Okullarda ders saati düşecek mi? (MEB) Bakan Mahmut Özer’den “saatler değişir” açıklaması…

baboli

Global Mod
Global Mod
Okullarda ders saati düşecek mi? (MEB) Bakan Mahmut Özer’den “saatler değişir” açıklaması…
Okullarda ders saatlerinin değiştirilip değiştirilmeyeceği tartışma konusu oldu. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda görülen aktüel hadise sayılarına ait kıymetli bilgilendirmeler yaptı. Kapalı olan sınıf sayısının 2 bin 225 olduğuna dikkat çeken Bakan, bilgiler incelendiğinde telaş verici bir durumun olmadığını söz etti. MEB, hadise ve temas niçiniyle eğitimlerini yarım bırakan öğrenciler için kritik bir karara imza atmıştı. Karantina mühleti 14 günden 10 güne düşürülürken, öğrenciler veli onayıyla birlikte PCR testi yaptırdıkları durumlarda 5 günde okullarına dönebiliyor. Yüz yüze eğitimin devamı için alternatif kararlar alabileceğinin sinyallerini veren Bakan, şartlara dikkat çekerek okulların açık kalacağını net bir biçimde vurguladı. Ve okullarda yeni önlem ve tedbirlere yeşil ışık yaktı. Pekala okullarda ders saati değişiyor mu? İşte MEB Bakanının yaptığı o açıklama…

“Önlemler Değişir, Saatler Değişir, Lakin Okullar Açık Kalır”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara’da gazetecilerle bir ortaya geldi. Bakan Özer’in ziyaretinde ana gündem hususu yüz yüze eğitim oldu. Kritik noktalara değinen Mahmut Özer, okulların kapanmayacağını ” B ve C planlarımız yok. Yalnızca A planımız var” diyerek söz etti. Açıklamasının devamında şartlar ve tedbirlerin değişiklik gösterebileceğinin altını çizen Özer ” Şartlar değişir, tedbirler değişir, saatler değişir lakin okullar açık kalır” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanlığının şu an için ders saatlerinde genel bir değişiklik yapılması gündeminde bulunmuyor. MEB’e bağlı devlet ve özel okullarda ders saatleri 40 dakika olarak belirlenmiş durumda. Lakin hadise sayılarında artış niçiniyle geride bıraktığımız Eylül ayında birtakım vilayetlerde ders saatleri değişikliğe gitmişti.

Kapalı Olan 2 Bin Sınıf Yüz Yüze Eğitime tekrar Başladı!

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’e yaptığı açıklamada 15 Ekim Cuma günü itibariyle 4 bin 25 sınıf kapalı durumdayken 10 günlük karantina sürecinden dönen 2 bin sınıfın yüz yüze eğitime tekrar başladığını duyurdu. 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlayan İlkokul, ortaokul ve liselerde şu an için 2 bin 225 kapalı durumda bulunuyor.

Ulusal Eğitim Bakanlığı İstatistikleri deklare etti!

Bakanlık toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’de toplam 71 bin 320 okulda eğitim öğretim yapıldığını duyurdu. Sınıflardaki doluluk oranlarına da açıklık getiren Ulusal Eğitim Bakanlığı, Türkiye’deki dersliklerin öğrenci dağılımı sayısını paylaştı. Buna nazaran

1-25 Öğrenci sayısına sahip sınıflar %56,1

26-30 Öğrenci sayısına sahip sınıflar 16,7

31-35 Öğrenci sayısına sahip sınıflar 13,8

36-40 Öğrenci sayısına sahip sınıflar 8,5

41-50 Öğrenci sayısına sahip sınıflar 3,8

50 ve üzeri öğrenci sayısına sahip sınıflar 1,1