Arda Güler’i kimse tanımıyor muydu? Vitor Pereira’nın kelamları akıllarda: 5 yıl Porto’da çalıştım, onun gibisini az gördüm

Semedov

New member
Fenerbahçe’de 16 yaşındaki Arda Güler, dönemin birinci kısmında Harika Lig ve UEFA Avrupa Ligi’nde mühletler alırken devamındaki süreçte şanssız bir sakatlık yaşadı.

Düzgünleşme süreci daha sonrası bir daha A Grup’ya katılan genç yıldız adayı, sarı lacivertlilerin ligde kazandığı son 3 maçta da oyuna girip başarılıl performanslar ortaya koydu.

‘KORUMAMIZ LAZIM’ KELAMLARI TARTIŞILDI

Arda Güler’in Slavia Prag maçı takımında yer almaması hakkında ‘Korumamız lazım’ diyen teknik yönetici İsmail Kartal, Kasımpaşa maçı daha sonrası ise ‘Arda Güler’i 3 hafta evvel Türkiye’de kimse tanımıyordu’ formunda konuştu.

İsmail Kartal’ın bu kelamları toplumsal medyada ses getirdi. Sarı lacivertli taraftarların bir kısmı Arda Güler’in dönem başında forma giydiği maçlardan kesitler hazırladı, Vitor Pereira’nın genç oyuncu hakkındaki kelamları paylaşıldı.

VİTOR PEREİRA BASIN TOPLANTISINA ARDA VE MUHAMMED İLE ÇIKTI

Fenerbahçe’nin, dönem başında UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığı Helsinki maçlarında forma giyen Arda Güler, Muhammed Gümüşkaya ile birlikte gösterdikleri performansla dikkatleri üzerine çekmişti.

Kadıköy’deki maçın akabinde periyodun hocası Vitor Pereira, toplantıya Arda Güler ve Muhammed Gümüşkaya ile birlikte katıldı.

Vitor Pereira, gayretin akabinde “Tecrübelerime nazaran, gençleri parlatabilmek istiyorsanız, onlara mühlet ve özgüven vermeniz gerekir. Bunlar olursa, oyuncuda da kalite var ise, parlayabiliyorlar. Avrupa’nın en büyük kulüplerinden Porto’nun altyapısında 5 sene çalıştım. Arda Güler kalitesinde fazlaca az oyuncu gördüm.” tabirlerini kullandı.

EMRE BELÖZOĞLU’NUN HİSSESİ BÜYÜK

Bu dönem 2’si birinci 11’de toplam 9 maça çıkan Arda Güler, 2021 Ocak ayında Fenerbahçe ile profesyonel mukavele imzalamıştı. Genç futbolcu, Emre Belözoğlu’nun yakın takibindeydi.

Belözoğlu, idareye verdiği raporda profesyonel mukavele imzalanan Arda Güler’in kaybedilmemesi gerektiğini ve kesinlikle A kadroyla bağlantısının kopmamasının değerli olduğunu aktarmıştı.

Arda Güler kimdir?

Fenerbahçe’nin Ocak 2021’de profesyonel mukavele imzaladığı Arda Güler 25 Şubat 2005’te Ankara’nın Altındağ ilçesinde dünyaya geldi. 2014 yılında Gençlerbirliği altyapısına katılan Arda,gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

2018’e kadar Başşehir takımında forma giyen genç yetenek, Şubat 2019’da Fenerbahçe’ye katıldı. 14 yaşında Fenerbahçe’ye katılan Arda, Seçkin Akademi Ligi U14’te 21 maçta 12, Seçkin Akademi Ligi U15’te 13 maçta 5, Seçkin Akademi Ligi U16’da 6 maçta 1 gol, Fenerbahçe U19’da 22 maçta 10 gol, 7 asistle oynadı. Arda bu performansından daha sonra A ekibe yükseldi.

Okulunun bahçesinde keşfedildi

birinci vakit içinderda Ankara Saime Naim İlköğretim okulunun bahçesinde arkadaşlarıyla top oynarken öğretmeni merhum Mahmut Şafak’ın beğenerek Gençlerbirliği alt yapı hocası Muzaffer Ciğerim’e övgüyle bahsetmesiyle genç yıldızın futbolculuk mesleği başladı. Arda’yı deneyip beğenen Gençlerbirliği yetkilileri, onu geliştirmesi için evvel İlker Dalçiçek’e ondan sonrasında da Erol Tokgözler’e emanet etti. Yeteneği kısa mühlet ortasında keşfedilince Fikret Çeliktaş, TFF’nin Ankara Karması’na seçip Arda’yı kaptan yaptı.

Oburu için gittim lakin…

En büyük hayali bir gün F.Bahçe formasıyla Saracoğlu Stadı’nda topa vurabilmek olan Arda bu dönem amaçlarına ulaşırken Fenerbahçe’ye gelişi de sözün tam manasıyla sinema üzere. Altınordu’dan 2018’de F.Bahçe alt yapısına gelen Serhat Pekmezci, ismini vermek istemediği bir diğer genç oyuncuyu izlemek için Ankara’ya Gençlerbirliği-Osmanlı maçına gittiğini anlatırken Arda’nın sarı lacivertli formaya kavuşma sürecini ise şu sözlerle aktardı:

2-1 yenilse de maçı bırakmadı

Gittiğim oyuncuyu bırakıp Arda’ya odaklandım. Oyun zekası, topa birinci teması, kinestetik zeka (bedeni gerçek kullanma) beden elastikiyeti, sahanın tamamını bakılırsabilme marifeti, sonucunı vermedilk evvel opsiyonların en doğrusunu kısa müddette seçebilmesi, paslarının şiddetinin hepsi doğuştan gelen bir yetenek olduğunu fark ettim. Arda’nın kadrosu o gün maçı 2-1 kaybetti, üstelik son 15 dakika bileğine aldığı darbeyle sakatlık yaşadı. Ama maçı bırakmaması, grup kaybedince üzülmesi beni etkiledi.