Bazı aileler FAFSA'yı tamamlamak için kuralları nasıl çiğniyor?

Vefa

Global Mod
Global Mod
İşte iyi haber: Federal Öğrenci Yardımı için Ücretsiz Başvuru (FAFSA) web sitesi, yıllarca mali yardıma başvuru sürecini basitleştirmeye çalıştıktan sonra artık haftanın yedi günü, günde 24 saat açık. Bu ay iki lise son sınıf öğrencisinin ve akademik danışmanlarının formları sıfırdan başlatıp bir saatten biraz fazla bir sürede göndermelerini izledim.

Ve işte tuhaf haber: Gençler başvuruyu hızlı bir şekilde doldurabildiler çünkü her ikisi de kendi kullanıcı adları ve şifreleriyle ve ardından yine ebeveynlerinin giriş bilgileriyle (ebeveynlerinin izniyle) kendileri olarak giriş yaptılar. bu sürecin önemli bir yönünü tamamlar.

Oturum açma kimlik bilgilerini teslim etmek danışmanın fikriydi ve anadili İngilizce olmayan ve iki işte çalışan, zaman sıkıntısı çeken ve teknoloji yüzünden kafası karışan biri de dahil olmak üzere ebeveynlerin hepsi de bunu destekliyordu.

Ancak gençler yasayı ihlal eden yalan beyanlarda bulundu.

Burada kimse hapse girmiyor. Ancak teorik olasılık, işleri basitleştirme girişimlerinin istenmeyen sonuçlarını vurguluyor. Bu durumda, özel mali bilgilerin korunmasına yönelik önlemler alınması gerekmektedir. Ancak herhangi bir yeni kayıt zorunluluğu, karmaşık yaşamları olan birçok ailenin bunlardan kaçınma dürtüsünü de tetikleyebilir.

Gördüğüm sahne – ebeveynlerin iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarına erişim sağlamak için danışmanın dizüstü bilgisayarında açtığı e-posta hesapları, bir okul konferans odasında vergi beyannamelerinin çıktıları, ebeveynlerinin çeşitli şifrelerini kullanan çocukların buna göz kulak olması – değildi özellikle şaşırtıcı. Sonuçta bu, Amerika Birleşik Devletleri'nde yüksek öğrenim için ödediğimiz ödeme şeklinin doğasında olan işlevsizliğin en iyi örneğidir.

Sayısız insan, tanıştığım çift gibi düşük gelirli, birinci nesil öğrencilerin üniversiteye gitmesini kolaylaştırmak amacıyla politikalar ve sistemler geliştirmek ve optimize etmek için onlarca yıldır ellerinden geleni yaptı. FAFSA'yı (ebeveyn başvurusu gerektirenleri) basitleştirme çabası, işleri kolaylaştırmak için devam eden çabanın bir parçasıydı.

Bu iyi niyetler bu ay okulun konferans odasında gözlemlediklerime nasıl yol açtı?

Başvuruda yapılan değişiklikler 2020'de kabul edilen federal mevzuatın sonucudur. İşleri basitleştirmenin o kadar karmaşık olduğu ve uygulamaya geçmesinin üç yıl sürdüğü ortaya çıktı.

Bu çok yıllı zaman çizelgesine rağmen, yeni formun kullanıma sunulması ve federal hükümetin çeşitli mali yardım türlerini nasıl tahsis edeceğine ilişkin formülde yapılan değişiklikler sorunsuz olmadı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 30 Aralık'taki kısmi lansmanı nedeniyle web sitesi kısa bir süreliğine açık kaldı. Site hatalıydı ve bazı kısımları insanların kafasını karıştırdı.

1 Ocak'ta formu doldurma konusundaki başarısızlığımla ilgili bir köşe yazarken bir okul danışmanından bir mesaj aldım. Sıradan öğrencilerin deneyimleri hakkında daha fazla şey okumak istiyordu. İyi bir argüman. Bu yüzden ondan, yeni formu doldurmak için ilk girişimlerinde bulunan öğrencilerinin omuzlarının üzerinden bakmama izin vermesini istedim.

Daha önce aileler, özellikle gelirlerini bildirirken FAFSA'da birçok hata yapıyordu. Çoğu zaman kafa karışıklığı, hayal kırıklığı ve gecikmelerle sonuçlanan bir tür test yapılıyordu. Yeni uygulama, ailelerin doğru vergi bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan otomatik olarak aktarmalarını kolaylaştırıyor.

Ancak her şeyin işe yaraması için, bakmakla yükümlü olunan öğrencinin en az bir ebeveyninin, kendi kullanıcı adı ve şifresine sahip ayrı bir hesaba ihtiyacı vardır. Önemli değil, değil mi? Öğrenciler giriş yapar, işlerini yaparlar ve sonra ebeveynlere uyarı gönderilir, giriş yapılır ve kendi işlerini yaparlar.

Ancak kimsenin üniversiteye gitmediği düşük gelirli ailelerle çalışan danışmanlar için yetişkin kayıt süreci çok önemli olabilir. Pek çok ebeveyn, çalıştıkları, çoğunlukla iki veya daha fazla işte çalıştıkları veya internet erişimleri iyi olmadığı için okul toplantılarına katılamıyor. Herkesin soruları vardır; birçoğu. Okuduğum okuldaki bir öğrencim formdaki veya hocasının sorularına cevap veremeyince sürekli annesini arıyordu.

