekabetini yapabiliyoruz. Can’ı geçmek değil kapışmak istiyorsun.

Her geçen yıl doğal olarak daha fazla etap kaydediyorsun. Bu durumu senden dinleyebilir miyiz?
Gerçek manada gelişme kaydettiğim yıl 2015’ten daha sonrası. Kenan Sofuoğlu bizi gördü ve yardımcı olabileceğini söylemiş oldu. Bize ‘Racing’e geçin’ dedi ve biz de onu dinledik. Her yarışta kendimizi geliştirdik, 2017’de Asya Yetenek Kupası’nda şampiyon oldum. 2019’da Can Öncü Moto3’e geçti orada kendisiyle ayrıldık, 2020’de ben de Moto3’e yükseldim. 2021’de ise birinci defa podyuma çıktım. 2022’de ise inşallah maksadımız şampiyonluk olacak.

Amerika’daki bahtsız kaza niçiniyle iki yarıştan diskalifiye edilmiştin. İster istemez üzerinde bir baskı oluşuyor bu durumla nasıl gayret ettin?
O kazadan daha sonra sıkıntı günler geçirdim. Yapılabilecek şey takmamaktı. Kazadan daha sonra medya, seyirciler ve pilotlar beni eleştiriyordu, birfazlaca makus yorum aldım. Bana ‘Moto3’te müsabakayı hak etmiyorsun, gereğince başarılı değilsin, hatta sen bir katilsin…’ iletileri bile aldım. O periyot toplumsal medyaya hiç bakmamaya çalıştım, iletiler psikolojimi bozuyordu. O kazada benim bir kabahatim yoktu, kazanın yaşanmaması için rakibim o kazayı önleyebilirdi.

2022’de gayesinde şampiyonluk var, bizleri ne kadar inandıracaksın?
Nasıl inandırabilirim? (gülüyor) Aslında kimseyi inandırmama gerek yok, inandırmasam da kanıtlayabilirim. Bir şeyleri başarmadan konuşmaya gerek yok, suratım var bunu kanıtladım. Tek yapmam gereken birtakım durumlarda sakin kalabilmem.

Seni takip eden ve örnek alan sportmen ile sportmen adaylarına bir iletinin olacak mı?
Yaptığım sporun tehlikeli olduğu söyleniyor, herkes bu sporu yapabilir fakat trafikte değil pistte. Kollayıcı ekipmanlarınızın olması gerekiyor ve gerçek bir pistte sürdüğün vakit çarpabileceğin bir otomobil ya da otobüs durağı yok. O yüzden düşünüldüğü kadar riskli bir spor değil, trafikte gazlarsan daha fazla risk var.