Öğrencilerin okula gideceği gün sayısı düşüyor mu? MEB’den kritik açıklama geldi…

baboli

Global Mod
Global Mod
Öğrencilerin okula gideceği gün sayısı düşüyor mu? MEB’den kritik açıklama geldi…
Ulusal Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretimine 71 bin 320 okulda başladı. Açıklanan bilgilerle bu yılki sayıları kıyasladığımızda okul ve sınıf sayısındaki artış dikkatlerden kaçmadı. Hadise sayılarının düşürülmesi için harekete geçen Bakanlık, yüz yüze eğitimde uygulanabilecek alternatif uygulamaları gündemine alarak çalışmalara başladı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda yüz yüze eğitimde okulların kapanmasının gündemde olmadığını net bir biçimde söz etti. İlkokul, ortaokul ve liselerde eğitimlerini sürdüren öğrenciler ise ilerleyen günlerde okullarda olay sayılarının düşmemesi durumunda nasıl bir yol haritası izleneceğini merak ediyordu. Ulusal Eğitim Bakanlığı derslik ve öğrenci sayılarıyla ilgili toplumsal medya hesabından açıklama yaptı. Pekala okula gidilen gün sayısı düşecek mi? İşte yaşanan son gelişmeler…

Okula Gidilen Gün Sayısı Düşürülecek Mi?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimin bir ortada verildiği 2020-2021 eğitim öğretim yılında benzeri bir uygulamayı hayata geçirerek öğrencilere haftada 2 gün yüz yüze eğitim vermişti. Bu yıl ise daha alternatif bir uygulamaya geçilerek kalabalık nüfuslu okullarda ikili eğitim (sabah-öğlen) sistemini tercih etti.

Ulusal Eğitim Bakanlığı toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda okullardaki, sınıf ve öğrenci sayısına ait bilgileri paylaştı. Yapılan açıklamada Türkiye’de 71 bin 320 okulda eğitim öğretim faaliyetlerinin sürdüğü bilgisi paylaşılırken dersliklerin yüzde 56’sında öğrenci sayısının 25 ve altında olduğu açıklandı. Okullarda sınıfların kapasiteleri azamî düzeyde kullanılmıyor. Bu sebeple bu eğitim öğretim yılında okula gidilen gün sayısında Bakanlığın değişiklik yapması beklenmiyor. İşte MEB tarafınca paylaşılan grafik…

“Okulları Değil Sınıfları Kapatmayı Gerektiriyor”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer son yaptığı açıklamada hadiseler arttığı takdirde okullar kapanır mı? sorusuna karşılık verdi. “Kesinlikle hayır” diyerek açıklamasına giriş yapan Özer, geliştirdikleri sistemin okulları kapatmayı değil, sınıfları kapatmayı gerektirdiğini hatırlattı. Ulusal Eğitim Bakanlığı, sınıflarda hadise ve temas durumlarında öğrencilere 2 haftalık karantina uyguluyordu. Yapılan son değişiklik ile bu mühlet 10 güne çekilirken öğrenciler PCR testi olarak negatif olduklarını beyan ettikleri durumlarda aile onayı ile birlikte 5 gün içerisinde yüz yüze eğitime dönebilecek.

Bilim Konseyi daha sonrası Fahrettin Koca’dan Açıklama!

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, olay sayılarının artmasına ait yüz yüze eğitimle ilgili yaptığı açıklamada kritik noktalara değindi. Her kademede okulların açık kalması için her türlü önlemi alacaklarını belirten Bakan ” mutlak yüz yüze eğitime açık kalacağını yeniden tabir etmek isterim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ne Demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini alamadığını söz ederek yüz yüze eğitimin devam etmesi için 722 milyon liralık ek ödenek ayırdıklarını belirtmişti. Cumhurbaşkanı ” Öğretmenlerimizin aşılama oranı artarken, velilerimizi ve aşı sırası gelen öğrencilerimizi de yüz yüze eğitimin kesintisiz biçimde devamı için aşı olmaya davet ediyoruz. ” sözlerini kullandı.