Rize’ye Güney Kore’den damat

baboli

Global Mod
Global Mod
Rize’ye Güney Kore’den damat
Ardeşen ilçesine 7 bin 300 kilometreden gelen ve Müslümanlığı seçip, Muhammet Ali ismini alan Koreli genç, Kutanis ile nişanlandı.

Rize’de yaşayan bedensel engelli Semanur Kutanis, İngilizce öğrenmek için 5 yıl evvel internet üzerinden tanıştığı, Güney Koreli aşçı Koo Dongwan ile arkadaş oldu. Uzun müddet çevrim içi görüşen ikili, hayatlarını birleştirmeye karar verdi. Ardeşen’e 7 bin 300 kilometre uzaklıktan gelen Dongwan, ilçe müftüsü Mehmet Genç’in katıldığı programda kelime-i şehadet getirip, Müslüman oldu ve Muhammet Ali ismini aldı.

Semanur ve Muhammet Ali, törenle nişanlanıp, evliliğe birinci adımı attı. Muhammet Ali, kemençe eşliğinde horon oynayanlara eşlik etmeye çalıştı.

‘5 YILIN SONUNDA NİŞANLANDIK’

İngilizce öğrenmek isterken, nişanlısıyla tanıştığını söyleyen Semanur Kutanis, “Ben İngilizce okumak istiyordum, lisan geliştirmek için bir sürü ülkeden arkadaşım vardı. Dongwan’ın ablası da benim arkadaşımdı, o vesileyle tanıştık. Tanıştıktan 1 yıl daha sonra sevgili olduk. 5 yıl sonunda da nişanlandık. 5 yıl boyunca yılda 2 sefer buraya gelip gitti, pandemide gelemedi daha sonra bir daha gelmeye devam etti. Artık nişan için geldi, 2 yıl ortasında de düğün yapmayı planlıyoruz ve daha sonra aslına bakarsanız Türkiye’de kalacak” dedi.

‘BABAMA YÜZ YÜZE SÖYLEMEYE ÇEKİNDİM, MEKTUP YAZDIM’

Semanur Kutanis, babasına durumdan nasıl bahsetmiş olduğuni de anlatarak, “Ona engelli olduğumu söylemiş olduğimde sorun olmayacağını söylemiş oldu. Çok memnunum. O, ‘Sen bana çabalamayı öğrettin’ dedi zira ben engelliyim, diye hiç bir şeyden geri kalmamaya çalıştım. Müslümanlıkla benim sayemde tanıştı. ‘Biz evleneceksek senin Müslüman olman gerekiyor’ dedim daha sonra kendisi de İslamiyet’i merak etti, araştırdı ve Müslüman oldu. Biz nişanlanma sonucu aldığımızda bunu evvel anneme söylemiş oldum. Annem destekçimdi daha sonra halalarıma söylemiş oldum, onlar garipsemediler zira ben aslına bakarsan farklı kültürleri seven biriyim. Babama yüz yüze söylemeye çekindim, mektup yazdım. Birinci evvel istemedi daha sonra halalarımı ve annemi devreye sokarak babamı da ikna ettik. ‘Evlendiğinizde burada yaşarsanız bu evliliğe razı oluruz, senin gitmeni istemiyoruz’ dediler, anlaştık” diye konuştu.

‘AŞK İÇİN ARALIKLARI AŞTIM’

Muhammet Ali ismini alan Güney Koreli Koo Dongwan da “Ablam yardımıyla tanıştık. Engelli olduğunu öğrendiğimde ise sorun olmadı. O, bana hayatın nasıl güç olduğunu öğretti daha sonra aşk başladı aslına bakarsanız. Onun yardımıyla Müslüman oldum. İslamiyet’i epey sevdim, daha da araştırarak düzgünce öğreneceğim. Türkleri epeyce seviyorum, fazlaca misafirperver ve yardımseverler. Türkiye’ye yerleşme sonucu benim için güç olmadı, biraz vakte gereksinimim var. Karadeniz müziklerini fazlaca seviyorum. Horon oynamayı da öğrendim. Türk nazaranneklerine göre hazırlanmış nişan merasiminde fazlaca eğlenceli anlar yaşadım. Aşk için uzaklıkları aştım, uzaklıklar aşka mani değildir” dedi.