Cansuyu Derneği Suriye’de briket konutlar inşa etti

YingYang

New member
Hudut komşumuz Suriye’de uzun yıllar devam eden çatışmalar ve katliamlar sonucunda konutlarını terk edip sıkıntı kurallar altında ömürlerini sürdüren beşerler için acil insani yardım gereksinimi devam ediyor. Bilhassa soğuk hava şartlarının sert biçimde hissedildiği şu günlerde, kamplardaki insanlık dramı devam ediyor. Hayırseverler ile yardıma muhtaçlar içinde köprü görevi goren Cansuyu Derneği’de bölgedeki mağduriyeti gidermek için büyük çaplı yardım tertibi düzenledi.

200 briket mesken inşa edildi

Son yılların en soğuk kış mevsimini yaşayan Suriye’deki mazlumların en büyük sorunlarının başında barınma sorunu geliyor. Bilhassa soğuk hava kurallarından dolayı beşerler yaşama tutunmaya çalışıyor. Daha evvel bölgede çadırkent kuran ve binlerce beşere sığınak olan Cansuyu Derneği de daha kalıcı tahliller için planladığı ve AFAD ve TDV ile koordineli biçimde bir müddetdir inşasını sürdürdüğü briket konutları tamamlayıp bölge halkının hizmetine sundu. Azez bölgesine bağlı Mukavveme Kamplarında AFAD’ın belirlediği alan üzerine inşa edilen ve imali tamamlanan 200 meskene çadırlarda hayat uğraşı veren 200 aile yerleşecek.

Binlerce Suriyeliye 1 aylık yiyecek temini sağlandı

Cansuyu takımları Suriye’nin Kefercenne bölgesinde binlerce savaş mağdurunun faydalanacağı besin kolileri dağıttı. İçerisinde kuru besin materyalleri ile temel yiyecek gereksiniminin karşılanacağı besinler 1 ailenin 1 aylık gereksinimini karşılayacak biçimde hazırlandı. Besin kolileri ile birlikte battaniye dağıtımları gerçekleştiren gruplar bölgedeki halkın yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’nin dört bir yanından yardımlar gönderildi

11 yıldır devam eden savaşlar daha sonrası Suriyelilerin hayat uğraşı devam ediyor. Bölgenin güç kaidelerini hafifçeletmek ve Suriyeli kardeşlerinin yaralarını sarmak için Türkiye’nin dört bir yanından yardımlar gönderildi. Cansuyu grupları bu yardımları büyük bir titizlikle muhtaçlara ulaştırdı. Afrin kırsalındaki Kefercenne bölgesi ile Azez bölgelerinde binlerce insanların yakacak gereksinimini karşılamak için kömür dağıtımı gerçekleştirildi. Kömür ve besin dışında; kışlık giyecek, battaniye, bot, çocuklara kırtasiye ve kreş gereçleri dağıtıldı. Cansuyu grupları, bölgedeki faaliyetlerine ağır biçimde devam ediyor.

“Suriyeli kardeşlerimize takviyemizi aralıksız sürdürüyoruz”

Suriye Acil Yardım Tertibi hakkında açıklamalarda bulunan Derneğin Ankara Temsilcisi Mehmet Savaş:” Cansuyu olarak Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından itibaren bölge insanına takviyelerimizi aralıksız sürdürdük ve yaralarına merhem olmaya çalıştık. Artık, bir daha buradaki kardeşlerimizin acılarını ve sıkıntı koşullarını hafifçeletmek için Türkiye’den emanet edilen yardımlarımızı getirdik.

Suriye, son yılların en soğuk kışını yaşıyor. Beşerler ısınmakta ve barınacak yer noktasında zahmet yaşıyor. Derneğimiz AFAD ve Türkiye Diyanet Vakfı ile koordineli biçimde barınma sorunu çözmek için inşa ettiği Briket meskenleri tamamladı ve bu konutlar 200 ailemize sıcak yuva olacak. Ayrıyeten geniş çaplı bir yardım çalışması gerçekleştirdik.

Azez ve Kefercenne bölgelerinde kömür, besin, battaniye, kışlık giysi, kışlık bot üzere acil yardım gereçlerimizi binlerce kardeşimize ulaştırdık. Okul öncesi eğitimi bakılırsan çocuklara kırtasiye ve kreş gereçleri dağıttık. Bizler, Suriyeli kardeşlerimizin acısını paylaşıyor ve yaralarını sarmaya çalışıyoruz. İnşallah bölgedeki faaliyetlerimize devam edeceğiz.” dedi.