Biden'ın SAVE öğrenci kredisi geri ödeme planının önemli bir kısmı eski durumuna getirilecek

Vefa

Global Mod
Global Mod
Federal temyiz mahkemesi Pazar günü yaptığı karara göre, Başkan Biden'ın öğrenci kredisi geri ödeme planının temel bileşenlerinin, plana itiraz eden davalar hukuk sisteminde ilerledikçe yürürlükte kalabileceğine karar verdi. Bu, hükümete belirli borçluların ödemelerini yarıya kadar azaltma olanağı veriyor; bu, daha önce planlanmış ancak engellenmiş bir önlemdir.

ABD Temyiz Mahkemesi'nin Denver'daki 10. Dairesi'nin kararı, geçen hafta iki federal yargıcın planın SAVE olarak bilinen bazı kısımlarını geçici olarak askıya almasından sonra başlayan destandaki son değişiklik. Yaklaşık sekiz milyon kişinin katıldığı bu program, aylık ödeme miktarını kişilerin gelirlerine ve hane büyüklüğüne bağlıyor.

Biri Kansas'ta, diğeri Missouri'de olmak üzere iki yargıç, geçen Pazartesi günü ayrı ihtiyati tedbir kararları çıkardı. Bunlar, SAVE programını bozmak isteyen Cumhuriyetçilerin liderliğindeki iki grup eyaletin baharda açtığı davalarla ilgili.

Kansas eyaletinden gelen emir, programın hâlihazırda yürürlükte olmayan kısımlarını askıya aldı. Buna, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere, öğrenci borcu olan kişilerin aylık ödemelerinde (harcanabilir gelirlerinin yüzde 10'undan yüzde 5'ine) keskin bir düşüş de dahildi. Missouri'deki yargıç, SAVE programı aracılığıyla yeni borç ertelemesini engelledi, ancak hukuk uzmanları başlangıçta bu kararın ne kadar geniş yorumlanması gerektiğinin net olmadığını söyledi.

Kansas bölge mahkemesinin ihtiyati tedbir kararına uymak amacıyla Eğitim Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, SAVE programındaki borçluların aylık faturalarını askıya alacağını ve bu tutarların yeniden belirlenmesi nedeniyle ödeme yapması gerektiğini söyledi. (Dört milyondan fazla düşük gelirli borçlu aylık sıfır dolarlık ödeme almaya hak kazanıyor.) Eğitim Bakanlığı'nın mahkemeye sunduğu dosyada, 124.000'den fazla borçlunun yeni düşük ödemelerine göre hesaplanan fatura bildirimlerini zaten aldığı belirtildi.

Ama artık bir temyiz mahkemesi var. Artık Kansas'taki ihtiyati tedbir geçici olarak kaldırıldığı için Biden yönetimi, ihtiyati tedbire itiraz ederken lisans öğrencilerine yönelik ödemelerin azaltılması da dahil olmak üzere SAVE programının geri kalanını uygulamaya devam edebilir.

Eğitim Bakanı Miguel Cardona yaptığı açıklamada, “Dün ABD Temyiz Mahkemesi 10. Dairesi ülke genelinde SAVE planından yararlanan öğrenci kredisi kullananların lehine karar verdi” dedi. “SAVE planına katılan borçlular, öğrenci kredisi geri ödemelerinin yarıya indirilmesi ve borçlular aylık ödemelerini yaparken faiz tahakkuk etmesinin önlenmesi de dahil olmak üzere önemli avantajlardan yararlanmaya devam edebilir.”

Öğrenci borcu olan bir borçlu, kredi hizmet sağlayıcısından yeni, daha düşük tutarda bir fatura almışsa, bu ödemeyi bu ayın sonlarında yapmayı planlamalıdır. Ancak, borçlunun bu mahkeme kararlarından önce hizmet sağlayıcısının yeniden hesaplama süreçleri nedeniyle müsamaha altına alınması durumunda, ilk aylık ödemesi Ağustos ayında yapılacak ve faturalara indirimli ödeme tutarı yansıtılacaktır.

Borçlulardan oluşan “çok küçük” bir grup Kansas'ın tedbiri altında hoşgörülü olabilir: Ödemeleri Temmuz ayında duraklatılacak ve ilk, yeni indirimli faturalarının vadesi Ağustos ayında gelecek. (Kredi hizmet sağlayıcısı ayrıntılar için sizinle iletişime geçecektir.)

SAVE programı kapsamındaki bazı kredilerin iptalini engelleyen Missouri tedbiri hâlâ yürürlükte. Eğitim Bakanlığı, mahkemeye sunduğu dosyada, tedbirin “yasal olarak savunulamaz olduğuna ve temyizde bozulması gerektiğine” inandığını ancak henüz iptal için başvuruda bulunmadığını söyledi.

Sonuç olarak Eğitim Bakanlığı, daha küçük kredi tutarlarına sahip öğrencilere borçlarını ödemede daha kısa bir yol sunan TASARRUF planını uygulayamadığını söyledi. Çünkü kalan borcun bu kısaltılmış vade sonunda geri ödenmesi mümkün değildir.

SAVE'in gelir odaklı geri ödeme planı kapsamında borçlular, gelirlerine ve hane büyüklüğüne göre 20 yıl boyunca (üniversite mezunu borçlular için 25 yıl) ödeme yapıyor. Bir mahkeme dosyasında Eğitim Bakanlığı kalan borcu iptal etmeye devam edebileceğini beklediğini söyledi.