Bakan Özer duyurdu: Öğretmen ve veliler için dijitalleşme hamlesi!

KriptoKamil

New member
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlık olarak eğitimi daha erişilebilir kılmak ve dijital teknolojilerin kullanım hünerleri ile akademik muvaffakiyetlerin artırılması emeliyle geliştirilen dijital platformlar yardımıyla, dijital teknolojilerin hem kullanmasının arttığını birebir vakitte dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilere ulaşıldığını belirtti.

Bakan Özer ayrıyeten dijitalleşme adımlarını eğitimin tüm alanlarını kapsayacak biçimde genişlettiklerine değinerek Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) ile öğretmenlere yönelik, Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) ile de tüm vatandaşlara yönelik özel dijital platformlar kurulduğunu söz etti.

Özer, eğitim alanındaki beklentilerin de bu tarafta değiştiği bir devrin ortasında bulunduklarını söyleyerek “Çağımızda dijitalleşme, beşeri faaliyetlerin birçoğuna sirayet etmiş durumda. olağan olarak bu durum, toplumların ve onları oluşturan bireylerin ihtiyaçları çerçevesinde olgunlaşıyor. süratle gelişen teknolojinin süratli bir halde gelişimi de bireylerin muhtaçlıklarını farklılaştırarak şekillendiriyor” Açıklamasında bulundu.

“Dijital dönüşümde öğretmen ve öğrenci odaklı bir müddetç yürütülüyor”

Bakan Özer, bilginin oldukçaluğu, artış suratı ve farklılığı da bireylerin daima öğrenme muhtaçlığını arttığını vurgulayarak, “Bu çerçevede dijitalleşmenin sunduğu imkânlar, insanların öğrenme hayatlarını da daha uyumlu, sürdürülebilir, kolaylaştırıcı ve konforlu hâle dönüştürüyor. Bu dönüşümün dijitalleşmenin eğitim sürecine ahenk sağladığı ve refah seviyesini artırdığı kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor” dedi.

“Eğitimde okuryazarlık maharetlerini geliştirmek için dijitalleşme atakları başlattık”

Okullardaki dersliklerin yüzde 90’ının yıl sonuna kadar etkileşimli tahta ile buluşacağını açıklayan Bakan Özer, Bakanlık olarak dijital dönüşümde özgünlüğü ve inovasyonu merkeze alan, öğretmeni ve öğrenciyi odak noktasına koyan bir müddetç yürüttüklerini lisana getirdi.

Özer, değerlendirmesinde “21. yüzyıl dünyasında bilgi ve bağlantı teknolojilerinde yaşanan değişim ve dönüşüm sürecine eğitim sistemimizin adaptasyonunu sağlamak ve öğrenci, öğretmen ve velilerimizin dijital okuryazarlık hünerlerini geliştirmek için son bir yılda eğitimde dijitalleşme atakları başlattık” sözlerini kullandı.

“Dijital platformlar ile telafi takviye düzenekleri oluşturuldu”

Bakanlığın, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçişi destekleyen dijital ve çevrim içi platformların öğrenciler ve aileler tarafınca kullanmasının daha kolay ve erişilebilir olması için projeler, hareketler ve eğitimler gerçekleştirerek birfazlaca alanda seferberlik başlatmış olduğunı anlatan Özer, şu biçimde devam etti:

“Ücretsiz ders kitaplarıyla bir arada 160 milyon yardımcı kaynak dağıtımı yapıldı ve bu kaynaklar beraberinde dijital platformda da yer aldı. Öğrencilerimizin pandemi daha sonrası öğrenme kayıplarını telafi etmek ve temel eğitimde eksikliklerini gidermek için kişiselleştirilmiş bir düzenek olan Öğrenci-Öğretmen Dayanak Sistemi’ni (ÖDS) oluşturduk. Bu dijital platformda da bir daha öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz kendi gereksinimlerine yönelik olarak takviye alabilecekler. birebir vakitte bir daha pandemi daha sonrasında matematik, yabancı lisan ve Türkçe seferberlikleri başlattık. Öğrencilerimizin bu alanlara yönelik temel maharet ve kazanımlarını artırmayı hedefliyoruz. Bu sebeple her bir seferberlik alanıyla ilgili bir dijital platform hazırladık. Matematik platformumuz hayata geçti. Yabancı lisan ve Türkçe platformlarımızı da yakın bir vakitte hayata geçireceğiz.”

Bakan Özer, mesleksel ve teknik eğitim ders malzemelerinin dijitalleştirilmesini sağlayıp eğitim sürecinde vakit ve yer kavramına bağımlılığı ortadan kaldıran, gerece ulaşım konusunda dezavantajlı bölgelerde bulunan öğrencilerin üç boyutlu modelleme ve artırılmış gerçeklik teknolojisi ile gerçek bir malzeme tecrübesinin yaşanabilmesini amaçlayan Mesleksel Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Platformu’nu hayata geçirildiğini kaydetti. Bu sayede, öğrencilerin dijital ortamda sanal deneyler ile üretici düşünme ve tasarım marifetlerinin geliştirilmesi, mesleksel eğitimde daha donanımlı hâle getirilmesi amaçlandığını da kelamlarına ekledi.

KAYNAK: İHA