Üniversiteler kapanacak mı? YÖK’ten beklenmeyen uzaktan eğitim sonucu! Derslerin yüzde 40’ı…

baboli

Global Mod
Global Mod
Üniversiteler kapanacak mı? YÖK’ten beklenmeyen uzaktan eğitim sonucu! Derslerin yüzde 40’ı…
Pandemi ötürüsıyla yerleşkelerinden ve eğitim aldıkları kentten uzak kalan milyonlarca öğrenci üniversitelerin açılmasının akabinde rahat bir nefes aldı. Ülkemizde açık öğretim, ikinci öğretim, uzaktan öğretim, ön lisans ve lisans kısımlarında toplam 8 milyona yakın öğrenci üniversite eğitimi alıyor. Bu yıl yeni üniversite kazanan öğrenciler ile bir arada örgün eğitim alan öğrenci sayısı yaklaşık 5 milyona ulaştı. Kalabalık öğrenci sayısına sahip pek epey üniversite bulunurken yüz yüze eğitime başlanmasının olay sayılarına nasıl bir tesir edeceği herkes tarafınca merak ediliyordu. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada etkin olarak çıkan olayların yüzde 40’nı 23 yaş altı ergenlerden oluştuğu bilgisini paylaştı. Yükseköğretim Şurası (YÖK) ise bu periyot yüz yüze eğitimde kararlı bir duruş sergilerken beklenmedik bir uzaktan eğitim atağı geldi. Pekala üniversiteler tekrar kapanıyor mu? İşte YÖK’ün üniversiteler için aldığı karar…

Üniversiteler yine Kapanacak Mı?

Üniversitelerin yine kapanması şu an için Yükseköğretim Konseyi ve Kabine’nin gündeminde bulunmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son yaptığı açıklamada salgın tehdidine karşı gereken tüm önlemlerin alınarak üniversitelerde eğitim öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlı olduklarını söz etmişti.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ise Bilim Şurası toplantısının akabinde yaptığı açıklamada üniversiteli öğrencileri kesintisiz eğitim için aşı olmaya davet etmişti. Aşı programında hissedilen bir yavaşlama olduğunu belirten Fahrettin Koca, yaşanacak hareketliliğe dikkat çekerek üniversite öğrencilerini uyardı.

Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Sema Turan ise olay sayılarının 30 bini geçtiğini hatırlatarak üniversitelerin açılmasıyla kurallara uymakta badire çeken üniversitelerin olumlu hadiselere sebep olduğunu belirtti. ergenlerde artan olay sayılarının hastane ve ağır bakım oranlarına yansımadığına dikkat çeken Turan, ergenlerde görülen müspet hadiselerin büyüklere ve yaşlı insanlara tesir edebileceğini söz etti.

Pedagojik Formasyon Derslerinin %40’ı Uzaktan Eğitim İle Verilecek!

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü 2021-2022 eğitim öğretim yılında Yükseköğretim Heyeti’ne (YÖK) kritik bir teklifte bulundu. YÖK Yürütme Şurası Toplantısında ele alan mevzu daha sonrasında üniversitelerin senatolarının uygun görmesi durumunda ” Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı derslerinin en çok yüzde 40’nın mevzuat çerçevesinde uzaktan eğitim ile verilmesi uygun görüldü.

Üniversitelerin ilgili lisans kısımlarından mezun olan ve senato tarafınca belirlenen koşulları yerine getiren öğrenciler eğitim/ eğitim bilimleri kısmı olan yahut program açma müsaadesi verilen üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi için sertifika müracaatında bulunuyordu. Formasyon eğitimleri en az iki yarıyıldan oluşurken dersler yüz yüze olarak gerçekleştiriliyordu. Özel öğretim formları ve öğretmenlik uygulaması üzere uygulamalı dersler üstte belirtilen uzaktan eğitim sonucunda kapsam dışı bırakıldı. Bu dersler yüz yüze olarak işlenmeye devam edecek.

Olay Sayıları 34 Gün daha sonra 24 Bin Düzeyine Geriledi!

Son vakit içinderda okulların ve üniversitelerin açılmasıyla birlikte olay sayıları 30 bin düzeylerine çıkmıştı. 17 Ekim Pazar günü açıklanan datalara bakılırsa hadise sayıları 34 gün daha sonra 24 bin 114 düzeylerine geriledi. En son 13 Eylül tarihinde hadise sayısı 24 bin 613 olarak açıklanmıştı. İşte son 5 güne ilişkin yeni koronavirüs tablosu;

Üniversite Okuyan Öğrenci Sayısı Her Geçen Yıl Artıyor!

Bilhassa Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde artırılan devlet ve vakıf üniversitelerin akabinde Yükseköğretimde öğrenci sayısında artış yaşandı. 2020-2021 eğitim öğretim yılı istatistiklerine nazaran ön lisans eğitimi alan 3 milyon öğrenci bulunurken 4 yıllık lisans kısımlarında ise bu sayısı 4.5 milyona ulaştı. Yüksek lisans ve doktora ile bir arada bu sayı 8 milyonu buldu. YÖK bu yıl aldığı karar ile birlikte üniversite imtihanı kararında barajı geçemeyen öğrencilere için farklı bir uygulamaya giderek ek yerleştirmeye de ek olarak 2. yerleştirme imkanı sağladı. Ülkemizde ise toplam 179 bin 685 öğretim elamanı bulunuyor.