1000 lisenin katıldığı yarışta dereceye girenler mükafatlarını aldı

KriptoKamil

New member
Hoş sanatlar lisesi öğrencilerinin akranlarına verdiği çevrim içi eğitimlerle 81 vilayetteki öğrenciler, fotoğraf ve müzik çalışmaları gerçekleştirdi. Bu çalışmalar kararında gerçekleştirilen müsabakada dereceye giren öğrenciler için düzenlenen ödül merasiminde Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, projenin büyük bir akran dayanışması örneği olduğunu lisana getirdi.

Vilayetlere bağlanarak öğrencilerle konuşan Selçuk, paylaştıkça ne kadar hoş bir işe imza atıldığının daha düzgün anlaşıldığını söyleyerek farklı okulların potansiyelinin birebir hedefte buluştuğunu görmekten memnunluk duyduğunu söz etti.

Mesleksel eğitimi güçlendirmek ve okullar ortası muvaffakiyet farklarını azaltmak için geliştirilen “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” kapsamında hoş sanatlar lisesi öğrencileri, meslek lisesindeki arkadaşları ile tıpkı gayede buluştu.

İstekli hoş sanatlar lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin 1000 meslek lisesindeki arkadaşlarına çevrim içi verdikleri eğitimlerle 81 vilayette gençler, müzik ve fotoğraf alanında çalışmalar gerçekleştirdi.

Ortaya çıkan birbirinden hoş yapıtların katıldığı müsabakada her vilayet, fotoğraf ve müzik alanında birinci 3’e giren öğrencileri belirledi.

Öğrencilerin ödül törenindeki heyecanına Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Bakan Yardımcısı Mahmut Özer de ortak oldu.

“Mesleki eğitim ve sanat eğitiminin bir ortada konuşuluyor olması fazlaca yakın konuların bir ortaya gelmesi manasına geliyor.” diyen Bakan Selçuk, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Biz bütün öğrencilerimizin sanatsal faaliyetlerin ortasında olmasını, yeterli izleyiciler ve dinleyiciler olmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda “1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor” faaliyeti bir yarış ile nihayetlendi.

81 vilayette hoş sanatlar liselerindeki istekli öğrencilerimiz, öğretmenlerinin rehberliğinde büyük bir akran dayanışması örneği sergileyerek 1000 okuldaki öğrenci arkadaşlarına çevrim içi ortamda müzik ve fotoğraf alanında bilgi ve birikimlerini aktardı. Bu etkileşimde 92 hoş sanatlar lisesinden 996 mesleksel ve teknik lisesine yol açıldı ve yaklaşık 7 bin mesleksel teknik lisesi öğrencimiz müzik ve fotoğraf alanlarında özel eğitimler aldı. Bu eğitimleri arkadaşlarına 1000’in üzerinde hoş sanatlar lisesi öğrencimiz verdi. Ayrıyeten 22 sivil toplum kuruluşu da bu faaliyete dayanak oldu. İnanıyorum ki hayranlık uyandıran bu dayanışma bundan daha sonra yapılacak birfazlaca çalışmaya örnek teşkil edecek.”

Öğrencileri tek tek kutlayan Selçuk, onlarla konuştukça ne kadar hoş bir işe imza atıldığını gördüğünü belirterek projenin devamının geleceğini duyurdu.

Program sonunda yarışın 81 vilayetteki birincisine dizüstü bilgisayar, ikinci ve üçüncü olanlara tablet armağan edildi.