AÖL imtihanları internet üzerinden mi düzenlenecek? MEB 2. devir imtihanları için takvimi deklare etti!

KriptoKamil

New member
AÖL imtihanları online mı? yapılacak sorusu eğitimlerini Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı Açık Öğretim Liselerinde sürdüren öğrencilerin gündeminde birinci sırada yer alıyor. Her yıl yüzbinlerce vatandaşa lise mezunu olma fırsatı tanıyan Açık Liselere ilgi her geçen gün artarak devam ediyor. Bakanlık 2. periyot birinci kayıt ve kayıt yenileme tarihlerini öğrenciler için paylaştı. Sistem üzerinde öğrencilik durumu silik, donuk yahut etkin olanlar müracaatlarını internet üzerinden gerçekleştirecekler. Kayıt süreci fiyat yatırma ve ders seçimi olarak iki evreli olarak yapılır. Kayıtlarını erkenden tamamlayan öğrencilerin ise imtihan tarihlerini öğrenmek istiyor. İmtihanlarla ilgili Ulusal Eğitim Bakanlığından açıklama geldi. Pekala AÖL 2. periyot imtihanları nasıl yapılacak? İşte MEB’den gelen o açıklama…

Ulusal Eğitim Bakanlığından Açıklama Geldi!

Ulusal Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada ” Açık Öğretim Okulları İmtihanları e-Sınav metodu ile yapılacaktır” sözlerini kullanıldı. Buna bakılırsa e-Sınava katılacak öğrencilerimiz Bakanlığımızca belirlenecek binaların e-Sınav salonlarında, bilgisayar ortamında, gözetmen öğretmenler ve kamera nezaretinde oturumlar halinde imtihanlara katılacaklardır. (Ehliyet imtihanlarında olduğu gibi)

MEB öğrenciler için imtihan tarihlerini duyurdu. Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleksel Açık Öğretim Lisesi II.dönem imtihanları Mart ayında e-Sınav olarak uygulanacak. İşte yayınlanan takvim;

Açık Lise İmtihanlarında Kaç Soru Sorulur?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Lisesi imtihanlarında adaylara 20 soru yöneltilir. İmtihanın kıymetlendirme süreçleri 100 puan üzerinden yapılırken ders geçme notu 35 olarak belirlenmiştir. Açık Öğretim Lisesi imtihanlarında dersin muvaffakiyetle tamamlanması için en az 9 soruya gerçek cevap verilmesi gerekiyor. Her yanlışsız karşılığın puan olarak karşılığı 5’dir. İmtihanlarda yanlış yanıtlar gerçek karşılıkları etkilemez.

MEB Tarih Verdi! Birinci Kayıt ve Kayıt Yenileme Süreçleri Başladı!

Kayıt yenileme yapmaya hazırlanan öğrenciler için en kıymetli nokta Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca ilan edilen tarihler içerisinde birinci kayıt ve kayıt yenileme sürecini yapmaktır. Kayıt yenileme yapmayan yahut unutan adaylar 2. devir imtihanlarına katılamazlar.

Açık Lise birinci kayıt ve kayıt süreçleri olağan kaidelerde internet üzerinden yapılmaktadır. Öğrencilik durumu ‘Açık Öğretim Lisesi Bilgi İdaresi Sisteminde’ silik, donuk yahut faal olan öğrenciler kayıt yenileme süreçlerini internet üzerinden gerçekleştirebilir. Mutabakatlı bankalara kayıt yenileme fiyatını yatıran öğrencilerin kayıt süreçleri otomatik olarak yenilenir. Kayıt süreci gerçekleştiğinde öğrencinin sistem üstündeki bilgisi ” Aktif” olarak gözükür.

Açık Lise Öğrencileri Toplam 55 TL Yatıracaklar!

Kayıt yenileme yapacak öğrenciler MEB tarafınca belirlenen kayıt yenileme ve imtihan fiyatını yatırmak zorundadır. 2021-2022 eğitim öğretim yılı için kayıt yenileme imtihan fiyatı 50 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenciler ek olarak Halk Eğitimi Merkezi Okul Aile Birliği hesabına 5 (beş) TL ödeme yapacaktır. Ödeme süreçleri, öğrencinin T.C. kimlik numarası ile birlikte aşağıda bulunan bankalara yatırılabilir. İşte kayıt yenileme fiyatının yatırılacağı bankalar;

T.C. Ziraat Bankası,

Türkiye Halk Bankası,

Türkiye Vakıflar Bankası

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Koşulları Muhakkak Oldu!

Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı Açık Liselerde eğitim alan öğrencilerin diploma sahibi olabilmeleri için yerine getirmeleri gereken kurallar mevcuttur. Geçtiğimiz günlerde bakanlık mezuniyet koşullarında yeni bir güncelleme yapmıştı. Güncel mezuniyet koşullarına aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Tahsil görülen toplam devrin; yapılacak olan imtihanın birinci günü prestijiyle on yedi yaşını bitirmeyen öğrenciler için en az 8, on yedi yaşını bitiren adaylar için en az 5 olması,

Derslerden elde edilen kredinin en az 170 yahut üzerinde olması,

Ortak derslerin tamamını başarması yahut muaf olması,

Lisan ve Anlatım/ Türk Lisanı ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması sebebiyle bu derslerin kesinlikle başarılması,

Açık Öğretim Lisesinde en az bir devir imtihana girmiş olması gerekmektedir.