Mustafa Şentop: Çocuk istismarı en iğrenç, en ahlaksız suç!

baboli

Global Mod
Global Mod
Mustafa Şentop: Çocuk istismarı en iğrenç, en ahlaksız suç!
Türkiye Büyük Millet Meclisi Lideri Mustafa Şentop, CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı ve gündeme ait açıklamalarda bulundu.

TBMM Başkanı Şentop’un açıklamalarından satır başları şöyleki:

Çocuk istismarının en iğrenç, en ahlaksız cürüm olduğunu söz ettim. Bizim anayasamızda da çocuklarımızın istismardan korunacağı belirtiliyor. Dava açılmış durumda, bunun takipçisi olacağız. Buna katiyen müsamaha gösterilmemeli. Birtakım kuşku uyandırılan konulardan bahsediliyor. Bunun da açığa kavuşturulması lazım. Mevzuatımızda kâfi düzenlemeler var. Bu elbet… Toplumumuzun tüm kısımları tarafınca lanetlenmiş, kınanmış bir konu.

Yargının işleyişinin yavaşlığı konusunda hepimiz şikayetçiyiz. Bunu görüyoruz. Fakat bunun keyfi bir durum olduğu kanaatinde değilim bir hukukçu olarak. Yargının iş yükü de fazla. Yargının her türlü kanıtı elde etmesi, değerlendirmesi gerekiyor. Kanaat oluşturulan şahıslar için çabucak karar verilemez. Kadı adaleti, bugün karşılığı hakimdir. Kadıyı kıymetsiz bir sözle gösteriyor. İçeriğini bilmediğiniz berbat bir mana yüklediğiniz söz üzerinden bir yorum yapıyorsunuz. Burada değerli olan hukuk kurallarına uygun hareket etmeleri gerekir.

Çocuk, bayan, yaşlılar kelam konusu olduğunda bu türlü ahlaki nitelikler kelam konusu olduğunda daha süratli sonuç için hareket etmek gerekir.

TARİKATLAR VE CEMAATLER KONUSU

İnsanlar kişisel ve fertler olarak hayatıyorlar. Çeşitli kümeler var. Bunlar mesleksel olabilirler. Mahallelerinde, toplumsal hayatlarında bir ortada oldukları kümeler var. Bu bütün toplumlarda bu biçimdedir. Kendi zihinlerindeki makûs var iseyımları dikkate alarak kıymetlendirme yapmaya çalışan beşerler var. Bu kapsamda kolektif suçlamalar epey tehlikelidir.

TBMM’DE YAŞANAN ŞİDDET GÖRÜNTÜLERİ

Olay meydana geldikten daha sonra YETERLİ Parti’li Küme Başkanvekilini aradım, geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Kendisinin sıhhat durumu uygun değildi, kendisiyle görüşemedim.

Hüseyin Beyefendi yalnızca benim değil hangi partiden olursa olsun sevilen, nazik bir arkadaşımızdır. Bu hareket tasvip edilecek bir şey değil. Bu imgelerden büyük keder duyduğumuzu belirtmek isterim. Parlamentolarda elbet tartışmalar yapılır. kimi vakit bu tansiyon artar. Lakin fizikî tarafa gitmemesi lazım.

Öncesinde ve daha sonrasında olanlar da var. Öbür kümelerin Zafer Işık’ın üzerine gitmesiyle ilgili. Hakareti aşan kelamlar de var. Kimsenin kimseye vurmaması, bu hadiselerden daha sonra darp etmemesi gerekir. Kelam almak isteyen herkes kelam alabiliyor. Her türlü şiddetin yanlış olduğunu tabir ediyoruz.

ÖZTÜRK YILMAZ’A BIÇAKLI SALDIRI

Geçmiş olsun dileklerimi bende iletmek isterim. Elbet şahıs yakalandı, soruşturma devam ediyor. İç yüzü yargı tarafınca ortaya çıkarılacaktır. Siyasetçilere yapıldığı takdirde farklı boyutları da ortaya çıkabiliyor.