Mitsubishi Electric ve AIST fabrika otomasyon ekipmanları için yapay zeka teknolojisi geliştirdi

Muhendis

New member
Vakit alıcı manuel ayarlamalara duyulan gereksinimi ortadan kaldıran bu teknoloji; makine yanılgısı üzere faktörlere ait çıkarım için inanç aralığını iddia ediyor ve uygun inanç aralığına bağlı olarak ekipmanlarda gerekli ayarlamaları yapıyor. Bu süratle gelişen teknolojinin başta çevik üretim (agile manufacturing) olmak üzere daha stabil, sağlam ve verimli üretim süreçleri sağlaması bekleniyor.

Öne Çıkan Özellikler

Süratli: Yapay Zekâ, fabrika otomasyon ekipmanlarının dinamik denetimi için yüksek süratte çıkarımlar yapıyor

Çevik üretim için bilgisayarlı sayısal denetleyicili (CNC) kesim tezgâhları ve endüstriyel robotlar üzere fabrika otomasyon ekipmanlarının kullanıldığı tesislerde ekipmanların hareketleri, çalışma suratları, hızlanmaları üzere operasyon süreçleri sırasında değişiklik gösterebiliyor. Konvansiyonel üretimde, gerekli hassasiyet seviyesi üzere çalışma parametrelerinin spesifikasyonlara uygun hale getirilmesi için vasıflı çalışanlara muhtaçlık duyuluyor. Mitsubishi Electric, gerçek vakitli bir fabrika otomasyon operasyonu için yüksek süratte çıkarımlarla ekipman denetimlerini eş vakitli olarak gerçekleştiren bir yapay zekâ teknolojisi geliştirdi. Fabrika otomasyon ekipman üreticisi olarak Mitsubishi Electric’in uzmanlığının bir eseri olan bu yeni düşük-yük yapay zekâ denetim teknolojisi, ekipmanları denetlerken hem de çıkarımlar yapıyor. Bu teknoloji sürece yükünü minimize ederken, eş vakitli olarak fabrika otomasyon ekipmanlarının kontrolünü gerçekleştirirken yüksek seviyede çıkarım hassasiyetine de ulaşabiliyor.

Esnek: Süreç ortasında öğrenerek daima değişen iş faktörlerine adapte oluyor

Üretim sırasında üzerinde çalışılan iş değişebilir ve bu üretim müddetlerini uzatabilir yahut imalat kalitesini düşürebilir. Bu değişikliklerin yapılan işe bağlı olarak farklılık göstermesi de fabrika otomasyon ekipmanlarının öncesinden öğrenmesini zorlaştırıyor. Lakin Mitsubishi Electric’in yeni teknolojisi, yapay zekânın iş faktörlerini ekipmanlar daha çalışırken öğrenerek buna bakılırsa gerekli değişiklikleri gerçek vakitli olarak yapmasını sağlıyor. Ayrıyeten sürtünme üzere fizikî olayların formülünü çıkaran bu teknoloji, çalışma sırasında öğrenmeyi sağlamak için matematiksel tabirleri uyguluyor ve bu sayede daima değişen imalat faktörlerine adaptasyonu mümkün kılıyor.

Muteber: Yapay zekâ, ayarlamaları çıkarım inanç aralığına bakılırsa yapıyor

Fabrika otomasyon ekipmanlarının gerçek vakitli denetimiyle istikrarlı bir eser kalitesi ve verimli imalat süreci elde etmek için yapay zekâ çıkarımlarının muteber olması gerekiyor. Mitsubishi Electric’in yeni algoritması, her prosesin ve amaç makinenin özelliklerini öğrenerek itimat aralığını hesaplıyor. Aygıtları denetim etmek için kullandığı algoritma yardımıyla yeni yapay zekâ teknolojisi, yüksek itimat seviyeleri sağlıyor.

Geliştirme Sürecinin Art Planı

Çevik üretimde operasyon muhtaçlıkları sık sık değişiyor, ötürüsıyla fabrika otomasyon ekipmanlarının hareket ve dönem suratları üzere optimal şartların her eser tipine özel olacak biçimde ayarlanması gerekiyor. Lakin bu ayarlamaların manuel yapılması personellik ve vakit gerektirdiğinden imalat verimliliği azalabiliyor. Buna ek olarak, biroldukça ülkede azalan doğum oranları ve yaşlanan nüfus, fabrika otomasyon ekipmanlarını ayarlama vasfına sahip nitelikli personel külfetine niye oluyor.Buna karşılık Mitsubishi Electric ve AIST, her iş modülü işlenirken biçimlerdeki değişiklikler üzere üretim süreçlerindeki biroldukca değişikliği önbakılırsarek FA ekipmanının çalışmasını gerçek vakitli otomatik olarak ayarlayan yapay zekâ teknolojisi geliştirdi. Ek olarak, yapay zekâ çıkarımlarının inanç aralığı endeksleniyor ve FA ekipmanı buna bakılırsa denetim edilerek yüksek güvenilirlik ve üretkenlik sağlanıyor.

