Bakan Varank: “Yerli araba 2022 sonunda seri üretim bandından inecek”

SantaRamun

Global Mod
Global Mod
Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’nun (TOGG) Gemlik’teki üretim tesisinin inşaatı sürat kesmeden devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Projenin Türkiye’nin 100 yılına damga vuracağını belirten Bakan Varank, “Türkiye’nin arabasını Türk milletiyle buluşturacağız.” dedi.

Varank, üretim tesisinin tamamlandığında Avrupa’nın etrafa en saygılı fabrikası olacağını tabir ederek “yemin ettiğimiz biçimde 2022 yılının sonunda araçlarımızı seri üretim bandından indirmiş olacağız.” diye konuştu.

Bakan Varank, banttan indiğinde Avrupa’nın doğuştan elektrikli birinci ve tek SUV modeli olacak TOGG’un Gemlik’teki tesislerinin inşaatında incelemelerde bulundu. Varank’a ziyaretinde Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi İdare Heyeti Üyesi, Güçlü Holding İdare Heyeti Lideri Ahmet Nazif Şiddetli ile TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş eşlik etti.

Brifing aldı

Ziyaret çerçevesinde yetkililer, yatırım stratejileri hakkında Bakan Varank’a bilgi verdi. Boya, gövde ve montaj binalarının özellikleri, inşaatta kullanılan yeni teknolojiler, kör kalıp uygulaması ve yeni durum ile ilgili brifing alan Varank, yeni açılan karayolları ilişki yolunu yerinde incelendi.

İncelemelerin akabinde değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank şunları söylemiş oldu:

Kuvvetli Holding İdare Şurası Lideri Ahmet Nazif Güçlü, tesisin temellerinin Temmuz 2020’de atıldığını anımsattı. O günden bu güne 230 bin metrekare kapalı alanın aşağı üst yüzde 70’inin inşaatının tamamlandığını bildiren Şiddetli, “Ülkemize güzel uğurlu olsun. Sayın Bakanımızın dediği üzere yüzyılın projesidir.” dedi.

“Dünyaya satacağız”

Şiddetli, Avrupalıların içten yanmalı motorların üzerine yenilikler yaptığını lakin TOGG’un sıfırdan bu işe başladığını kaydetti. Bunun TOGG için bir avantaj olduğunu vurgulayan Güçlü, “bununla birlikte otonom, dijital bir teknolojiyle birlikte bu arabalarımızı hem vatandaşımız kullanacak, tıpkı vakitte inşallah 2024-2025 yılında da dünyaya satacağız.” diye konuştu.

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, planladıkları biçimde ilerlediklerinin altını çizerek “Gece gündüz büyük bir heyecanla, bitmeyen tükenmeyen gücümüzle daima birlikte hissedarlarımız ve bizi destekleyen bütün paydaşlarımızla çalışıyoruz.” dedi.

“Mobilite Dönüşüm Merkezi”

Yola çıktıkları andan itibaren ‘Otomobilden çoksı’ dediklerini söz eden CEO Karakaş, “Otomobilden çoksı doğal ki fabrikadan fazlası bir ortamdan gelmeli. O niçinle burada bir üretim tesisinin yanında Ar-Ge, tasarım stüdyosu, testlerimizi yapabileceğimiz ve bize göre daha kıymetlisi ileride teknolojiyi deneyimleyebileceğimiz bir merkezimiz de olacak. Biz burayı Mobilite Dönüşüm Merkezi olarak isimlendiriyoruz.” diye konuştu.

Karakaş, araç üzere tesisi de yeni kuşak teknolojilerle donattıklarını anlatarak “Hem şirketimizin hem markamızın DNA’sında etrafa saygılı olmak var. Örneğin ortasında bulunduğumuz boyahane, şu an Avrupa’nın en pak boyahanesi. Bildiğimiz kadarıyla da dünyanın sayılı. Burada etrafla iç içe, etrafla dost yeni kuşak teknolojiyi büründüren bir tesisten bahsediyoruz.” dedi.

Bu yılın sonuna kadar binaya ait hususları tamamlamayı amaçladıklarını söyleyen Karakaş, “Önümüzdeki yılın Mayıs, Haziran’ına kadar ekipmanlar yerleştirilecek. daha sonrasındaki periyotlarda de adım adım her imalat sisteminde neler gerekiyorsa sırasıyla ve layıkıyla yapılacak. 2022 sonunda da seri üretime hazır olacak.” diye konuştu.

İnşaat tüm süratiyle sürüyor

TOGG inşaatında bin 600’ün üzerinde işçi çalışıyor. Bakan Varank’ın incelemelerde bulunduğu boya binasında 2 bin 500 ton demir kontağı yapıldı. 22 bin metreküp beton döküldü. 138 adet çelik kolon dikildi. 11 bin ton çelik imalatı tamamlandı.

Bunun yanı sıra gövde üretim binası, montaj binası, güç binası, su sürece tesisi, batarya binası, giriş binası ile arıtma binasının demir temasları, beton dökümleri, bodrum perde imalatları, kolon montajları, çelik imalatları, çatı-cephe sandviç panel montajları devam ediyor.

Fabrikanın alt apısı için de 535 metre yağmur suyu, 2 bin 450 metre atık su sınırı inşa edildi. 623 metre menfez imalatı tamamlandı. 2 bin metre etraf duvarı imalatı bitirildi. 11 bin metreküp hafriyat, 82 bin metreküp dolgu yapıldı.

Mülkiyet hakları Türkiye’nin olacak

Türkiye’nin fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olduğu, global ölçekte rekabetçi bir araba markası yaratma amacıyla ortaya çıkan TOGG, banttan indiğinde Avrupa’nın doğuştan elektrikli birinci SUV’u olacak. TOGG, 2030 yılına kadar 5 farklı modeli de piyasaya sürecek. Birinci etapta yüzde 51 yerlilik oranına sahip elektrikli, kontaklı ve yeni kuşak arabalar, Gemlik’te 1,2 milyon metrekare alana konseyi fabrikada üretilecek.

-Foreks Haber Merkezi-