637 okula kuruldu, üniversiteye hazırlıkta takviye olacak

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce, imam hatip okulu öğrencilerinin tercih edecekleri üniversiteye göre bilimsel taraflarını geliştirmek, meslek gelişimlerini desteklemek ve kabiliyetleri doğrultusunda yetişmelerine imkan tanımak gayesiyle 637 okulda “Akademik Müracaat Kurulu” kuruldu. Genel Müdür Nazif Yılmaz yaptığı açıklamada, Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu’nda imam hatip okullarındaki başarılı örneklerin teşvik edilmesi, toplumsal sorumluluk ve gönüllülük programları ile model uygulamaların hayata geçirilmesi, yükseköğretim kurumlarıyla yapılacak iş birlikleriyle öğrencilerin bilimsel ve entelektüel gelişimlerinin desteklenmesinin hedeflendiğinin yer aldığını belirtti. Bunun için bilim, kültür ve sanat alanlarındaki akademisyenlerce verilecek farkındalık ve vizyon etkinliklerinin düzenlenmesi ile ilahiyat fakülteleriyle iş birliğince geliştirilecek çalışmaların yapılmasının hedeflendiğini aktaran Yılmaz, bu kapsamda öğrencilere yönelik bilimsel ve meslek takviyeleri verilmesi noktasında yeni bir çalışma yapıldığına işaret etti.

81 VİLAYETTE KURULDU

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce MEB Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Müşavere Konseyleri Uygulama Yol ve Asılları çerçevesinde Akademik Müracaat Konseyleri (ADK) kurulması sonucu alındığını bildiren Yılmaz, “81 vilayetimizde toplam 637 okulumuzda Akademik İstişare Konseyi oluşturuldu.” dedi.

“KABİLİYETLERİ DOĞRULTUSUNDA YETİŞMELERİ EMELİYLE OLUŞTURULDU”

Şuralarda akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile spor ve sanat dünyasından temsilcilerin yer alabileceğine değinen Yılmaz şunları kaydetti: “Kurul, Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin tercih edecekleri yükseköğretim kurumlarına göre bilimsel istikametlerini geliştirmek, fen ve toplumsal bilimler alanındaki akademik öğrenmelerini güçlendirerek ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda meslek gelişimlerini desteklemek, yabancı lisan, klâsik ve çağdaş görsel sanatlar, musiki yahut spora ilgi duyan öğrencilerimizin ilgi, istidat ve kabiliyetleri doğrultusunda yetişmelerine imkan tanımak gayesiyle oluşturuldu.”

ÖĞRENCİLERİN GELİŞİMLERİNİ DESTEKLEYECEK

Yılmaz, konseylerin okullarda öğrencilerin akademik, bilimsel, mesleksel, zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimlerini destekleyici, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirici, sıhhat ve güvenlik açısından zenginleştirilmiş ve özgün tasarlanmış faal öğrenme ortamlarının oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapacağına işaret ederek şunları söylemiş oldu:

“Bu alanda planlanan çalışmaların verimli bir biçimde yürütülmesi için imkan dahilinde zeka oyunları kısmı, Z-Kütüphane, müelliflik atölyesi, laboratuvar, spor salonu/alanı, özel derslikler (Kur’an-ı Kerim sınıfı, lisan sınıfı, ve benzeri) fotoğraf ve müzik atölyeleri, robotik kodlama atölyeleri ve gibisi eğitim ortamlarının hazırlanması, gerekli öğretim gereçleriyle donatılması ve öğrencilerin azami ölçüde yararlanması için teklif ve katkılarda bulunur. Akademik takviye çalışmalarıyla bir arada, Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları olan Fen ve Toplumsal Bilimler Proje ve Program okullarımızın akademik, toplumsal, kültürel ve teknolojik açıdan gelişimlerinin sağlanması hedeflenmektedir.”

en çok 5 AKADEMİSYEN DAVET EDİLEBİLECEK

Şuraların çalışmalar kapsamında kendi vilayetlerindeki üniversitelerden istekli en çok 5 akademisyeni çalışmalara davet edebileceğini aktaran Yılmaz, Ankara’da Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Akademik Müracaat Şurasının birinci toplantısının Ankara Toplumsal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ve ASBÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Kurt’un iştirakiyle yapıldığını kaydetti.

KAYNAK: AA