Bu iki kuruluşun yapay zekâ inovasyon iş birliğine başladıkları 2017 yılından beri AIST yapay zekâ teknolojisinin Mitsubishi Electric fabrika otomasyon ekipmanlarındaki en son uygulaması. Bundan daha sonrasında Mitsubishi Electric, üretim verimliliğini kıymetli ölçüde artırmak için MAISART® yapay zekâ teknolojisinin çeşitli biçimlerini fabrika otomasyon ekipman ve sistemlerine daha fazla dahil etmeyi umuyor.

Mitsubishi Electric’in AI’sı ile en yeni teknoloji

Yapay Zekâ Denetim Teknolojisi Uygulama Örnekleri

Süratli çıkarımlar

Mitsubishi Electric yapay zekâ denetim teknolojisinin yüksek süratli çıkarımına bir örnek olarak, şirket robot kollarındaki yükleri iddia etmek için bir tahlil geliştirdi. Hızlanma ve yavaşlama suratlarını hesaplamak için çeşitli yük parametreleri kullanılır; bunun için yapay zekâ işlevi, robota ait motor akımı, mafsal açısı üzere ayrıntıları kullanarak yük kıymetlerinin süratli bir çıkarımını yapar. Eş vakitli olarak çıkarım inanç seviyeleri hesaplanır. daha sonrasında, elde edilen kestirimi pahalar ve itimat aralıklarına nazaran hızlanma ve yavaşlama bedelleri ayarlanır. Bu değişen teknolojinin aktifliğini pahalandırmak için yük çıkarımları kullanıldığında ve kullanılmadığında robot hareketinde hesaplanan farkları karşılaştırmak için bir doğrulama testi gerçekleştirildi. Biçim 1-2’de gösterildiği üzere, çıkarımlar kullanıldığında robotun çalışma mühletinin yüzde 20 azaldığı belirlendi. Üstelik robot hareketlerinin sadece inanç aralığı yüksek olduğunda ayarlanmasıyla daha stabil bir operasyon elde edildi.

Değişen şartlara adaptasyon

Mitsubishi Electric yapay zeka teknolojisinin değişen üretim şartlarına adaptasyon açısından bir uygulama örneği olarak şirket, elektro erozyon makinesini (EDM) otomatik ayarlayan bir tahlil geliştirdi. EDM, iş modülüne doğrulttuğu bir elektrottan çıkan kıvılcımlar ile iş kesiminin üzerinde izler oluşturuyor. Lakin üretim sırasında oluşan talaşların elektrotla bir arada dışa atılması gerekiyor ve imalat süreci devam ettikçe talaş ölçüsü da artıyor. Sonuç olarak talaşların daha sık uzaklaştırılması gerekiyor. Yapay zekâ, üretilen talaşların uzaklaştırılma durumunu öğrenerek uzaklaştırma sıklığını otomatik olarak ayarlıyor. Testler, sürece müddetinin yapay zekâ ayarlaması olmadan işlemeye kıyasla yüzde 23’e kadar azaldığını teyit etti.

Güvenilirlik

Mitsubishi Electric yapay zekâ denetim teknolojisinin güvenilirliğine bir örnek olarak, şirket CNC kesim tezgâhları için bir yapay zekâlı kusur düzeltme tahlili geliştirdi. Yapay zekâ, dinamik üretim sırasında bile düzeltmeyi sağlamak için daima değişen sürece yanlışları yahut kesim tezgâhının mevcut pozisyonuyla komut kıymeti içindeki farkı kestirim ediyor. Ayrıyeten yapay zekânın kusur çıkarımlarının inanç aralıkları da endekslenerek kusur düzeltmenin sırf itimat aralığı yüksek olduğunda yapılması sağlanıyor. Testler, yapay zekâ ile desteklenmeyen kusur düzeltmeye bakılırsa sürece doğruluğunun yüzde 51 artış sağladığını teyit etti.Üstelik bir daha öğrenmeyle düşük itimat aralıkları da artırılabiliyor.

Hibya Haber Ajansı