CHP'li Özgür Özel: Riske karşı ne önlem alındı?

ahmetbeyler

New member
CHP'li Özgür Özel: Riske karşı ne önlem alındı?
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, COVİD-19 salgını dolayısıyla çoğu üniversite uzaktan eğitim kararı alsa da Bilkent ve Atılım gibi çok sayıda üniversitenin de sınavları yüz yüze yapma kararı aldığını söyledi. Özel, büyükşehirler başta olmak üzere öğrenimini sürdüren öğrenciler arasında COVİD-19 riskinin ciddi kaygıya neden olduğunu belirten Özel, Yükseköğretim Kurulu’nun merkezi bir karar alması gerektiğini söyledi. Özel, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, şunları sordu:

-Uzaktan eğitim kararı alınan üniversitelerde sınavların yüz yüze yapılmasının gerekçesi nedir? Bu üniversiteler yüz yüze sınav yapılması konusunda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’ndan görüş almışlar mıdır?

-Üniversitelerde yüz yüze yapılacak sınavlarda COVİD-19 riskine yönelik olarak ne gibi önlemler alınmıştır?

-Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerde sınavların yüz yüze ya da uzaktan yapılması noktasında merkezi bir karar alacak mıdır?

-Yüz yüze eğitimin sürdüğü üniversitelerde koronavirüse yakalanan öğrenci, öğretim görevlisi ya da çalışan sayısı kaçtır?