Bir bütçeyle Aspen nasıl ziyaret edilir

Vefa

Global Mod
Global Mod
Chicago’da eve ödediğimle karşılaştırılabilir olan 8,50 dolardan fazla Aspen Brewing Company butik bira, Aspen, Colorado’nun büyük şehirlere kıyasla pahalı olmadığını fark ettim. Küçük kasaba standartlarına göre pahalı.

Kamu ve özel kuruluşlar için mali verileri derleyen Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Aspen’de yaşam maliyetini Amerika Birleşik Devletleri ortalamasının yüzde 51 üzerinde, Seattle gibi bir şehirdekinden biraz daha düşük koyuyor.

Profesyonel olarak cimri bir gezgin olarak, dağlardaki şehir fiyatlarından kaçınmaya çalışıyorum. Yazın Aspen’de küçük bira fabrikalarına olan zaafım dışında buna gerek yoktu.

Prada veya Gucci kıyafetleri için alışveriş yapmak istemeyenler veya burada gösterişli ikinci evleri olmayanlar için Aspen’in en büyük cazibesi, dağlarda, vahşi yaşamda, nehirlerde bulunan doğal çevresinde yatmaktadır. karşılaştırma, kış, ihtiyacınız olabilir, kayak ekipmanı kiralamak veya dağlara erişim için ödeme yapmak çok caziptir. Yürüyüş ve şehir içi otobüs ulaşımı ücretsizdir. Pahalı kiralamalardan kaçınabiliyorsanız, bisiklete binmek bir pazarlıktır. Parklar pikniğe davet ediyor ve bol miktarda ücretsiz kültürel atraksiyon var.

Aspen’de geçirdiğim üç gün boyunca uçak bileti öncesi yaklaşık 600 dolar harcadım, çoğu konaklama içindi. İşte zenginlikle eşanlamlı bir tatil beldesinde nasıl ucuza gol attığım.

İlave yataklar ve ücretsiz bisikletler

Aspen’e yıllık bir kış ziyaretçisi olarak, Temmuz ayında karaya çıktım ve pürüzlü kenarlarını yumuşatmak için kabarık kar katmanları olmadan dağların ne kadar dramatik göründüğüne şaşırdım.

Aspen/Pitkin County Havaalanından, şehir merkezine yaklaşık dört mil uzaklıkta, Roaring Fork Ulaşım Otoritesi şehre çift yönlü ücretsiz otobüs sağlar. Bir taksi yolculuğunda 20 dolardan fazla tasarruf sağlarlar ve sadece otobüs şeridinde tampondan tampona trafik hızlanırken arabada hız yapmanın ahlaki tatminini sağlarlar.

10 dakika içinde kasabadaydım ve birkaç blok ötede, yerel Aspen Times’ın bir zamanlar “nesli tükenmekte olan bir tür” olarak adlandırdığı, eski kayak malzemeleri ve taşra fotoğrafları ile dekore edilmiş, nispeten uygun fiyatlı, aile tarafından işletilen bir otel olan Main Street konaklama yerime, Tyrolean Lodge’a yürüdüm. titrek kavak olarak belirlenmiş.”

Ailesi 1970’lerden beri Tirol’ün sahibi olan genel müdür Pierre Wille, “Aspen’in her yerinde işletmelerin değil, ailelerin sahip olduğu küçük pansiyonlar vardı” dedi.

16 odadan 15’inde beş kişi üç yatakta konaklayabilir ve hepsinde konukların yemeklerinden tasarruf edebilmeleri için ücretsiz kahve bulunan verimli mutfakları vardır. Vergiler ve ücretler dahil gecelik 267 dolar ödedim, bu bütçeyle bir kişi için pahalı ama aileler ve gruplar için iyi bir seçim, potansiyel olarak fiyatı kişi başı gecelik 53 dolara düşürüyor. Karşılaştırıldığında, Jerome lüks otelinin gecelik fiyatı 1.275 dolardı. Daha mütevazı olan Limelight Hotel Aspen bile gecelik 700 dolardan fazla ücret alıyordu.

Bay Wille, “Aspen’i uygun fiyatlı tutmakla ilgileniyoruz” dedi. “Bir kayak manyağı yine de yapabilir.”

Bir yaz hayranı olarak, orman evinin ücretsiz bisikletler sunması beni rahatlattı. Kullanılmış sekiz bisikletten oluşan filo, çoğu yalnızca elektrikli bisiklet kiralayan ve e-bisiklet kiralamak için günlük 130 ABD Doları ücret alan yerel mağazalardan çok daha iyi performans gösterdi.

Tek hızlı kruvazörümle Aspen’den Glenwood Springs’e kadar Roaring Fork Nehri boyunca vadiden 42 mil aşağı koşan yakındaki Rio Grande Patikasına bisiklet sürdüm. Geri dönüp yokuş yukarı gitmeden önce yaklaşık sekiz mil kadar Woody Creek’e koştum ve diğer bisikletçiler e-bisikletlerle hızla geçerken kendime biraz daha kır çiçeklerini izlemeye izin verdim.

vahşi doğaya giden otobüs

Nasıl ki kayak kışın bir parçasıysa, yürüyüş de yazın bir parçasıdır. Kasabada birkaç yürüyüş parkuru başlar ve Aspen Dağı’na tırmanan herkes gondola ücretsiz olarak geri dönebilir.

