Bakan Özer muştuları sıraladı: Yeni okullar inşa edilecek

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli programları kapsamında Elazığ’a geldi. Programları kapsamında valilikte Vilayet Kıymetlendirme Toplantısına katılan Bakan Özer, Elazığ’a muştular verdi.

“5 YAŞTAKİ OKULLAŞMA ORANINI YÜZDE 78’DEN YÜZDE 90 ORANINA ÇIKARDIK”

2022 yılında Elazığ’a Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak tahsis ettikleri bütçenin 364 milyon TL olduğunu aktaran Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bugün vilayet değerlendirmesinde yeni okullarımızı yatırım programımıza aldık. 364 milyonluk bütçeyi bugün yeni yatırımlarla 1 milyar TL ekledik. 2020 yılındaki sarsıntıdan daha sonra güçlendirme ve yık yap programları vilayetimizde süratli bir biçimde devam ediyor. Bu yık yak çalışmalarını ve güçlendirme çalışmalarını 2022 yılı içerisinde tamamlayacağız. Okullarımızın tamirleri için 12 milyonluk bir bütçe tahsis etmişiz. 48 milyon ek bütçe vererek 60 milyona çıkarmış olduk. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak yeni periyotta en tartı verdiğimiz alanlardan bir tanesi okul öncesi eğitimde okullaşma oranları artırmaktır. Tüm vilayetlerimizde yeni anaokulları yapıyoruz ve açıyoruz. 2022 yılında 3 bin tane yeni anaokulu ve 40 bin tane yeni ana sınıfı açacağız. Şuna kadar 94 tane yeni anaokulunu açtık. 7 bin 500 ana sınıfını da hizmete aldık. Dolasıyla 5 yaşlarındaki okullaşma oranını yüzde 78’den yüzde 90’na çıkardık. Amacımız 2022 yılının sonunda bunu 5 yaşı yüzde 10’e, 4 yaşlarındaki yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’e ve 3 yaşlarındaki yüzde 14 olan okullaşma oranını da yüzde 50’ye çıkarmak istiyoruz. Tüm planlarımız buna nazaran devam ediyor” diye konuştu.

“22 ANAOKULU, 10 İLOKUL, 6 ORTAOKUL, 9 LİSE”

Elazığ’a da 22 tane yeni anaokulu yapma sonucu aldıklarını lisana getiren Bakan Özer, “Yaklaşık 221 milyonluk bir bütçe ile 2022 yılı içerisinde 22 tane bağımsız anaokulunu hizmete alacağız. 14 anaokulunu merkezde, Kovancılar ilçesinde 2 tane ve Ağın, Arıcak, Baskil, Alacakaya, Karakoçan ile Sivrice ilçelerine birer tane yapacağız. Elazığ’a 10 tane yeni ilkokul üretimini karara bağladık. Karakoçan 1 tane 16 derslikli okul, merkeze ise 9 tane yeni ilkokul yapacağız. Toplam 96 derslikli ilkokulu kazandıracağız. Bununda yaklaşık maliyeti şuan prestiji ile 135 milyonluk bir yatırım. Elazığ’a 6 tane yeni ortaokul yapma sonucu aldık. Alacakaya ve Maden ilçelerine 1, merkeze 4 olmak üzere 6 tane okulumuzu 2022 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Buda 140 milyonluk bir yatırım. bir daha gereksinime binaen 9 tane lise yapmak sonucu aldık. Karakoçan, Palu, Ağın, Keban, Maden ve Kovancılar ilçelerine birer, merkeze 3 tane olmak üzere. Buda yaklaşık 202 milyonluk ek yatırımı gerektiriyor. Sarsıntıdan daha sonra TOKİ’nin yeni yerlerde doğal olarak yeni eğitim ünitelerine gereksinim var. Onlarla ilgili de 2 tane ilkokul, 1 tane ortaokul ve 2 tane liseyi yatırım programına aldık. Buda yaklaşık 144 milyonluk bir ek yatırım olacak” halinde konuştu.

“130 YATAK KAPASİTELİ YENİ ÖĞRETMENEVİNİ VİLAYETİMİZİN YATIRIM PROGRAMINA DAHİL ETTİK”

Elazığ en merak ettiği hususun öğretmenevi olduğunu söz eden Özer, “Elazığ’da öğretmenevi gereksinimi var. Öğretmenevi muhtaçlığını karşılamak için 130 yatak kapasiteli yeni öğretmenevini vilayetimizin yatırım programına dahil ettik. bir daha Elazığ’ın en kıymetli gereksinimlerinden bir tanesi Ulusal Eğitim Müdürlüğünü bağımız binasıdır. Bunu da yatırım programına dahil ettik. Dolasıyla vilayet kıymetlendirme toplantısında 364 milyonluk mevcut yatırımlara ek olarak 1 milyarlık yatırımı Elazığ’a kazandırmış olduk. Toplam 2022 yılı içerisinde bütçemizde 1.3 milyara çıkarmış olduk. Bu yatırımların tamamının Elazığ’ımıza iyi uğurlu olmasını diliyorum. Gerçekten büyük bir yatırım. İnşallah süratli bir biçimde bunlar yapılır. Elazığ’daki eğitimin kalitesinde bundan daha sonra farklı şeyleri konuşur hale geliriz. Biz ülkemizin tüm vilayetlerinde ve ilçelerinde eğitimi, öğrencilerimizin daha güzel ortamlarda eğitim alması için, kalitesini daima artırmaya itina gösteriyoruz. Elazığ’da bizim için epey değerli. Onun için bu yatırımları canı gönülden vilayetimize vermekten büyük memnunluk duyduk” dedi.
Bakan Mahmut Özer’e Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut ve Sermin Balık, Elazığ Belediye Lideri Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit eşlik etti.

KAYNAK: İHA