Bakan Özer’den reaksiyon: Konuşmaya hakları yok!

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Canik ilçesinde bu yıl hizmet vermeye başlayan Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, bir duruşu, bir hali bulunan, ülkeye dair hoş öyküsü olan Cahit Zarifoğlu’nun isminin verildiği okulun açılışına katılmaktan memnunluk duyduğunu söylemiş oldu.

Son 20 yılda eğitimde inanılmaz dönüşüm yaşandığına işaret eden Özer, 81 vilayette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde eğitim seferberliği yürüttüklerini lisana getirdi.

Gelişmiş ülkelerin 2. Dünya Savaşı’ndan daha sonra çözdükleri sorunları çözebilmek için kendilerinin 2000’li yılları beklediklerini belirten Özer, “Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, yükseköğretimdeki okullaşma oranlarımız birinci kere gelişmiş ülkelerin oranlarına son 20 yılda ulaştı. Kimi sayılar vererek bu durumu somutlaştırmakta yarar var. Okul öncesi 5 yaş okullaşma oranlarımız 2000’li senelerda yüzde 14 iken, bugün yüzde 90’dır. Ortaöğretimde bu oranlar yüzde 44’ten yüzde 90’a çıktı. Daha evvel lise vaktinde 2 öğrenciden biri güç biçimde okula erişebilirken, bugün herkes rahatlıkla erişebiliyor. Yükseköğretimde net okullaşma oranı yüzde 14’lerden yüzde 49 düzeylerine ulaştı. Yani tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranları inanılmaz derecede arttı.” tabirlerini kullandı.

Özer, burada iki kritik parametre bulunduğunu vurgulayarak, şöyleki devam etti:

“Bu artışlardan en çok faydalanan iki kesim var. Biri sosyoekonomik olarak dezavantajlı bölümler, eğitime erişimi dert olan, bulunduğu lokasyon yahut imkanlar sebebiyle kısıtlı olan. Artık bu kısımlar rahatlıkla eğitim imkanlarına erişebiliyor. İkinci parametre ise kız çocuklarındaki okullaşma oranlarıdır. Bu oran inanılmaz derecede arttı. 2000’li senelerda kız çocuklarının liselerde okullaşma oranı yüzde 39 düzeyindeydi. Şu anda yüzde 88’e çıktı. Yüksekokullarda kız çocuklarımızın oranı 2002 yılında yüzde 11 düzeyindeydi. Şu anda yüzde 48,5’e çıktı. Birinci sefer kız çocuklarımızın okullaşma oranı 2014 yılından itibaren erkekleri geçti. Yani bir vakit içinder bu toplumda kız çocuklarının eğitime erişimine artırmayla ilgili süreçler fazlaca başarılı biçimde tamamlandı. Türkiye’de son 20 yılda kız çocuklarının eğitime erişimi kolaylaştı, evvelki devirlerden hayli daha yüksek düzeylere çıktı.”

“500 BİN CİVARINDA OLAN ÖĞRETMEN SAYIMIZ, BUGÜN 1,2 MİLYONA ULAŞTI”

Bu büyümeyi kalite odaklı biçimde gerçekleştirdiklerinin altını çizen Özer, “2000’li senelerda 500 bin civarında olan öğretmen sayımız, bugün 1,2 milyona ulaştı. bir daha burada bayanlarımız müspet ayrımcılıkla hayli daha güzel noktalara geldi, bilhassa istihdam konusunda. bir daha 2000’li senelerda bayan öğretmen sayımız 500 bin sayısının yüzde 40’larındayken, bugün yüzde 59’lara çıktı. Biz de Bakanlık olarak bayan yöneticilerimizin sayısını artırmak için üzerimize düşen her neyse onu yapacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Özer, son 20 yılda eğitimde yapılan seferberliğin bir başka muvaffakiyetinin da demokratik bir eğitim sistemi inşa etmek olduğunu anlatarak, şu biçimde konuştu:

“Hatırlayın, bu ülkede başörtülüler eğitime erişemiyordu, yüksek öğretime ulaşmak için yurt dışına gidiyordu. O gün anayasal hakkı olan eğitime erişmesine mani olunan bayanlar hakkında konuşmayanların bugün bayana şiddetle ilgili konuşmaya hakları yoktur. Katsayı adaletsizliği 1999 yılında devreye girerek bu ülkede eğitim sisteminin istikrarlarını altüst etti. Bakanlık ve hükümetlerimiz bu hasarı ortadan kaldırabilmek için hayli büyük efor sarf etti. Yeni yeni son senelerda telafi etmeyi başarıyoruz. Bugün uğraştığımız epeyce sorun, geçmişteki yanlış eğitim siyasetlerinin üretmiş olduğu meselelerdir. Şayet o sorunlar o gün oluşmamış olsaydı, biz bugün epey farklı şeyleri konuşuyor olacaktık.”

Bakan Özer, çabucak sonrasında okulun açılışını öğrencilerle bir arada yaptı.

Akabinde öğretmenler odasını ziyaret ederek öğretmenlerle sohbet eden Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile 60 yıllık hasretin bitmiş olduğini, eğitimde son 20 yılda gelinen yerin öğretmenlere has bir kanunla taçlandırıldığını söylemiş oldu.

Bakan Özer, öğretmenlerin mesleksel gelişim programları için 2021’de 8 milyon lira olan bütçeyi bu yıl 282 milyon liraya yükselttiklerini lisana getirerek, öğretmenlerin bu imkandan yararlanmasını istedi.

Öğretmenlerin talep, teklif ve beklentilerini dinleyen Özer, gereksinimlerin acilen tamamlanması talimatını verdi.

Öğretmenler de Bakan Özer’e okul öncesi eğitime verdiği dayanak ve Öğretmenlik Meslek Kanunu ötürüsıyla teşekkür etti.

Açılışın akabinde Özer, Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir ve AK Parti Vilayet Lideri Ersan Aksu’yu da ziyaret etti.

Ziyaret ve açılışlara AK Parti Genel Lider Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, MHP Vilayet Lideri Abdullah Karapıçak da katıldı.