Ağ nedir ağ çeşitleri ?

Semerkant

Global Mod
Global Mod
Ag Nedir?
Bir bilgisayar ag, cesitli donanmlar ve yazlmlar arasnda haberlesmeyi saglayan, birlikte calsan bir dizi bilgisayar sistemidir. Aglar ayn zamanda veri ve dosyalar paylasmaya ve baska bilgisayarlara erismeyi mumkun klan yerel alan aglar (LAN) veya genis alan aglar (WAN) olarak da tanmlanr. Aglar, insanlarn veri ve dosyalar kolayca paylasmasn saglamak icin tasarlanmstr.

Ag Cesitleri
Bilgisayar aglar cesitli sekillerde snflandrlabilir. Ornegin, kullancnn erisim durumuna gore aglar soyle snflandrlr: Kapal Aglar, Ack Aglar, Karma Aglar. Ayrca, kullancnn agdaki rollerine gore snflandrlabilir: Merkezi Yonetim Aglar, Denge Aglar ve Dagtk Yonetim Aglar.

Kapal Aglar
Kapal aglar, veri ve belge aktarm icin kullanlan kendi ozel aglardr. Yalnzca belirli kullanclar, bu aglara erisebilir. Ornegin, bir sats organizasyonunun ozel agna erisim, sadece organizasyonun calsanlarna saglanr.

Ack Aglar
Ack aglar, herhangi bir kullancya ack olan, herkesin erisimine izin verilen aglardr. Internet, ack bir agdr ve herkesin kullanmna acktr.

Karma Aglar
Karma aglar, hem kapal, hem de ack aglardan olusan aglardr. Ornegin, bir sirketin veri aktarm ve dosya paylasm icin kendi ozel agn kullanmas ile ayn zamanda, kullancnn dsardan erisim izni verilen bir agda veri alsverisi yapmasdr.

Merkezi Yonetim Aglar
Merkezi yonetim aglar, agdaki tum bilgisayarlarn tek bir merkez uzerinden kontrol edildigi aglardr. Tum sistemler yonetici tarafndan merkezi olarak kontrol edilir ve herhangi bir bilgisayar uzerinden yaplandrlr veya yonetilir.

Denge Aglar
Denge aglar, agdaki tum bilgisayarlarn birbirleri arasnda esit olarak kontrol edildigi aglardr.