Protesto ettiği imtihana koştu, ‘başöğretmen’ oldu

baboli

Global Mod
Global Mod
Protesto ettiği imtihana koştu, ‘başöğretmen’ oldu
Eylem yapıp öğretmenleri meslek imtihanına girmemeye çağıran sendika liderinin oyunu ifşa oldu.

CHP’nin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gittiği Öğretmenlik Meslek Sınavı‘na birtakım sendikalar karşı çıkmıştı. Onlardan biri de Eğitim-İş Sendikası. Eğitim-İş, bütün kentlerde protesto düzenlemiş, Anayasa Mahkemesi’nin asıldan görüşme yapacağı gün bina önünde kelamda meslek nöbeti tutarak imtihanın yapılmamasını istemişlerdi.

ELE VERDİ TALKIMI…

Protesto için öğretmenleri imtihana girmemeye davet ettiği öne sürülen Eğitim-İş 5. Devir Lideri ve MYK Üyesi Orhan Yıldırım, polise zorluk çıkarmış, arbede daha sonrası gözaltına alınmıştı. Türkiye gazetesinden Mahmut Özay’ın haberine nazaran Eğitim-İş Sendikası 5. Devir Lideri Orhan Yıldırım, Ankara Anıttepe Lisesi‘nde öğretmen meslek imtihanına girdi. Yıldırım bu imtihanda başarılı oldu. bu biçimdelikle Eğitim-İş Sendikası 5. Devir Lideri Yıldırım’ın “başöğretmen” unvanını aldığı öğrenildi.

Binlerce öğretmene protesto daveti yapan sendika liderinin bu hali reaksiyon topladı.

66 BİN BAŞÖĞRETMEN

Öğretmenlik Meslek Basamakları Yazılı İmtihanı Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca 16 yıl daha sonra bir daha yapıldı. Uzman öğretmenlik imtihanında 422 bin 368 öğretmen başarılı oldu. Muaf tutulanlarla bir arada bu sayı 516 bin 974 oldu. Başöğretmenlik imtihanında ise 66 bin 422 öğretmen geçti. Muaflarla bu sayı 66 bin 679 olarak belirtildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