Aspen’i çevreleyen Elk Dağları’nın yıldızları arasında, şehrin yaklaşık 10 mil batısında, toplu olarak Maroon Çanları olarak bilinen Maroon Peak ve North Maroon Peak dahil olmak üzere 14.000 fitin üzerindeki zirveler olan “14ers” yer alır.

Maroon Bells Manzara Alanı’nın eteğindeki Maroon Gölü’ne yansıyan görkemli piramit çiftine bir bakış, neden her yıl 300.000’den fazla ziyaretçinin buraya akın ettiğini açıklıyor. RFTA, Mayıs ve Ekim ayları arasındaki trafiğin durdurulmasına yardımcı olmak için Aspen Snowmass’ı oluşturan dört kayak dağından biri olan Aspen Highlands’den bölgeye bir otobüs (rezervasyonla 16 $) işletiyor (kasaba ve Aspen Highlands arasında ücretsiz bir RFTA otobüsü çalışır) .

Sabah 7’de serin, aydınlık bir sabah, günün ilk, hafif trafikli servisini ayırttım ve dağların yakından manzarasını görmek için gidiş-dönüş 5,8 mil olan Krater Gölü’ne gittim. Kavak ağaçlarının yerini yabani kumruların ve kavak ayçiçeklerinin açtığı dağ çayırları aldı. Patika, ciyaklayan oyuncaklar gibi konuşan tombul tavşan akrabaları olan bir pika ailesinin yaşadığı bir taş yığınından geçiyordu.

Sabah 9’da otobüs durağına döndüğümde, cep telefonlarının kameraları gölde bir geyik ailesini çekecek şekilde ayarlanmış, düzenli bir yürüyüşçü akışı patikada ilerliyordu.

Mutlu saatlere alışıyorum

Açık alan ücretsizken, kapalı alanlar – yani restoranlar ve barlar – strateji gerektirir.

Aspen yakınlarında yaşayan, kötü şöhretli tutumlu kayınbiraderim Chuck Leavitt, birçok restoranın yoğun olmayan saatlerde sunduğu mutlu saatler spesiyallerine işaret ederek, “Mutlu saatler konusunda haklısın,” tavsiyesinde bulundu.

Aspen Dağı’nın eteğinde geniş bir açık terasa sahip Ajax Tavern’den daha iyi bir yer yoktur. Happy hour spesiyalleri, margaritaları 19 dolardan makul bir 8 dolara düşürür. Ancak indirimsiz özel trüflü patates kızartması 21 dolardı ve 15 dolarlık arancini gibi spesiyaliteler akşam yemeği için yeterli değildi.

Sınırlı menünün yanı sıra, mutlu saatler ile ilgili sorun, kendimi ertesi gün Mezzaluna’da yapmayı başardığım, 15:00 ile 18:00 saatleri arasında erken yemek yemeye ayarlamaktır. Mutlu saatler menüsünden bir vejetaryen pizza (14 $), kahvaltı için bol miktarda artık sağladı.

Neyse ki öğle yemeği daha kolaydı. New York Pizza’da büyük bir dilim biberli pizza bana 6,25 dolara mal oldu. Red Fox Frozen Yogurt ons başına self servis (75 sent) sunuyor, bu yüzden kendimi 2 dolarlık bir fincanla sınırladım. Yakındaki Bazalt’ta yaşayan bir yazar olan arkadaşım Tess Weaver, öğle yemeği için Big Wrap’da buluşmamızı önerdi, burada onun tavuklu pestosu ve benim tavuğum Caesar – her ikisi de şirketin adından da anlaşılacağı kadar cömert – her biri 11 dolar.

“Arkadaşlarımla randevularımın çoğu yürüyüş, bisiklet veya nehir aktiviteleridir” dedi, gölgeli Cooper Bulvarı’ndaki halka açık bir masada oturup BYO spor après-spor piknikleri için yerleri tartışırken. “Ücretsiz şeyler yapmak için insanlarla tanışırsın.”

Kültürel bedava şeyler

Aspen’in ünlü cömertliğinin önemli bir yan yararı, Aspen Sanat Müzesi de dahil olmak üzere en önemli kültürel cazibe merkezlerinin çoğunun ücretsiz olmasıdır. Kayak pistinden birkaç blok ötede İranlı sanatçı Nairy Baghramian’ın sergilerini ve Alman sanatçı Florian Krewer’ın tablolarını gezdikten sonra çatı katındaki sakin kafeye ulaştım.

