Ulusal Eğitim Bakanlığının 3 odak noktası belirtildi

KriptoKamil

New member
Şensoy, Kırklareli programı kapsamında Vali Osman Alim’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Kırklareli Ulusal Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan da yer aldı.

Şensoy ve Alım, Halk Eğitimi Merkezinde düzenlenen okul yöneticileri toplantısına katılarak, okul müdürleri ve müdür yardımcıları ile bir ortaya geldi.

Vali Alım, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de birinci ve orta öğretim ile üniversitede eğitim bakılırsan öğrenci sayısının 24 milyon olduğunu söylemiş oldu.

Öğrenci sayısının 138 ülkenin nüfusundan daha fazla olduğunu belirten Alım, “Son devirde önemli manada eğitim, öğretim altyapısı ve bilhassa öğretmenlerin yetiştirilmesi konusunda fazlaca önemli çalışmalar yapıldı. Eğitim kalitesinin artırılması konusunda bilhassa ülkemizin öğrencilerine verdiği eğitimde memleketler arası standartların oluşmasında da hayli kıymetli gelişmeler ortaya kondu.” diye konuştu.

Alım, Kırklareli’nde okullaşma ile ilgili en küçük bir sorunun olmadığını kaydetti.

MESLEKSEL EĞİTİMDE 1 MİLYON GAYESİ

Bakan Yardımcısı Şensoy, Ulusal Eğitim ve Sıhhat bakanlıklarının ortak hazırladığı rehberlerle salgın sürecinin başarılı biçimde geçirildiğini söylemiş oldu.

Uzaktan ve yüz yüze eğitimin bu süreçte âlâ geçtiğini belirten Şensoy, “Bakanlık olarak yeni periyotta belirli başlı noktalara odaklandık. Bunlardan bir tanesi okul öncesi ve temel eğitim, ikincisi mesleksel eğitim ve üçüncüsü de öğretmenlerin geliştirilmesi tarafında.” diye konuştu.

Bakanlık olarak salgın sürecinde de hoş çalışmalar yaptıklarını tabir eden Şensoy, şunları kaydetti:

“Kovid-19 ortamında yüz yüze eğitime geçsek bile yalnızca eğitim öğretimi sürdürmenin amaç olmadığı bu süreç içerisinde şuramızı yaptık, uzunca bir ortadan daha sonra. Meclisimizle çalışarak Sayın Cumhurbaşkanımızın da takviyesiyle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkardık. Bu süreçte mesleksel eğitim merkezlerine olan ilgiyi artırma ismine 3308 sayılı yasa çıktı. Bu yasa mesleksel eğitim merkezlerinde devam eden öğrencilerimize büyük avantajlar sağladı. 9,10,11. sınıftaki öğrencilerimiz minimum fiyatın üçte biri 12. sınıftaki öğrencilerimiz de minimum fiyatın yarısı kadar gelir olarak hem gelir elde ettiler tıpkı vakitte çalışarak bir meslek öğrendiler.”

Mesleksel eğitim merkezlerinde 450 bin civarı öğrenci bulunduğunu lisana getiren Şensoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği 1 milyon maksadına bu yılın sonuna kadar ulaşmayı hedeflediklerini anlattı.

Kütüphanesi olmayan okulun kalmadığını tabir eden Şensoy, etraf dostu okul çalışmasının da güzel biçimde ilerlediğini belirtti.

“EKMEK ÜRETİMİ BAŞLADI”

Mesleksel okulların çalışmalarına değer verdiklerini belirten Şensoy, “Mesleki okullarımız ekmek üretimine başladı. 12 okulumuzda ekmek üretim tesisi kurduk ve üretmiş oldukları ekmekleri gereksinimi olan ailelere dağıtıyoruz. Bir nebze katkı olması açısından. Sayın Bakanımız, bakan yardımcısı olduğu periyotta mesleksel eğitime epey fazla kıymet verdi.” dedi.

Okul yöneticilerinin sorularını ve taleplerini alan Şensoy, buradaki programın akabinde 2. Abdülhamit tarafınca yaptırılan ve günümüze kadar ulaşan Kocahıdır İlkokulunda devam eden onarım çalışmalarını inceledi.

Vali Alım yapılan çalışmalar hakkında Şensoy’a bilgi verdi.

Bakan Yardımcısı Şensoy, Kırklareli Ulusal Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ettikten daha sonra kentten ayrıldı.

KAYNAK: AA