Gerçek dünyada, Washington'daki bir kullanılabilirlik testi laboratuvarında yeterince basit görünen bir süreç, birçok aile için sorunlu olabilir. Yani danışmanlar – ve ebeveynler ve öğrenciler – herkesin lanet olası FAFSA'yı yapması için tüm kullanıcı adlarını ve şifreleri sıralayarak paradan tasarruf ediyorlar.

Bunu yaptıktan sonra, uygun çocuklar okulu daha uygun fiyatlı hale getirebilecek Pell Grants alabilirler. Aileler çocukları okula kayıt yaptırırken gurur duyuyor. Ve çok büyük dava yüküne sahip danışmanlar, çok az bir ücret karşılığında, her yıl, haftada 60 saat, Tanrı'nın işini yapıyorlar.

Zorluklar ve yaşamı değiştirecek potansiyel faydalar göz önüne alındığında, kullanıcı adlarını ve şifreleri izin alınarak paylaşmak ciddi bir sorun mu? Ne de olsa aileler, yaşlanan bir ebeveynin veya hasta bir kardeşin bankacılık sorununu çözmek veya bir çift olarak seyahat rezervasyonu yapmak için eşin sık uçan yolcu hesabına erişmek gibi çeşitli nedenlerle sıklıkla şifre alışverişinde bulunur.

Ancak FAFSA ile işiniz bittiğinde ve dosyalamaya hazır olduğunuzda Eğitim Bakanlığı aşağıdaki beyanı önerir:

“Bu başvuruyu veya federal öğrenci yardım programlarıyla ilgili herhangi bir belgeyi, bir kullanıcı adı ve şifre ve/veya başka bir kimlik bilgisi kullanarak elektronik olarak imzalarsanız, kullanıcı adı ve şifre ve/veya diğer kimlik bilgileriyle tanımlanan kişi olduğunuzu ve sahip olduğunuzu beyan edersiniz. bu kullanıcı adı ve şifreyi ve/veya diğer giriş bilgilerini herhangi bir üçüncü tarafa açıklamadık.”

Sonra bir sonraki cümlede daha fazlası var ve bu korkutucu: “Bağımsız öğrenci olmak için başvurmak da dahil olmak üzere, bu statüye kabul için gereken olağandışı koşulları karşılamadan kasıtlı olarak yanlış veya yanıltıcı bilgi verirseniz, cezai yaptırımlar geçerli olabilir.” 20 USC 1097 uyarınca size karşı uygulanacaktır; bu ceza, 20.000 $'a kadar para cezası, hapis cezası veya her ikisini de içerebilir.”

Bir Eğitim Bakanlığı sözcüsü, “yanıltıcı bilgi” bölümünün aslında formu doldururken ebeveyn kimlik bilgilerinin kullanılmasını içerdiğini doğruladı.

Adalet Bakanlığı'nın, yalnızca hükümetten borç almak veya dört haneli bir hibe almak isteyen bir genci dava ettiğine dair hiçbir kanıt yok. Ve bunun başkanlık seçimi yılında olacağını hayal etmek zor.

Ancak öğrencilerin bir şeyleri yanlış yaptıkları ortaya çıkınca onların ve danışmanların isimlerini bu köşenin dışında bırakmaya karar verdim. Çocuklar danışmanlarının talimatlarını yerine getirdiler. Ve bu danışman, Bay Rogers'ın insanlara yardımcı aramalarını söylerken muhtemelen aklındaki yetişkin tipinin tam bir örneğidir.

Bütün bunları üniversiteye daha fazla erişim isteyen gençlerin savunucularına sunduğumda aldığım yanıt şaşırtıcıydı. Evet, birçok kişinin FAFSA'yı tamamlamak için kullanıcı adlarını ve şifrelerini değiştirdiğini söylediler. Binlerce. Muhtemelen milyonlarca.

Ancak uygulamaya ışık tutmanın yeni sistemi tehlikeye atacağını söylediler. Korkmuş, güvenlik bilincine sahip bir IRS, tüm veri taşıma sistemini çökertebilir. (Ajans yorum yapmam için beni Eğitim Bakanlığına yönlendirdi.)

Tahmin edebileceğiniz gibi buradaki danışmanın IRS sorununu dürtmek ya da Eğitim Bakanlığı ile sorun çıkarmak gibi bir niyeti yoktu. Ancak şifre paylaşımını önermese bile bazı öğrenciler bu fikri kendi başlarına ortaya koyuyor.

“Bugün bir çocuk bana ebeveynleri için her şeyi yapacağını çünkü internetten anlamadıklarını söyledi” dedi.

Dolayısıyla danışmanın kafası karışmış durumda. Form ve formülde yapılan değişiklikler, daha fazla kişinin düşük gelirli aileleri destekleyen federal Pell hibelerine hak kazanmasına olanak sağlamayı amaçlıyor. Ve bunu da başarıyorlar; ancak ancak aileler birçoklarına göre düşük görünen ama bazıları için külfetli olan engelleri aşabilirlerse.

Danışman, “Bunun gibi bir hikayenin onların politikalarını yeniden düşünmelerini sağlayabileceğini umuyorum” dedi. “En çok kimi etkiliyorlar? Birlikte çalıştığım öğrenci tipi.”