Aspen’in kültürel bir destinasyon olarak ünü, 1940’larda eski maden kasabasını sanatçılar, düşünürler ve yöneticiler için bir buluşma yeri olarak tasavvur eden Chicago’lu işadamı Walter Paepcke’nin ziyaretinden sonra arttı; Festival ve Okul ortaya çıktı. 1946’da, Almanya’daki etkili Bauhaus’ta eğitim görmüş ve öğretmenlik yapmış sanatçı ve tasarımcı Herbert Bayer’i, Bayer’in modernist evlerden orijinal olarak yerel kayak şirketi tarafından kullanılan Aspen yaprak logosuna kadar her şeyi tasarlayacağı Aspen’e çekti.

Bayer’in tekstil, kitap grafikleri ve diğer alanlardaki üretken çalışmaları, bir yıl boyunca devam eden Resnick Center for Herbert Bayer Studies’in (ücretsiz) konusudur. Müze, şehir merkezine bisikletle altı dakika uzaklıktadır ve yine Bayer tarafından tasarlanan Aspen Enstitüsü’nün 100 dönümlük kampüsünün bitişiğindedir. Müzede bir saat geçirdikten sonra, sanatçının yaptığı mermer heykeller, toprak işleri ve topografik bir duvar resmi arayarak ücretsiz Aspen Meadows Resort çevrimiçi rehberiyle dışarıda bir saat daha geçirdim.

Bitişikte, büyük bir çadırda, catering şirketleri, klasik müzik ve operaya adanan sekiz haftalık bir yaz dizisi olan (20 Ağustos’ta sona eren) Aspen Müzik Festivali için bir konser hazırlıyorlardı. Opera şarkıcısı Renée Fleming ve diğer yıldızların başroldeki performansları 75 dolardan başlıyor, ancak takvim genellikle okulun 400’den fazla öğrencisi tarafından icra edilen ücretsiz etkinliklerle dolu (mezunlar arasında kemancı Joshua Bell ve besteci Philip Glass da var).

O akşam, Fransız Romantik besteci Ernest Chausson’un bir dizi müziğini seslendiren keman ve çello öğrencilerinin bir saatlik ücretsiz konseri olan String Showcase’e katılmak için otobüse binerek şehrin yaklaşık iki mil dışındaki, okulun yemyeşil kampüsüne gittim. Çağdaş Türk bestecisi Fazıl Say.

Festivalin pazarlama ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Laura E. Smith, programın yaklaşık yüzde 70’inin ücretsiz olduğunu tahmin ederek, “Ücretsiz etkinlikler yaptığımız işin önemli bir parçası,” dedi. “Bilet satmaktan daha fazlası, kalpler, insanlar ve dünyayı zenginleştirmekle ilgili.”

Backcountry Günlük Geziler: 65 $

Yaz aylarında, dağ yollarında kar olmadığında, Aspen, 4.000 metrelik Bağımsızlık Geçidi’ndeki kıtasal uçurumu keşfetmek de dahil olmak üzere, bölgede günübirlik geziler için harika bir başlangıç noktasıdır. Son derece formda bisikletçiler, Aspen’in güneydoğusundaki yaklaşık 20 millik tırmanışın üstesinden gelir ve yol boyunca 4.000 fitin üzerinde yükseklik kazanır. Bununla birlikte, çok daha fazla bisikletçi, Roaring Fork Nehri’ni takip eden Highway 82’nin sezonluk bir bölümünde dolambaçlı, dar rotayı kullanıyor.

Yakındaki Carbondale’de yaşayan kız kardeşim ve kayınbiraderimle birlikte sürdüm. Çamurlu buz, geçitte kır çiçekleriyle çevrili bir göleti hâlâ kaplıyordu. Yolun aşağısına geri dönerken, göl kenarında piknik öğle yemeği yediğimiz ve daha sonra Mining Ghost Town Independence’da dolaştığımız Hunter-Fryingpan Wilderness’ta 1,2 millik dik bir gidiş-dönüş olan Linkins Gölü’ne yürüyüş yapmak için geçidin altına park ettik. Mağaralarda, Cascades olarak bilinen inişli çıkışlı bir bölümde buzlu nehre doğru ilerledik. Devil’s Punchbowl’da çevredeki kayalıklardan bir nehir havuzuna atlayan atlayıcılar tarafından eğlendirilen bir DIY happy hour’a ev sahipliği yaptık.

O günü beleşe gitmeden çoğaltmak için bir araba kiralamam (Kayak onları günlük 48 dolardan listeliyor), bir piknik (jambon, hindi, çedar ve Grateful Deli’den İsviçre peyniri, 10,50 dolar) paketlemem ve stoklamam gerekiyor. stoklanan biralarda (25 onsluk kutular). Bud Light kısa bir süre önce Aspen’deki City Market bakkalında benzin hariç yaklaşık 65 $’lık bir harcamayla 6 $’a ikiye gitti. Rocky Mountain High: paha biçilemez.

Haberler Seyahatini Takip Edin -de instagram Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat ve ilham için uzman ipuçları almak için. Gelecekteki bir kaçışın hayalini mi kuruyorsunuz yoksa sadece bir koltukta mı seyahat ediyorsunuz? bizimkilere göz atın 2023’te 52 destinasyon.