Beşiktaş’ta Başkan Karaveli’den savunma vurgusu! ‘Değerli kılacak nokta…’

Semedov

New member
Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Çeşidi çabasında Göztepe’yi olağan müddeti ve uzatma dakikaları 0-0 biten maçın akabinde penaltı atışları kararında 3-1 mağlup eden Beşiktaş’ta Teknik Yönetici Lider Karaveli müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

Şiddetli bir maça çıktıklarını ve finali güzel yaptıklarını söyleyen Karaveli, “Penaltı atışlarıyla cins atladık. Başta bütün oyuncularımı, bütün takımımızı ve bunun yanı sıra, bugün bu oyunu sonuna kadar güzelleştiren ve oyunun daha uygun oynanmasını sağlayan Göztepe’yi de kutluyorum. Bu maçtan evvel referans aldığımız, Göztepe ile ligde oynadığımız bir maç vardı. Oynadıkları oyunla, bulundukları sıranın örtüşmediğini söylemiştim. Beklentimiz ön alan baskısıydı. Ligin rakip alanda en çok top kazanan kadrosu. Düşündüğümüz şiddette bir baskı olmadı. Hazırlıklarımızı buna göre yapmıştık. Baskı düşündüğümüz şiddette olmayınca oynama fırsatları da yakaladık. Hakikat oyun olduğunu düşünüyorum birinci yarıda. Durumlar da bulduk lakin bir iki durum da verdik. Kalecimiz bu konumları bertaraf etti. Josef’in geçen maçtan kalma bir sakatlığı vardı. Bugün maça başladı lakin devrede Atiba’yla değiştirdik. İkinci yarıda oyunun tarafını değiştirme hususlarında daha yeterliydik. Yapılan değişiklikler oldu. Oyuna olumlu yansıdığını düşünüyorum. Kalemizde fazlaca konum vermedik. Savunmamızın dikkati yeterliydi. Uzatma kısmında benim adıma sevindirici olan şu, 4 gün evvel maç oynamış bir ekibin gösterdiği tepki olağanüstüydü. Fizikî olarak oyundan kopmadık. Oyun aktıkça rakip alanda daha hayli olduk. Maçın geneline nazaran son 30 dakika, 90 dakikadaki kadar konum bulduk. Vuruşlar yanlışsız olmadı. Penaltılara gittiğinde, Antalyaspor ile oynadığımız finalde de belirlediğimiz penaltıcılarımız vardı. Ersin de maharetini gösterdi. Kupayı kaldırana kadar devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Bu savunmayı bedelli kılacak olan nokta gol atmak”

80. dakikada oyundan çıkarken ıslıklanan Oğuzhan Özyakup’la oyundan çıktığı anda konuştuğunu ve Oğuzhan’ın oyunda kaldığı müddette istedikleri birfazlaca şeyi yapmaya çalıştığını söz eden Başkan Karaveli, “Daha da güzellerini yapacaktır” dedi.

Son 5 maçta sadece 1 gol yenmesi hakkında da konuşan Beşiktaş Teknik Yöneticisi Lider Karaveli, “Bizim ismimize sevindirici bir durum 5 maçta 1 gol yemek ancak bunu bedelli kılacak şey gol atmak. Gol atarsak, yemediğimiz oyunlar epeyce daha bedelli oluyor. Bunu ligde düşündüğümüzde bizim için 3 puan demek. Bu grup savunması ve kalecimizin her geçen gün gelişmesiyle ilgili bir durum. Ben kendi adıma bu duruma hayli seviniyorum. Umarım bunu devam ettirebiliriz ve umarım bulduğumuz gol konumlarını daha güzel kullanarak skorları ve sonuçları daha keyifli hale getiririz” diye konuştu.

“Pjanic son maçlarda gol konumlarının ortasında oluyor”

Penaltı atışları öncesinde futbolcularına teşekkür ettiğini kelamlarına ekleyen Lider Karaveli, “Oyundaki durumları beni şad etti. daha sonrasında da birbirlerine inanmalarını ve bunu daha evvel yaptıklarını, bugün de yeniden edebileceklerini söylemiş oldum. Ersin de duymuş bunu. Oyuncularımız da penaltı atışlarını uygun kullandılar ve galibiyet de geldi” dedi.

Pjanic’in hamleye takviye veremediği tarafındaki soruyu da yanıtlayan Karaveli, “Hücuma uzak kaldığına epey katıldığımı söyleyemem. Kaleciniz bile hakikat pası verirse atağı şekillendirir. Pjanic ise hayli geride değil. Atak sınırıyla Pjanic içindeki bloğa sokmak istediğimiz oyuncularımız var. Oyunu planlama ve organize etmede Pjanic’i de kullanıyoruz. Vakit zaman onun yanındaki partnerlerini de kullanıyoruz. Bugün de Josef ve Atiba’ydı bu isimler. Yanlışsız opsiyonları kullanırsanız, Pjanic rakip yarı alanda da topu kullanmaya başlar. Son maçlarda Pjanic’in son gol durumu ortasında olduğunu da görüyoruz. Antalyaspor maçında da son kısımda yakaladı bunu, bugün de yakaladı” diyerek devam etti. Karaveli son olarak Türkiye Kupası’nda fazlaca pahalı 8 ekip kaldığını ve yarın çekilecek olan kura çekiminde her ekibe muvaffakiyetler dilediğini tabir etti.