5 yaş kümesinde okullaşma oranı yüzde 90’a çıktı

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapma maksadı için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Şu ana kadar 59 yeni anaokulu ve 6 bin 950 yeni ana sınıfı açıldı. bu biçimdelikle 5 yaş kümesinde okullaşma oranı, %78’den %90’a çıkmış oldu.

Proje kapsamında yürütülen çalışmalarla 214 yeni anaokulunun imal ihalesi tamamladı. Emlakı belirlenen 1095 anaokulu yatırım planına alındı.

81 ilin tamamında okul öncesi eğitime erişimi kolaylaştırmak için ağır uğraş sarf ettiklerini belirten Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları söylemiş oldu:

“Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için okul öncesinde eğitime erişimi yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu kapsamda 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapacağız. Gerekli planlamalarımızı yaptık. Projeyi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himaye ve takviyeleriyle başlattık ve yürütüyoruz. Birinci adım olarak İstanbul’da her biri 12 derslikli olan 100 yeni anaokulunun üretimini başlattık. İstanbul’a 2022 yılı sonuna kadar 1.000 yeni anaokulu yapacağız. 2022 yılı sonuna kadar proje başlangıcında 3 yaş kümesinde %14 olan okullaşma oranını %50’ye; 4 yaş kümesinde %35 olan okullaşma oranını %70’e ve 5 yaş kümesinde %78 olan okullaşma oranını da %100’e çıkartmayı hedefliyoruz. Bu amaca yönelik yaptığımız planlama başarılı bir biçimde işliyor. 5 yaş kümesinde şubat 2022 için koyduğumuz gayeye 2021 yılı sonu itibariyle ulaştık. 5 yaş kümesindeki çocuklarımızın %90’ı okul öncesi eğitime devam ediyor.”

1632 ANAOKULU İMALİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

3 bin yeni anaokulu, 40 bin yeni ana sınıfı yapmak ve 3-5 yaş kümesindeki okullaşma gayelerine ulaşmak için gerekli tüm planlamaları yaptıklarının altını çizen Özer şunları kaydetti:

“Bu kapsamda 59 yeni anaokulu ve 6 bin 950 yeni ana sınıfını hizmete aldık ve öğrencilerimiz, eğitimlerine başladılar. 214 yeni anaokulunun ise ihalesi tamamlandı. Ayrıyeten, yerleri belirlenen 1.095 yeni anaokulunu da yatırım programına aldık. Şu anda 1.368 anaokulu ile ilgili süreç başarılı bir biçimde ilerliyor. 3 bin yeni anaokulu gayemiz için geriye kalan 1.632 anaokulunun yapılacağı vilayet ve ilçeler belirlendi. Anaokullarının yapılacağı yerler ve arsa belirleme çalışmaları devam ediyor. İnşallah bu çalışmaları da kısa müddette tamamlayacağız. bu biçimdece, öbür eğitim kademelerinde nasıl OECD ortalamasına ulaşmışsak okul öncesinde okullaşma oranında da fazlaca kıymetli bir artış sağlayarak OECD ortalamasına yaklaşmış olacağız. Sürece katkı veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”