Ulusal Eğitim ile Gabon içinde işbirliği muahedesi

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim alanında kurulabilecek işbirliklerini ele almak üzere Türkiye’de bulunan Gabon Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Patrick Mouguıama-Daouda ile bir ortaya geldi. Görüşme daha sonrası iki Bakan, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gabon Cumhuriyeti Hükümeti içinde Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması”nı imzaladı.

Gabonlu mevkidaşını ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Bakan Selçuk, Türkiye ile Gabon içindeki ikili bağların son senelerda yükselen bir ivme ile olumlu tarafta seyrettiğini belirtti.

“Ülkemizin eğitim ile ilgili atılım yaptığı alanlardan birisi de mesleksel ve teknik eğitim”
Bakan Selçuk, imzalanan muahede çerçevesinde iki ülke eğitim bağlantılarının yeni bir boyut kazanacağını belirterek, “Ülkemizin eğitim ile ilgili atılım yaptığı alanlardan birisi de mesleksel ve teknik eğitim. Bilhassa salgın sürecinde mesleksel eğitim kurumlarımızdaki öğretmen ve öğrencilerin kıymetli ölçülerde maske, tıbbi önlük, dezenfektan, siperlik ve gibisi sıhhat gereci üretimlerinden iftiharla bahsetmek isterim. Mesleksel ve teknik eğitim alanında bu muvaffakiyet meselai sergileyen ülkemiz ile Gabon eğitim sistemindeki mesleksel ve teknik eğitimin iktisada katkı sağlamasına ve işsizlikle uğraşa yönelik mesleksel eğitim alanında deneyim paylaşımı yapmaya hazırız” formunda konuştu.
Türkiye’deki okullarla Gabon’daki meslek liseleri içinde kardeş okul münasebeti kurularak deneyim paylaşımının sağlanabileceğini belirten Bakan Selçuk, salgın sürecinde eğitim faaliyetlerinin etkin biçimde sürdürülebilmesi için alınan önlemler ve yapılan uygulamalar konusunda da karşılıklı tecrübe paylaşımının gündeme alınabileceğini tabir etti. Bakan Selçuk, “bu vakitte daha da kıymet kazanan eğitimin dijitalleşmesi konusunda ülkem ismine kayda paha kazanımlar elde etmiş bulunuyoruz. Bu alanda da karşılıklı iş birliğine sıcak bakıyoruz” dedi.

“Maarif Okulu öğrencileri, geçtiğimiz sene lise bitirme imtihanlarında yüzde 100 muvaffakiyet elde etmiştir”
Gabon makamlarına FETÖ iltisaklı olan okulun Türkiye Maarif Vakfı’na bölümü için de teşekkür eden Bakan Selçuk, “Türk-Gabon Maarif Okulu Librevil’de 500’den çok öğrenciye kaliteli eğitim imkânı sunmaktadır. Maarif Okulu öğrencileri, geçtiğimiz sene lise bitirme imtihanlarında yüzde 100 muvaffakiyet elde etmiştir. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye Maarif Vakfı artan ilgi ve talep doğrultusunda okulu genişletmeyi dilek etmektedir” diye konuştu.

KAYNAK: AA